Každý den chléb, koláče a zákusky jen za odměnu. Co a k jaké příležitosti se peklo za první republiky?

Dobu noblesní první republiky si připomínáme rádi všichni – elegantní móda, vybrané chování a také poctivé jídlo. Právě prvorepubliková kuchyně se v poslední době těší velké oblibě, ačkoliv na mnohých z delikates si mohl pochutnat jen zlomek obyvatel. Pojďte se společně s námi podívat na to, co se v meziválečném období peklo a co z pekařských výrobků nesmělo chybět na stole v žádné rodině.

Pečivo bylo v prvorepublikovém období hojně konzumováno, protože nejen že lidem chutnalo, ale také zasytilo. Našli byste jej tehdy v každé domácnosti, nejčastěji v podobě chleba nebo sladkých dobrot. Vedle toho se k různým příležitostem dělaly i dorty, zákusky a cukroví.

Výrobky z mouky, se stejně jako dnes, objevovaly u stolu hned u snídaně. Nejčastěji to byl žitný chléb, který se mazal máslem či zavařeninou. Bílý pšeničný se objevil až později ve městech, neboť pšeničná mouka byla dražší než žitná, a byla používána spíše k pečení koláčů. Chléb se poté objevoval i v rámci svačiny nebo večeře.

Čajové pečivo

Ačkoliv čaj za éry po první světové válce moc vyhledávaný nebyl, v pozdějších letech se začaly pořádat takzvané čaje o páté. Během těchto dýchánků se v restauraci či kavárně sešli milovníci tance a společenských událostí, kde popíjeli tento lahodný nápoj. K němu bylo častokrát podáváno různé sladké i slané pečivo – preclíky, rohlíčky, tyčinky, keksy či výrobky z bramborového těsta.

Koláče a sladké pečivo

Na sladkém pečivu, jako jsou bábovky, rolády či řezy, si lidé pochutnávali většinou jen v neděli. Největší popularitu sklízel jablečný závin a také koláče. Ty nechyběly na žádné slavnostní události. Lišily se podle druhu přípravy, ale vesměs bývala většina tvořena kynutým těstem, náplněmi a zdobena drobenkou nebo křupavým sypáním.

Zákusky jen na příležitost

Zákusky se většinou kupovaly v cukrárnách, odkud se sladké dobroty nesly s sebou domů na slavnostní stůl. Jíst je na ulici bylo považováno za neslušné a dovolit si to mohly pouze děti.

Zručné hospodyňky čas od času zákusky také připravovaly, ale pouze tehdy, jednalo-li se o výjimečnou příležitost. V oblibě byly sněhové pusinky, laskonky, kremrole, rakvičky, žloutkové věnečky nebo třeba větrníky.

Dorty

Tradice výroby dortů byla za první republiky rozšířenější než dnes. Byly jimi označovány většinou všechny moučníky pečené v dortové formě, zdobené polevou a ovocem. Pekly se z kynutého těsta či z pšeničné mouky, kterou často doplňovaly i jiné přísady – například polenta, kaštanová mouka nebo mouka mandlová.

Upečený dort se promazal krémem, polil polevou a odzdobil ovocem či ořechy. A taková laskomina nesměla chybět ani na Vánočním stole.


Tento článek z naší historie je součástí akce 100leté recepty, se kterou můžete oslavit společně s Tesco výročí vzniku Československa. Soutěžte se svými tradičními rodinnými recepty a vyhrajte každý týden poukázky ma nákup v obchodech Tesco. Více o soutěži naleznete na https://itesco.cz/hello/100-lete-recepty/.

Vytisknout stránku
Sdílet článek