Děti Předškolák Jako pomoct dítěti rozvíjet smysl pro humor

Společný smích vytváří propojení mezi vámi a dítětem. Umíte si představit lepší relax pro rodiče? Smích navíc podporuje učení, socializaci i sebevědomí dítěte. Když se smějete spolu s dítětem, jako byste zrovna schválili to, co právě udělalo a je to pro něj jako pochvala. Jak říká britská psycholožka Dr. Dorothy Einon: “Děti si uvědomují, že i učení se vážných věcí se dá dělat s lehkostí. “ Výzkum ukázal, že smích spouští uvolňování endorfinů - hormonů radosti, snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a posiluje imunitní systém. Při smíchu se snižuje svalové napětí, zlepšuje se dýchání a tím i okysličení krve a všech orgánů. A samozřejmě vzniká pocit štěstí - co víc si pro svoje dítě může rodič přát?

Jak dítě rozesmát?

Dělejte ze sebe šaška

Děti ve věku 4 let milují, když dospělí předstírají, že něco neumí. Například padají na zem, narážejí do stěn nebo něco zbytečně hledají, přitom to mají “pod nosem”.

Poslouchejte jejich vtipy    

Když vám vaše dítě vypráví vtip, který nemá žádný smysl, zasmějte se mu. Povzbudíte ho tak do budoucnosti, přece ne každý dokáže vyprávět vtipy!

Chichotejte se “záchodovému” humoru

Děti vědí, že toaleta jako taková je tabu. Proto je velmi směšné, když slyší cokoliv spojené s čůráním či kakáním, ať už slova, nebo zvuky. Pro děti jsou to neslušné vtipy a o to víc se jim smějí.

Měňte hlasy

Při čtení nebo vyprávění příběhů měňte hlasy podle jednotlivých postav. Děti si tak nejen lépe představí každého účinkujícího, ale také si ho lépe zapamatují. Z nových hlasů budou mít velkou zábavu.

Vyhlaste zákaz smíchu

Může to znít absurdně, ale jedním z nejlepších způsobů, jak rozesmát starší děti, je zakázat jim se smát. Udělejte z toho závody - kdo vydrží déle?

Hledejte zábavu v každodenním životě

Jestli je to lego, knížka, tvar mraků nebo pěna ve vaně - všechno okolo vás může inspirovat dětskou kreativitu a vytvářet příležitosti ke smíchu. Stačí se trochu uvolnit a být na chvíli opět dítětem. Dětský smích je přece pro rodiče ta nejkrásnější hudba.

Vytisknout stránku
Sdílet článek