Zdravý životní styl Relax Jarní úklid za 1 den? Se správným čističem je to hračka

Po svátcích, víkendech s rodinou a přáteli na horách a zimních radovánkách nastalo jaro. Chvíle, kdy je čas vymést vánoční prach, znovu si nasadit rukavice a nablýskat váš domov k nepoznání. Neděste se však promarněných víkendů. I jarní úklid se dá „zmáknout“ za jeden den. Musíte však vědět, jaké prostředky budete používat a co všechno byste vlastně měli vyčistit.

Klasický úklid 1x za týden zakládáme na utření prachu, vydesinfikování koupelny a toalety, vysávání a smývání podlah, běžném poklizení v pokojích či kuchyni. Co se ale počítá do jarního úklidu? Neměli byste při něm vynechat hlavně:

  • revizi a desinfekci lednice,
  • umytí trouby a mikrovlnky,
  • zbavení se vodního kamene v pračce,
  • umytí oken, vypraní záclon a setření žaluzií,
  • tepování koberců,
  • změnu ložního prádla a vysátí matrací,
  • revizi skříně a odložení zimního oblečení.

Jste fanouškem EKO čistících prostředků? Podívejte se, jak si je vyrobit doma.

Zpočátku se to může zdát jako úkol nemožný pro jednu osobu. Avšak i jarní úklid může být docela zábavný. Stačí se na něj připravit těmi správnými čistícími prostředky, pustit si veselou muziku a vrhnout se na to!

Den předem se připravte

Pokud se vašim uklízecím dnem stane sobota, ještě v pátek si v hlavě připravte vše, co máte v plánu uklidit. Zkontrolujte, zda máte zásobu utěrek a houbiček, dostatek čističe na koupelnu a toaletu, vhodné desinfekční prostředky, prostředek na mýtí oken i prací prášky nebo gely. Naplánujte si také, co budete přes den jíst, abyste se nemuseli zdržovat návštěvou obchodu a zdlouhavým vařením.

Skvělým receptem, který si můžete připravit na pozdní oběd nebo večeři, jsou rychlé gnocchi s rajčatovou omáčkou a parmazánem.

Hned ráno začněte s praním

Ráno je tím nejlepším časem, abyste začali prát. Pračka bude pracovat za vás, i když vy budete… no pracovat. Projděte si všechny pokoje a do prádelního koše naberte vše, co potřebuje vyprat: ložní prádlo, záclony, polštáře, deky, ručníky, utěrky či oblečení. Než pak poumýváte okna a vysajete matrace, bude všechen textil znovu připraven k použití. Po praní nezapomeňte vyčistit pračku a zbavit ji vodního kamene. Taková dobrá pomocnice si to zaslouží!

Přečtěte si s námi, jak na pohodové praní a žehlení

Začněte s mytím koupelny a toalety

Mnozí z nás nemají zrovna v oblibě úklid koupelny a toalety. Udělejte vše proto, abyste si tuto povinnost mohli se seznamu „odškrtnout“ jako první. Na začátek použijte na vodní kámen a na toaletu čistící prostředky a nechte je působit, než utřete prach na skříňkách, vyhodíte přebytečné kosmetické přípravky či vše, co je po záruce nebo utřete zrcadlo. Uvidíte, že pokud nebudete povrchy zbytečně drhnout, ale necháte prostředky proti vodnímu kamenu „dělat zázraky“, ušetříte si množství energie i času. Špínu pak stačí pouze setřít vlhkým hadříkem. 

Podívejte se na naše tipy, jak koupelnu účinně vyčistit pouze přírodním octem bez chemikálií.

Ložnici ukliďte dřív, než bude čas odpolední siesty

Z koupelny zamiřte rovnou do ložnice. Je ideální, pokud se kolem postele nebudete motat ještě příliš unavení, ať vás to nesvádí ke spaní. S její úklidem začněte hezky odshora až ke spodku. Utřete prach všude, kam dosáhnete, setřete i žaluzie a umyjte okno. Ideálně by už vaše povlečení mělo být v pračce nebo na věšáku či v sušičce a tak můžete vysát prach z matrace. Pokud máte ve skříni haldy svetrů, čepic nebo jiných věcí, které nebudete nadále nosit, uložte je bezpečně do krabice či vakuových pytlů a uschovejte je mimo světla a prachu do další zimy.  

Tip: Nasypejte na matraci trochu jedlé sody. Neutralizuje pH a navíc pohlcuje nepříjemné pachy. Můžete zatím vysát a vytřít podlahu či se přesunout do jiné místnosti. Po pár hodinách sodu vysajte a matraci nemusíte ani otáčet, bude opět krásně čerstvá a připravena na spaní. 

Zapojte do úklidu i děti. Práci jim rozdělte podle věku.

Na úklidu obýváku si dejte záležet více, než jindy

Opět vše vezměte „od podlahy“. Kromě prachu se zaměřte také na vyleštění nábytku a viditelných povrchů, utřete rostlinky, zbavte televizi a ovladače otisků prstů, pořádně vyvětrejte. Ze sedačky odstraňte všechny polštáře i podušky a pořádně ji vysajte nebo vytepujte. Zbavíte se tak případných drobečků nebo psích chlupů. Svůj čas věnujte i hloubkovému čištění koberců. Pokud na to sami nestačíte, najměte si odborníka, který to udělá za vás opravdu důkladně. 

Tip: Na vyleštění dřevěného nábytku použijte pár kapek kokosového oleje na utěrce. Dřevo krásně vyleští, provoní a je mnohem levnější, než speciální čistič na dřevěné povrchy.

Navnadili jsme vás na úklid? Přečtěte si tipy, které vám jistě pomohou a ulehčí práci!

V kuchyni uklízejte nekompromisně

Do kuchyně se pustíte jako poslední. Začněte utřením všech polic a také dvířek. Budete překvapeni, kolik otisků, nečistot či zaschlé mastnoty na nich najdete. Pokud budete mít času nazbyt, přeberte potraviny ve skříňkách a ty staré už vyhoďte. To samé pak zopakujte s lednicí a mrazničkou. Lednici také zcela vyprázdněte a utřete vlhkým hadříkem s prostředkem pro čištění nádobí. Nepoužívejte přitom silnou desinfekci, aby později neznehodnotila potraviny. Službu udělají i kvalitní vlhčené ubrousky.  

Tip: Zápach z lednice účinně pohltí káva, rýže či novinový papír.

Pořádně vyleštěte varnou desku a nezapomeňte ani na digestoř, kterou byste měli pravidelně zbavovat usazenin a mastnoty. Vhodné je vyčistit také troubu či mikrovlnku. Dokonale to zvládne i voda s octem: Nalijte obě suroviny do misky a nechte v mikrovlnce ohřívat 2 minuty. Následně nechte působit 5 minut a hadříkem špínu setřete. Setřete k tomu i podlahu a máte hotovo.

Podle tohoto návodu půjdou podlahy smýt rychle a bez šmouh.

Jarní úklid za 1 den? Se správným čističem je to hračka

Udělejte si na konci dne radost

Když se interiér jenom blyští, nadešel čas pro vaše radosti. Vytáhněte ze skříně jarní výzdobu, na stůl položte čerstvé květiny a pohodlně se usaďte. Vychutnejte si nový čistý šat svého obydlí a klidně si k tomu dejte i sklenku vína – zasloužíte si to!  

Nechce se vám do úklidu? Podívejte se, kolik kalorií při něm spálíte a možná změníte názor!

Zdroje: www.rd.com, www.housebeautiful.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek