Tipy a rady Kaštany – zábava pro děti, pochoutka pro dospělé

Kromě toho, že se děti baví sbíráním kaštanů na výrobu zábavných postaviček, mezi oblíbené vůně dospělých patří právě aroma pečených kaštanů.  Znakem podzimu jsou tak kaštany – ať už v podobě postaviček, nebo v chutné pečené variantě.

Zdravá pochoutka

Kaštan jedlý patří k nejstarším dřevinám světa. Pochází z Malé Asie a na naše území s ním přišli v 16. století Turci. Od té doby si vysloužil přezdívku „chlebový strom“, protože v dobách neúrody se kaštany používaly jako hlavní náhrada obilnin a brambor. Kaštanová mouka se přidávala do chleba a díky svému přirozenému bezlepkovému charakteru je stále populární také mezi celiaky.

Na rozdíl od příbuzných ořechů mají kaštany nízký obsah tuku, díky čemuž jsou nízkokalorické. Obsahují mnoho škrobu, což je nutričně přibližuje k bramborám a kukuřici. Jsou také zdrojem několika minerálů a vitamínů, například vitamínu C. Jeho obsah se výrazně redukuje tepelnou úpravou, což je smůla, protože kaštany se nemají konzumovat syrové. Kromě toho jsou bohaté na železo, mangan, hořčík, fosfor a draslík. Působí příznivě na srdce a srdečně-cévní soustavu. Podporují krevní oběh a vyplavování škodlivin z jater.

Pro celiaky

Skvělou zprávou pro celiaky je určitě to, že kaštany neobsahují lepek. Tuto zdravou a chutnou pochoutku tak mohou jíst bez obav a omezení. Z malých plodů se mele přirozeně bezlepková kaštanová mouka. Tu si můžete koupit, ale i připravit doma. Rozemletím uvařených kaštanů získáte hmotu, kterou usušíte na prášek a použijete místo mouky. Při skladování v ledničce prášek vydrží asi 6 týdnů.  

Sběr a skladování kaštanů

V Česku si můžeme kaštany na podzim nasbírat v lese nebo u některého z kaštanů. Náš největší kaštan roste v Nové Vsi u Bruntálu a měří 23 metrů.

Ideální pro sběr plodů kaštanu je slunečné a suché počasí, např. krásné babí léto. Nesbíráme poškozené plody. Kontrolujeme je pohmatem – pokud je stlačíme a slupka se zdeformuje, plody nejsou vysušené a zdravé. Dáváme také pozor na plísně, takové plody rozhodně nekonzumujeme.

Při větším množství se dokonce skladují podobně jako kořenová zelenina v písku ve sklepě, kde je udržitelná stálá vlhkost a teplota.

Menší množství je ideální zamrazit, buď v syrovém stavu, nebo připravené jako polotovar, kdy nařežeme slupku a v horké vodě je necháme popraskat. Po očištění je uložíme do mrazničky.


Kaštanový kompot nebo džem

Kromě tradičního uchování v chladu můžeme kaštany připravit také jako kompot nebo džem. Na kompot použijeme očištěné kaštany, které povaříme v mírně sladkém nálevu a naplníme jimi kompotové sklenice. Přelijeme nálevem a sterilizujeme asi 15 minut. Džem připravíme z vařených kaštanů rozmačkaných na pyré, které spolu s vanilkou vaříme ve vodě s trochou cukru (pro už zmíněnou sladkou chuť stačí málo cukru). Takto připravený džem můžeme ještě v lahvích chvíli sterilizovat.

Kaštanové pyré

Výroba oblíbeného kaštanového pyré je jednoduchá. Uvařené kaštany necháme vychladnout, smícháme je s cukrem a rumem a protlačíme na pyré. Můžeme ho konzumovat jen tak jako pochoutku nebo jednoduchý dezert v poháru politý rozpuštěnou čokoládou, použít ho jako náplň do koláčů nebo zkusit kaštanové profiteroles, kaštanové lávové koláčky či nadýchanou kaštanovou bábovku.

Nasladko i naslano

I když to tak zpočátku nevypadá a kaštany na vás působí jako sladký dezert, jsou vynikající i na přípravu slaných jídel. Svěží krém z jedlých kaštanů s opečenými slaninovými chipsy vás příjemně zahřeje v nadcházejícím chladném období. A co takové rizoto? Dýňové rizoto je známou podzimní pochoutkou, ale zkoušeli jste do něj přidat kaštany? Zamilujete si ho.

Kaštany – zábava pro děti, pochoutka pro dospělé
Pečené kaštany – jak na to?

Chcete si připravit pečené kaštany doma? S námi to hravě zvládnete. Kaštany je nejlepší péct častěji a v menším množství, protože po vychladnutí je už velmi těžké, dokonce až nemožné je očistit. Pokud chcete, aby teplé vydržely o něco déle, můžete je po vyndání z trouby zabalit do utěrky, která na krátkou dobu udrží jejich teplo. Oloupejte je za horka nožem. Mělo by to jít lehce, začněte od nařezaných míst.

Jedlé, nebo nejedlé?

Kaštany patří k podzimním plodům stejně neodmyslitelně jako jablka nebo ořechy. Mnozí sbírají ty nejedlé nebo kupují jedlé záměrně už mnoho let, pro některé je to novinka. A co s těmi nejedlými? Z plodů kaštanu koňského se vyrábějí léčivé tinktury a masti a slouží také jako přirozená potrava pro zvěř. Dnes je už nikdo hromadně nesbírá a nevykupuje.                                

Zdroj: jedlegastany.sk, skvelydomov.eu, fitshaker.sk, lesmedium.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek