Tipy a rady Matcha čaj – nejlepší nápoj k snídani

Bezkonkurenční matcha čaj

Unikátní zelený čaj, který dodnes nemá konkurenci. Vyrábí se z mladých čajových lístků bohatých na živiny, vitamíny a minerály. Lístky na matcha čaj jsou ručně sbírány z vrcholků rostlin čajovníku. Rostliny čajovníku se poslední tři týdny před sběrem zatemňují, aby se uvolnilo co nejvíce chlorofylu a vznikl tak nenapodobitelný výživový účinek tohoto unikátního čaje. Po sběru se lístky melou na kamenných mlýnech na jemný prášek. Ten se poté uchovává mimo dosah světla a kyslíku, aby se zachovala jeho krásná zelená barva a antioxidační účinky.

Jak připravit matcha čaj?

Tradičním způsobem přípravy matcha čaje je tzv. usucha. Při tomto způsobu přípravy vyšleháte čaj pomocí bambusové metličky do bohaté pěny. Do misky vložíte 2 gramy čaje a zalijete vodou, která má teplotu do 75 stupňů. Pokud nevlastníte bambusovou metličku, použijte na šlehání klidně pěnič na mléko.

Když pospícháte a nemáte čas na klasickou přípravu, nasypte matcha prášek do šejkru, zalijte libovolným množstvím vody a pořádně protřepejte.

Poslední možností, jak si užít matcha čaj, je připravit si matcha latte. Do misky dejte 2 gramy čaje matcha, zalijte menším množstvím vody a rozmíchejte na hustou tekutinu. Po rozmíchání směs zalijte ohřátým mlékem a vyšlehejte do husté pěny. Podle chuti můžete přidat med, cukr nebo javorový sirup.

Matcha čaj byste si měli vychutnávat denně, má hned několik benefitů:

Je bohatý na antioxidanty

Jednou z hlavních výhod matcha čaje je vysoká koncentrace antioxidantů a enzymů, které jsou zodpovědné za boj proti UV záření a zabraňují mnohým život ohrožujícím chorobám. Jeden hrnek matcha čaje vám poskytne až pětinásobně víc antioxidantů než jakákoli jiná potravina. Je vhodný na účinný detox těla.

Dodává pocit klidu

Více než 800 let se používá matcha v Číně a v Japonsku jako prostředek na odpočinek a meditaci. Vyšší stav vědomí je způsoben aminokyselinou L-theanin, která podporuje produkci alfa vln v mozku a vyvolává relaxaci bez pocitu ospalosti.

Zlepšuje paměť a koncentraci

Díky matcha čaji bude vaše paměť stále v pozoru. Může za to dopamin a serotonin, které L-theanin produkuje.

Zvyšuje vytrvalost

Japonští samurajové pili matcha čaj před každým tréninkem. Většina zelených čajů obsahuje kofein, který způsobuje zvýšení hladiny energie v těle. Energie, kterou dokážete získat z matcha čaje, je z velké části tvořena jedinečnou kombinací živin. Vytrvalost z jedné misky matcha čaje může trvat až 6 hodin.

Spaluje kalorie

Je prokázáno, že pití matcha čaje podporuje metabolismus a pomáhá tělu spálit tuky čtyřikrát rychleji než jiné spalovače. Dobrou zprávou je, že konzumace matcha čaje nemá žádné vedlejší účinky, jako je nepříjemně zvýšená srdeční frekvence nebo vysoký krevní tlak.

Posiluje imunitní systém

V zimě potřebujeme imunitu jako sůl. Katechiny v matcha čaji mají antibiotické účinky a celkově podporují zdraví člověka. Jeden hrnek matcha čaje obsahuje vysoké množství draslíku, vitamínů A, C, železa, proteinů a vápníku.

Ostatní životabudiče a vitamínodárci

Matcha čaj – nejlepší nápoj k snídani
Pokud vás v zimním období přepadne chřipka nebo obyčejné nachlazení, na nohy vás postaví nejen superpotraviny jako chia, chlorella, zelený ječmen nebo spirulina. Přinášíme vám přehled účinných zimních čajů, které vám posílí imunitu, dodají energii nebo poskytnou první pomoc při nachlazení.

Pečený čaj

Jedná se o teplý nápoj, který se připravuje z ovoce a ovocné šťávy s přidáním cukru a koření. Nejčastěji se připravuje ze sušeného ovoce s různými druhy koření – se skořicí, vanilkou, kardamomem, badyánem nebo hřebíčkem. Tyto ingredience se tepelně zpracovávají – pečou se v troubě. Díky tomu, že se čaj peče a tepelně konzervuje, je možné ho skladovat až několik měsíců.

Cibulový čaj

Je lékem na všechna respirační onemocnění. Léčivé účinky cibule se využívají odpradávna, ať už ve formě čaje, nebo lahodného cibulového sirupu. Čaj a sirup pomáhají proti kašli, nachlazení, při zánětu průdušek a chřipce.

Jak si připravíte cibulový čaj se zázvorem?

Dvě až tři velké cibule očistěte, překrojte napůl a zalijte vodou. Přiveďte k varu a vařte asi 15 až 20 minut. Cibulový vývar proceďte přes sítko a zalijte jím nastrouhaný zázvor. Oslaďte medem a popíjejte ještě horký. Pomůže při ucpaném nosu nebo při bolestech v krku či na průduškách.

Zázvorový čaj

Zázvor má spoustu pozitivních účinků na zdraví, je však třeba ho konzumovat s mírou. Zázvorový čaj tlumí množení bakterií a virů, čímž se uplatňuje v prevenci respiračních onemocnění, a zároveň zvyšuje imunitu. Ocení ho budoucí maminky, kterým zmírňuje nevolnost na začátku těhotenství.

Zelený čaj

Šálek zeleného čaje po jídle předchází množení bakterií, které způsobují nemoci jako paradentóza nebo zápach z úst. Katechin obsažený v čaji efektivně chrání ústní dutinu před bakteriemi a snižuje množství kyselin, které ničí zubní sklovinu. Nejen káva a guarana patří mezi aktivní životabudiče, zařadit k nim můžete i tento čaj.

Kopřivový čaj

Obsahuje mnoho účinných látek jako magnézium, vápník, železo, fosfor, sodík, chlorofyl, vitamíny K, A, C a několik vitamínů skupiny B. Mnohé z těchto vitamínů fungují v těle jako antioxidanty. Kopřivový čaj účinně působí na játra, při bolestech hlavy nebo při zánětu močových cest. Efektivně detoxikuje organismus a snižuje hladinu cukru v krvi.

Vyzkoušet můžete také čaj z melounových semínek, která jsou plná zdraví prospěšných látek.

Zdroj: matchaday.sk, plnielanu.sk, naturproduct.sk, wikipedia.org, fytopharma.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek