Zdravý životní styl Zdraví Levné sluneční brýle oči chrání, ale sledujte čísla

Do koupě slunečních brýlí se jednoznačně vyplatí investovat. Raději jedny kvalitní než několik výstřelků, kterým chybí dostatečná kvalita. Vaše oči potřebují ochranu před škodlivým UV zářením, ale i před větrem.

Raději žádné než nekvalitní

Oko se přirozeně chrání před slunečním zářením tím, že zúží zřítelnici a stáhnou se i oční víčka. Při nevhodných brýlích tento mechanismus přestává fungovat a na oko tak dopadnou UVA i UVB paprsky. Může dojít k poškození epitelu a to se projeví jako syndrom suchého oka, zhoršuje se ostrost zraku, čočka stárne a zaděláváte si i na šedý zákal. Nadměrné působení UV záření způsobuje pálení kůže, rohovky, ale i řas. Zainvestujte do kvality a chraňte si oči před sluncem a větrem nejen v létě, ale v každém ročním období.

Jaký UV filtr vás ochrání?

Vybrat si brýle, které dokonale ochrání váš zrak, není jednoduché.

Ultrafialové záření může poškozovat zrak bez ohledu na to, jak intenzivní slunce je.

Při výběru slunečních brýlí se zaměřte na:

  • tvar rámu - brýle by měly dobře sedět a dostatečně zakrývat tvář,
  • tvar čočky
  • barvu čočky
  • UV filtr

Pokud je UV 380 nebo 400, sklíčka stoprocentně chrání před UVA i UVB paprsky

Kategorie UV filtrů

Abyste si mohli být jistí, že vaše sluneční brýle budou plnit svou funkci, kupujte je ve specializovaných prodejnách nebo optice. Brýle, jejichž UV filtr je menší než 400, do rukou ani neberte. Dbejte na kvalitu materiálů, zpracování, barevné provedení, ale i příležitost, na jakou brýle potřebujete. Ujistěte se, že vám sedí dobře na uších i nose a nikde netlačí. Z hlediska propustnosti UV záření se sluneční filtry dělí do pěti kategorií:

  • Kategorie 0 - propouští 80 - 100 % UV záření, sklům zcela chybí ochranná funkce
  • Kategorie 1 - propouští 43 - 80 % záření, skla jsou vhodná, pokud je venku pod mrakem
  • Kategorie 2 - propouští 18 - 43 % záření, skla jsou ideální i na letní dovolenou
  • Kategorie 3 - propouští 8 - 18 % slunečních paprsků
  • Kategorie 4 - propouští jen 3 - 8% záření, skla jsou vhodná na otevřené moře a na hory. Nejsou vhodná na řízení.

V zásadě platí, že čím je kategorie vyšší, tím méně světla filtry propouštějí a samotná skla jsou tmavší. Kategorie 3 a 4 nejsou vhodné pro řidiče.

Barva čočky je také důležitá

Barva čočky brýlí není pouze módní záležitost. Zvláště řidiči by se měli vyhýbat příliš tmavým brýlím. Na řízení jsou ideální hnědá a šedá skla, protože nejméně zkreslují barvy. Naopak vyhnout byste se měli modrým a zeleným sklům, která zkreslují červenou a zelenou barvu. Tyto barvy by neměly používat ani krátkozrací. Sportovci, pohybující se venku v mlhavém počasí, ocení oranžové a žluté čočky, které zlepšují vidění v mlze.

Levné sluneční brýle jsou v pořádku, ale ...

Pokud vás láká koupě levných brýlí podle nejnovějších módních trendů a nechcete si zadělat na oční problém, kupujte jen ty s ochranným filtrem 400. Dobře se přes ně podívejte, zda nedeformují tvar předmětů. Také počítejte s tím, že je to možná jen záležitost na jednu sezónu, protože jsou vyrobeny z levných materiálů, které toho mnoho nevydrží.

Víte, co cítí vaše nohy v letních botách?

Zdroj: quora.com, hnporadna.hnonline.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek