Zdravý životní styl Zdraví Leze vám už zima krkem? Vyrazte na exotickou dovolenou!

Mnoho z nás má ve zvyku cestovat na dovolenou v létě. Předci jen děti mají prázdniny a šéf to od vás tak nějak očekává. Cítíte však, že nejlépe by vám padlo vypadnout od sychravých dnů do teploučka právě teď a v létě si doma užívat krásné dny u jezera či na kole? Udělejte to!

Cestování za opravdovou exotikou není v dnešní době výsadou bohatých a slavných. Pokud jste ochotni věnovat trochu času plánování a hledání výhodných letenek či ubytování za dobré ceny, můžete si užít hodně muziky i za relativně málo peněz. Nastudujte si všechny dostupné informace, sbalte kufr a vyrazte. Odhoďte strach, předsudky, své pohodlné bačkory a vydejte si vstříc dobrodružství. Poradíme vám, jak na to. 

Exotickou dovolenou vybírejte podle sebe

Základním předpokladem překrásné dovolené je správný výběr cílové destinace. Vybírejte podle svých priorit, ne proto, že „tam už všichni byli“.
Nesnášíte horko a vlhko? Pak rozhodně vynechejte asijské státy a vsaďte třeba na Turecko, kde příjemné „zimní“ teploty dovolí objevovat krásy zajímavých měst a přírody.

Chcete naopak dovolenou proležet na pláži, číst, koupat se a užít si trochu luxusu? Pak budou pro vás zcela dokonalé třeba ostrovy Indonésie, kde je přes zimu krásně a slunečno a za nevelké peníze si zde můžete dopřát o něco více.

Pokud si chcete užít něco opravdu výjimečného a netradičního, vydejte se třeba do Indie.  

A když máte chuť na větší zimu, než je u nás, milujete dokonalé lyžařské svahy a usměvavé lidi, zamiřte do Kanady.

Tip: Přemýšlíte, kterou cílovou zemi zvolit pro svou dovolenou s batoletem? Zjistěte, zda je lepší moře nebo hory!

Výběr je zcela na vás! Rozhodujte se podle toho, co vás nejvíce inspiruje ale spolehněte se také na svou intuici. Vždy vás lákalo Thajsko? Nebo naopak toužíte poznat život v africké Ugandě? Dejte svým snům zelenou!   

Chystáte se na velkou cestu i s miminkem? Mějte po ruce vše, co bude potřebovat!

Bez očkování a pojištění na dovolenou nejezděte

Před cestou za exotikou je velmi důležité připravit se na nečekané události a předcházet překvapením. Zjistěte tedy předem, jaké očkování se doporučují pro vaši vybranou destinaci a nepodceňte je. Zeptejte se svého odvodního lékaře nebo si vše pečlivě nastudujte na internetu. Základem je očkování proti hepatitidě a žluté zimnici, pro mnoho zemí se však doporučují i vakcíny proti břišnímu tyfu, malárii nebo vzteklině. Očkovat se nechte s časovým předstihem, abyste předešli komplikacím.

Stejné by to mělo být i s cestovním pojištěním. O nabídkách pro vaši destinaci se poradíte s kterýmkoliv zástupcem pojišťovací společnosti. Pokud se necháte pojistit přes internet, pozorně čtěte všechny informace a zajímejte se i o detaily pojistky.

 • Platí vám pojištění i pokud na letišti ztratíte zavazadlo?
 • A co v případě pádu z motocyklu či urgentního průjmu?

Nikdo z nás takové scénáře neslyší rád, ale pro klid na srdci je důležité být připraven na vše.  

Co si sbalit na dovolenou 

V teplých exotických destinacích toho nebudete potřebovat mnoho. Na balení jako když jedete autem do Chorvatska tak můžete rovnou zapomenout. Zbytečné zavařeniny i ručníky navíc nechte doma. Základem každého kufru však musí být:

 • telefon a nabíječka (případně také adaptér do zásuvky),
 • léky proti bolesti, horečce a žaludečním těžkostem,
 • peníze (nejlépe lehce směnitelná měna jako dolary nebo eura),
 • pas, víza, letenky a všechny ostatní potřebné dokumenty,
 • náplasti a obvazy,
 • účinný repelent, krém na opalování i po opalování

Myslete na to, že všechno ostatní si kdekoliv bez nejmenších problémů koupíte. Samozřejmě vybavte se tak, abyste nemuseli nakupovat úplně všechno a měli své pohodlí.  

