Děti Školák Kolik spánku potřebuje vás školák?

Kolik spánku potřebují naši školáci na to, aby byli při vyučování čerství a soustředění? A proč bychom si měli dávat na prospané hodiny velký pozor? Děti totiž svou porci nerušeného spánku potřebují jako sůl. Ve škole na ně čeká mnoho úkolů, na které se potřebují soustředit. Spánek je potřeba a zvyk, který se během dětství stává základem dobrého prospívání. Odpočinek podporuje rozvoj dítěte, pomáhá procesům pozornosti, paměti a také hraje významnou roli při samotném studiu.

Jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého dětského vývoje je kvalitním spánek, protože děti, obzvláště přes prázdniny, kterých mají během roku požehnaně, si zvyknou usínat pozdě a probouzet se ještě později. Vždyť to znáte: před spaním vás přemlouvají k ještě jedné pohádce, ještě chvíli na tabletu, ještě sklenici vody… Požadavky se kupí a vy nakonec s hrůzou zjišťujete, že místo v devět usínají o půl jedenácté. Ráno je zas nemůžete dostat z postele ani pod nejrůznějšími záminkami či výhrůžkami.

Kolik hodin spánku vlastně potřebují?

Podle pediatrů je ideální počet hodin spánku tolik, kolik dítěti dovolí provádět denní aktivity bez problémů. To vysvětluje i fakt, proč má každý z nás jinou potřebu spánku podle věku, zdraví či nálady. Takový kojenec spokojeně prospí až 16 hodin denně. Šesti až osmileté dítě potřebuje 11 až 12 hodin spánku, zatímco mezi desátým a dvanáctým rokem mu postačí deset hodin. V období puberty prospané hodiny klesají, až se zastaví na sedmi až osmi hodinách, což ale nestačí a produkuje to nárůst denní ospalosti. Právě to vědce přivedlo k myšlence, že potřeba spánku s věkem dítěte neklesá, ale během puberty dokonce narůstá. Může za to melatonin, který se v období puberty objevuje později, takže způsobuje, že váš puberťák cítí únavu později. To známe jako fázi opožděného spánku.

Děti ve věku 5 až 8 let – 11 až 12 hodin

Ve věku 8 až 12 let – 10 až 12 hodin

Teenageři – 8 až 10 hodin

Možná jsou pro vás tyto počty hodin čistým sci-fi. Ve skutečnosti ale jde o ideál, ke kterému se stačí přiblížit a mít na zřeteli, že každé dítě má jiné potřeby. Pokud si všimnete, že právě váš potomek jeví znaky únavy, usíná na hodinách a na vysvětlované učivo se nedokáže soustředit, musíte ho do postele nekompromisně nahnat dřív.

Vytisknout stránku
Sdílet článek