Zdravý životní styl Zdraví Je jarní únava mýtus, nebo skutečnost?

Pro někoho je jarní únava jen výmluva, pro jiného reálná komplikace. Únava a nedostatek energie a také nedostatek koncentrace, nechutenství, apatie, bolesti hlavy, nespavost, předrážděnost, demotivace, malátnost, tíseň či vyčerpanost. Příznaků je mnoho, ale za všemi se skrývá nevítaný host – jarní únava.

Přichází v prvních jarních týdnech a mohou za ni náhlé změny každodenního cyklu, které se promítají ve změnách v produkci endorfinů, serotoninu, melatoninu a dalších složek nervového systému, což zapříčiňuje pocit fyzického i psychického úpadku. Nepomáhá nám ani těžká strava, kterou se v zimě krmíme, nedostatek ovoce a zeleniny, málo slunce a chybějící přirozený pohyb.

Jarní únava existuje

Je to adaptivní porucha, která trvá, dokud se organismus samoregulací nepřizpůsobí novým podmínkám. Někoho jarní únava popadne do spárů vší silou, jiní musí navíc bojovat ještě s nepříjemnými alergiemi. Jarní únava totiž přichází, právě když nastupuje i ucpaný nos a dýchací potíže spojované pyly, což nepříjemný pocit ještě zhoršuje. Více trpí i ti, kteří žijí v příliš velkém stresu a čelí osobním či rodinným problémům. Obecně jsou na jarní únavu náchylnější dospělí, zatímco dětský a mladý organismus se s ní vyrovnává podstatně snáz.

5 tipů, jak jarní únavu překonat

Nastartujte se snídaní

Snídaně plná energie může v boji s příznaky jarní únavy pomoci. Pro kvalitní start do nového dne je mimořádně důležitá, měla by tvořit až 25 procent celkového denního příjmu potravy. Zařaďte do ranního menu potraviny, které vám dodají

Vyvážený jídelníček

Odborníci doporučují jíst pět jídel denně, aby se zabránilo poklesu glukózy, která může zvýšit pocit únavy a ovlivnit náladu. Takový jídelníček je plný energie a antioxidantů. Patří sem červené plody – pomeranče a rajčata  a ovoce a zelenina obecně. Budete se tak cítit aktivnější a méně apatičtí.

Při přípravě jídla vsaďte na čerstvé potraviny a vyhněte se zpracovaným výrobkům, které neúměrně zatěžují trávení. Zapomeňte na mastné uzeniny plné nasycených tuků a soli, které vám v zimních měsících tolik chutnaly! Samozřejmostí by měl být i pitný režim, dva litry vody  nebo čaje denně.

Včelí mateří kašička

Tento výživový doplněk vám dodá vitamíny A, B, C, E, minerály, stopové prvky, aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny s antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Stimuluje obranný systém organismu, dodává energii, redukuje pocit únavy, zvyšuje fyzickou a mentální odolnost. Slušný pomocník, co říkáte? Samozřejmě jen pokud nemáte alergii na včelí produkty.

Slunce i za mraky

Pokud to jde, prožijte alespoň deset minut z každého dne na slunci. Nejlépe hned ráno, ať se nabijete energií a vitalitou. Nevadí, že se slunce zrovna ukrývá za mraky. Svižná procházka na čerstvém vzduchu vás vzpruží lépe než silná káva.

Pořádný odpočinek

Sedm až osm hodin spánku denně vám pomůže se přizpůsobit změnám. K zásadám spánkové hygieny patří pravidelnost, teplota v místnosti i činnosti, které děláte před spaním. Choďte si lehnout přibližně ve stejnou hodinu, místnost vyvětrejte a nepřetápějte. Mezi večeří a odchodem do postele by měly uběhnout alespoň dvě hodiny a mobil ani tablet do postele nepatří. Ale to jistě víte.

Bez pohybu to nepůjde

Nedá se nic dělat. I když byste se nejraději natáhli na gauč a strávili tam půl dne, bez cvičení vám lépe nebude. Potřebujete ho pravidelně, aby se zvýšila produkce endorfinů. S nimi snadněji zatočíte s demotivací a vylepšíte si náladu.

Vytisknout stránku
Sdílet článek