Leze vám už zima krkem? Vyrazte na exotickou dovolenou!

Kompletní cestovní seznam všeho potřebného na cesty

Jak se připravit na časové posuny, změnu počasí 

Jet lag, neboli pásmová nemoc, postihuje velké množství cestovatelů při přechodech do jiných časových pásem. Způsobuje únavu, podráždění, nespavost, bolesti hlavy či nechutenství. Trvá však naštěstí jen krátce a my známe pár triků, jak ji obelstít:

 1. Hydratujte! Snížení tlaku vzduchu v letadle totiž přispívá k dehydrataci. Vysušené ruce si namažte příručním krémem a přibalte si také kapky pro podrážděné a vysušené oči. Hydratace je totiž klíčová.
 2. Vynechte alkohol i kávu. Ty totiž také přispívají k odvodňování.
 3. Udržujte se v akci, hýbejte se a buďte na sluníčku. Nenechte se udolat a nestravte první den v hotelové posteli. Vyrazte na sluníčko, které vás nabije pozitivní energii a vychutnejte si první dovolenkové vjemy.
 4. Buďte precizní a nastavte se na nový časový režim. I když jste unaveni a bez energie, vydržte to! Spát choďte až když máte jít spát a vstávejte když se má vstávat. Hodiny si představte ještě v letadle a snažte se nepřemýšlet nad tím, kolik je doma hodin a co byste právě teď za normálních okolností dělali.
  Změna času i počasí je náročná, ale s dobrou přípravou, pozitivním naladěním a chutí objevovat ji zvládnete levou-zadní. Teď tedy zůstává pouze vybrat destinaci a začít plánovat tu nejlepší zimní dovolenou ve vašem životě!

Stravování na exotické dovolené – dejte pozor zejména na vodu

Co se týká stravování na samotné dovolené, velmi záleží na konkrétní zemi a úrovni stravovacího zařízení a v neposlední řadě i na stavu vaší imunity.
Vášnivá cestovatelka je i nutriční specialistka Zuzana Pavelková Šafářová: „Sama jsem se vždy snažila při návštěvě exotických krajin dodržovat určité stravovací zásady, abych minimalizovala rizika zažívacích problémů.“
V prvé řadě minimálně týden před odletem na dovolenou doporučuje užívat kvalitní probiotika, jíst bílé jogurty a dostatek zeleniny pro podporu zdravé střevní mikroflóry. 
Pokud si nejste jistí hygienou, zejména tím, jaká voda se pro přípravu jídel o omývání potravin používá, volte vždy raději jídla tepelně upravená a to včetně zeleniny.
Ovoce potom volte takové, které si sami oloupete, případně si ho sami opláchněte pitnou vodou.
Obecně velmi rizikové bývají ryby a mořské plody. Ideální je, když si sami můžete rybu před konzumací zkontrolovat a následně ji přímo před vámi připraví.
Čerstvou rybu poznáte podle sytě červených žáber a samozřejmě nesmí zapáchat.
Velmi chutnou, leč také velmi nebezpečnou záležitostí se může stát i tak zvané „street food“, tedy jídlo kupované u stánku na ulici. Pokud trpíte zažívacími problémy, bude lepší si ho odpustit.
Celkově se rovněž vyhýbejte smaženým pokrmům, kvalita oleje nebývá valná. Nejste-li alergičtí na chilli, doporučuje jej nutricionistka přidávat do jídla, protože má desinfekční a antibakteriální účinky. Proto se ostatně také ostré pokrmy v tropických oblastech, kde jídlo ve vysokých teplotách rychle podléhá zkáze, hojně vaří.
Jak již bylo řečeno, nebezpečnější než jídlo samotné, je voda neznámého původu a kvality. Proto se mimo jiné raději vyhněte nápojům s ledem.
„Jedna z cestovatelských zásad radí pravidelně a v malém množství konzumovat v exotických oblastech tvrdý alkohol, což platí samozřejmě pouze pro dospělé. Musím přiznat, že se této zásady držím a vozím s sebou na cestách slivovici,“ říká odbornice stravu Zuzana Pavelková Šafářová.

Zdroje: ockovacicentrum.cz, radynacestu.cz, www.zuzanasafarova.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek