Zdravý životní styl Relax Květ svaté noci: Vánoční hvězda je symbolem adventu. Víte, jak se o ni postarat?

Tahle výrazná květina, která má svůj původ v lesích Mexika, až do poloviny 20. století zdobila vánoční stoly jen v těch nejbohatších rodinách. Dnes si ji domů může pořídit každý. Jen málokdo ale ví, jak se o ni postarat.

Tak jako u nás na jaře rozkvétají keře šeříku, roste v Mexiku vánoční hvězda. Výjimkou nejsou ani 4metrové keře s výraznými červenými listy. Ostatně, Aztékové kdysi používali tyto listy k barvení svých oděvů a dokonce s jejich pomocí snižovali horečku.

Nám dnes vánoční hvězda dělá radost především jako dekorace. Usazená v jednoduchém květníku a zlehka poprášená stříbrnými nebo zlatými flitry je kouzelným poslem Vánoc. Nicméně aby mohla dělat radost, musíte si správně vybrat a pak o ni správně pečovat.

Vyberte si správnou vánoční hvězdu

Vše začíná už v obchodě. Nadchlo vás vánoční zátiší s vánoční hvězdou, které stojí hned u vchodu? Pak ho nechte stát na místě a sáhněte po rostlince, která stojí v teple, mimo průvan a chlad. Vánoční hvězdě k „nachlazení“ stačí jen pár minut – po přenesení do tepla její listy povadnou a opadají. A kdo by chtěl mít na vánoční tabuli namísto krásné květiny holý stonek?


V obchodě pak sáhněte po květině, která se teprve chytá nasadit na květ. A pozor, květem nemyslíme barevné listy – ty jsou totiž „falešným“ květem – ale drobné kvítky uprostřed barevných listů. Jsou-li žluté, rostlina už kvete a nevydrží vám krásná tak dlouho. Jsou-li zelené a vidíte-li pupeny, máte před sebou poinsettii, která vám bude dělat radost ještě několik týdnů.

Zkontrolujte také to, zda rostlinka nestojí ve vodě. Poinsettie je totiž velmi náchylná i na přelití. Všechno v pořádku? Teď už jen poproste prodavačku, ať vám ji pečlivě zabalí do několika vrstev papíru, a můžete vyrazit domů.


Dokonalá v kombinaci se zeleným jehličím

Doma vánoční hvězdu opatrně vybalte, dejte jí chvilku v chladnější chodbě na aklimatizaci a pak jí najděte vhodné místo. Poinsettie ocení polostín a trochu chladnější prostor – zapomeňte tedy na parapet nad ústředním topením. Tam by trpěla. Zalévejte přiměřeně, vodu nikdy nenechte stát v misce, občas oroste její listy. Pak se jí bude dařit a bude skutečně zářit.

Červená, případně krémová barva listů vánoční hvězdy vytváří krásný kontrast s tmavě zeleným jehličím. A sama o sobě je ozdobou, proto není nutné poinsettii nijak složitě dekorovat. Stačí ji postavit do pěkného květníku.

Velmi efektní je světlý květník dozdobený červenou stuhou, případně nazdobený drobnými vánočními ozdobami. K jejich uchycení na květináč vám poslouží třeba tavná pistole. Velkou mašli můžete uvázat i přímo na stonek. Populární je v poslední době také poprášení květiny zlatým, nebo stříbrným prachem.


Vánoční hvězda jako základ aranžmá

Náročnější a méně trvanlivou, byť velmi efektní dekorací je potom vánoční aranžmá, které můžete vytvořit s pomocí floristické hmoty. Do té můžete vánoční hvězdu, respektive tu část s barevnými listy, zapíchat a dozdobit i dalšími květinami, jehličím, ozdobami, mašlemi… Floristická hmota nasáklá vodou zaručí, že vám toto aranžmá vydrží na stole minimálně přes svátky. Déle ale ne.

Co je potřeba, aby vánoční hvězda „rozkvetla“…

Přimět vánoční hvězdu, aby i napřesrok vytvořila barevné listy, je tak trochu věda. A vlastně ani není divu, že většina z nás si na začátku prosince pořídí novou rostlinku. Chcete-li se těšit z jedné rostliny několik let, je nezbytné ji po odkvětu a opadání barevných listů seříznout. Odborníci doporučují výšku zhruba 10 až 12 centimetrů.

Květ svaté noci: Vánoční hvězda je symbolem adventu. Víte, jak se o ni postarat?

Pak ji uložte na světlé, ale chladnější místo – poinsettia ocení teplotu okolo 16 stupňů. V květnu ji můžete umístit na balkon nebo zahradu, na podzim ji opět vzít do vnitřních prostor. To nejdůležitější ale přichází zhruba v polovině listopadu. Vánoční hvězda je rostlinou krátkého dne a barevné listy vytvoří jen v případě, že jí dopřejete dostatek tmy.

Každý den ji proto okolo třetí hodiny odpolední ukryjte pod noviny nebo do krabice a nechte ji takto ukrytou až do dalšího rána. Pokud budete tuto terapii opravdu poctivě praktikovat, rostlina se vám do 4 týdnů odvděčí nádhernými barevnými listy.

Pokud se vám nechce do takových experimentů pouštět, vyrazte do květinářství. A nezapomeňte na to, že květiny vystavené v průvanu vám doma příliš radosti neudělají…

Vytisknout stránku
Sdílet článek