Tipy a rady Kuřecí, těstoviny, špenát, smetana – co vše o nich víme

Asi vás v té souvislosti napadne nepřeberné množství variací oblíbených receptů. Zkuste třeba tento vychytaný recept na špagetové „muffiny“ se špenátem a kuřecím masem! Ale než to dáme dohromady, neškodilo by podívat se na každou z potravin zvlášť.

Proč právě kuřecí maso?

Kuřecí je vynikajícím zdrojem bílkovin, má nízkou energetickou hodnotu a výborné dietetické vlastnosti, například jen nepatrné množství tuku a cholesterolu, přičemž drůbeží tuk má příznivé složení nenasycených mastných kyselin.

Kuřecí: co se musí a nemusí uvádět

Při jeho označování musí být na etiketě nebo obalu výrobku uveden zejména název výrobku. Nesmí chybět ani údaj o třídě jakosti a stavu, ve kterém je kuřecí maso uváděno na trh, což znamená, zda se jedná o drůbež čerstvou, nebo zmrazenou, dále pak také podmínky uchovávání masa a země původu.

Kromě označení země původu je kuřecí maso na obalu či etiketě opatřeno identifikační značkou (oválné označení zdravotní nezávadnosti baleného kuřecího masa). Značka uvádí kód státu a registrační číslo výrobce. Podle předpisů EU je uvádění způsobu chovu v případě kuřecího masa nepovinný údaj. Je pouze na uvážení výrobce, zda způsob chovu uvede při označování výrobků. Jedná se např. o údaje o volném chovu kuřat nebo způsobu krmení (krmeno kukuřicí apod.)

TIP: Vybírejte kuřecí ověřeného původu a nejvyšší jakosti!

Těstoviny...

Těstoviny, vyráběné pouze z mouky a vody, popřípadě vajec, jsou zajímavé zejména pro nízký obsah tuku, nulový či minimální obsah cholesterolu a nízkou hodnotu glykemického indexu. Během vaření dochází k absorpci značného množství vody a snížením podílu všech živin klesá energetická hodnota cca na polovinu, čímž se těstoviny řadí mezi nízkokalorické potraviny. Těstoviny, které nejsou uvařeny zcela doměkka, pak mají ještě nižší glykemický index. Je dobré vědět, že kvalitní těstárenskou mouku na těstoviny lze vyrobit pouze z pšenice, která má sytě zabarvená sklovitá zrna s vysokým obsahem bílkovin (12–16 %) a 36–50 % mokrého lepku. Těmto požadavkům nejlépe vyhovuje pšenice tvrdá, označovaná jako semolina.

...a jejich druhy

Na trhu najdeme široký sortiment u nás vyrobených i dovezených těstovin, které se dělí dle složení (vaječné, nevaječné, semolinové a celozrnné), použití (přílohové, zavářkové), tvaru (dlouhé, krátké), tvarování (válcované, lisované) a technologie výroby (sušené, čerstvé, plněné). Existují i bezlepkové těstoviny pro celiaky. Označení bio u těstovin garantuje, že jsou vyrobeny z obilovin vypěstovaných v systému ekologického zemědělství s přísnějšími pravidly pro používání látek na ochranu rostlin a hnojiv.

Znáte barevné těstoviny?

K barvení těstovin se používají výhradně různé druhy zeleniny, ovoce, koření nebo extrakty z nich, a to nejen pro zvýšení atraktivity vzhledu. Barevné těstoviny obsahují více minerálních látek, vitaminů a také látky patřící mezi antokyany, známé svými antioxidačními účinky. České barevné druhy obsahují přídavky sušeného špenátu nebo červené řepy.

Což takhle dát si jednu z nejzdravějších zelenin!

Správně, řeč je o špenátu. Vysoký obsah vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a různých antioxidantů, k tomu velmi nízká energetická hodnota – pouze 25 kcal ve 100 g jedlého podílu. Je významným zdrojem draslíku a ve vyvážené formě rovněž mědi a železa. Je nadprůměrně bohatý na vitamin C a karotenoidy, významné antioxidanty chránící buňky před volnými radikály. Obsahuje také vitamin K a vitaminy skupiny B.

Mražený ano, ale jen správně uskladněný

V prodejnách najdeme špenát ve dvou podobách, čerstvý a mražený. Zmrazení je u potravin jedním z nejšetrnějších konzervačních způsobů! Balení by ale měla být uchovávána v uzavřených mrazicích pultech, a to při teplotě -18 °C nebo nižší. Zda byla zelenina rozmrazená a zase zmrazená poznáme tak, že v sáčku nahmatáme hroudy ledu, které lze poměrně snadno rozmělnit prsty, nebo zeleninu v jednom zmrzlém kusu.

Smetana a její druhy

Smetana, tekutý mléčný výrobek získaný výhradně z mléka, který musí mít nejméně 10 % tuku, obsahuje mnoho vápníku, kvalitních bílkovin, vitamínů zejména řady B, zinku a fosforu. Patří k výrobkům s vyšším obsahem tuku, je proto vhodné konzumaci přizpůsobit z hlediska příjmu ostatních živočišných tuků. Na trhu najdeme smetanu ke šlehání, smetanu vysokotučnou, zahuštěnou neslazenou smetanu a zahuštěnou slazenou smetanu, sušenou smetanu nebo smetanu kysanou. Zakysané výrobky jsou lépe stravitelné a velmi zdravé. Zakysaná smetana má pozitivní vliv na střevní mikroflóru a tím i na imunitní systém.

Kuřecí, těstoviny, špenát, smetana – co vše o nich víme

Jak vybrat smetanu

Při nákupu sledujeme nejen datum minimální trvanlivosti výrobku, ale také účel, pro který ji chceme použít, a obsah tuku. Čerstvá smetana je ošetřena vysokou pasterací a má trvanlivost 10 až 21 dní, trvanlivá smetana je ošetřena UHT záhřevem, nebo sterilací v obalu a má trvanlivost 90–150 dní. 

Vytisknout stránku
Sdílet článek

Příběhy psané s chutí, které budete milovat

A jéje! Žádné výsledky Prosím, změňte kategorii.
2 3 4