Děti Školák Kapesné pomáhá dětem pochopit hodnotu peněz

Informace, která by se měla v dětech pevně usadit, je, že každá věc něco stojí. Pokud dětem bez problémů kupujete kdejaký výstřelek, po kterém zatouží, budou si myslet, že peníze rostou na stromech a získávají se snadno.

Když dítě něco chce, musí ale vědět, že to nedostane okamžitě. Stejně jako jeho rodiče musí našetřit, aby mohli koupit nové auto nebo jet na dovolenou, i ono musí počkat. Kromě toho, čas umožní vyfiltrovat věci, po kterých skutečně touží, od těch, které jsou jen momentálním rozmarem.

Domácí práce se neplatí

Někteří rodiče si zase myslí, že by děti měly provádět domácí práce výměnou za peníze. Aby dokázaly ocenit práci. To je ale chyba! Doma musí pomáhat a spolupracovat všichni bez výjimky. Pokud za to děti dostanou zaplaceno, budou si nakonec myslet, že každá námaha si zaslouží okamžitou odměnu. A to není pravda.

Ještě horším nápadem je finanční odměna za dobré známky. Váš potomek si musí uvědomit, že studuje pro svou vlastní budoucnost a ne proto, aby si vydělal či uspokojil rodiče.

Kdy s kapesným začít?

Když dítě přijde do věku, ve kterém si už uvědomuje hodnotu peněz. Podle psychologů má význam dávat kapesné dětem, které začínají chodit do školy. Zkušenostmi a přirozeným vývojem pochopí jeho význam i hodnotu kolem 10. roku.

U malých dětí zvolte vyplácení na týdenní bázi, měsíční vyplácení má význam u starších dětí. Teenageři ocení vlastní platební kartu. Díky výpisům z ní budete mít přehled o tom, za co váš puberťák utrácí, i když se mu o tom nechce mluvit.

Kolik peněz tedy dětem dávat?

Kapesné by mělo být symbolické. Pokud dáte desetiletému školákovi do ruky tisíc korun měsíčně, příliš mu věci ulehčujete. Hlavní význam kapesního totiž je, aby dítě mělo peníze na uspokojení svých potřeb a zároveň aby ​​se naučilo šetřit. 100 až 300 korun měsíčně by mělo být víc než dost. Nezapomínejme totiž na to, že rodiče se postarají o koupi všeho potřebného.

U puberťáků už můžete přidat. Dnes mají už téměř všichni svůj vlastní mobil, proto částku můžete zvednout, aby měli rozpočet na komunikaci a společenský život. Opět by se však mělo jednat o rozumnou částku. 500 až 750 korun měsíčně bude více než dost.

Nezachraňujte dítě, když se ocitne na mizině. Pouze tak se naučí nad penězi přemýšlet, pozná jejich hodnotu a přehodnotí každou investici. Dejte dětem svobodu rozhodování. Pokud se to nenaučí v dětství, v dospělosti s tím mohou mít skutečně problém.

„Ale spolužáci dostávají víc!“

V rodinách, které jsou na tom ekonomicky lépe, možná budou děti používat argument, že jejich kamarádi dostávají víc a jim to bídné kapesné nestačí. Závisí to samozřejmě na každém z vás, ale zvyky jiných rodičů by neměly ovlivnit vaše rozhodnutí.

V žádném případě by se kapesné nemělo stát lehkým nástrojem k uspokojení dětí. Tak byste jim totiž jen vštípili myšlenku, že peníze jsou něco automatického a na problémy v budoucnosti by bylo založeno.

Pokud vidíte, že systém moc nefunguje a děti si na peníze dělají nárok jako na něco, co jim dlužíte a jste povinni dát, jednoduše je přestaňte vyplácet. Musí si uvědomit, že jde o vaši dobrou vůli a ne povinnost.

Vytisknout stránku
Sdílet článek