Děti Batole Kdy začne moje batole chodit?

Některá miminka udělají své první krůčky už v devíti měsících, zatímco jiní spokojeně lezou ještě kolem 18 měsíců věku. V průměru začne většina miminek chodit mezi 13 a 15 měsíci. Odbornice na vývoj dětí, Eileen Hayes, vysvětluje, co můžete čekat, když se vaše miminko promění v batole!

Nepanikařte!

Pro rodiče je lákavé se chlubit, jak brzy začalo jejich dítě chodit nebo mluvit. Ale většina opozdilců vše rychle dožene. Brzké chození také nesouvisí s tím, jak je vaše miminko chytré. Chození vyžaduje vývoj svalů, nikoli mozku, a to u některých miminek trvá déle.

Učíme se chodit

Chození probíhá ve fázích. Vaše miminko se začne pravděpodobně nejdříve vytahovat do stoje na nábytku. Jakmile to zvládne, začne „korzovat“ – tedy pohybovat se vzpřímeně, zatímco se bude dále přidržovat nábytku. V této fázi se možná se zvládne pustit a zůstat stát bez opory. Nakonec se pustí a udělá své první krůčky bez opory.

Naboso je to nejlepší

Většina odborníků se domnívá, že je nejlepší, když se bude vaše miminko učit chodit bosé, protože to přispívá ke správnému vývoji kostí a svalů a miminko tak získá lepší přilnavost. To možná nebude příliš praktické venku nebo ve velké zimě, ale nechte své batole chodit bosé co nejvíce.

Jak podpořit chození

Není nic špatného na tom, když svému miminku pomůžete s nácvikem dovedností potřebných k chození. Můžete:

  • ho držet za ruce, jemně vytáhnout nahoru a povzbudit k „chůzi“ s držením.
  • pomoci mu uchytit se za okraj nízkého kusu nábytku, aby dítě stálo vzpřímeně.
  • ukažte dítěti lákavou hračku: to podnítí mnoho dětí udělat první krůčky.
  • vybírejte hračky, které může dítě tlačit, s robustními a stabilními rukojeťmi, které mnoha dětem pomohou s chozením.
  • vyndejte dítě z dětské ohrádky, postýlky nebo kočárku a dejte mu možnost vyzkoušet stání, a poté i chození.
Vytisknout stránku
Sdílet článek