Děti Předškolák Matematika není strašák

„Co se v mládí naučíš…“
Tím lépe si poradí se školním vzděláváním. To je důvod, proč bychom měli k domácímu učení čtení a psaní přidat i počty a jejich využití v praxi. Nezapomeňte, že naše poslání nekončí v okamžiku, kdy dítě přejde pod křídla profesionálního učitele. Abyste nikoho neodradili, zapřemýšlejte, jak to udělat, aby matematika byla opravdovou radostí.

Stolní hry
Na trhu je spousta her pro nejmladší a také „omlazené“ verze stolních her pro starší hráče. Nejdůležitější u nich je možnost praktického využití dovedností v oblasti počtů a příjemného trénování logického myšlení. Počítání teček na kostce, počítání políček, řešení hádanek – množství užitečných a rozvíjejících aktivit ukrytých ve formě zajímavého příběhu nebo samotné soutěživosti. Povzbuzujte své dítě ke společné hře a efekt bude viditelný pouhým okem. A navíc – co je nejlepší způsob, jak strávit chladný večer, než stolní hra s hrníčkem čaje a sušenkami?

Vzdělávací hry
Mladý člověk nežije jen stolními hrami a ani my sami si občas nenajdeme čas, abychom se připojili ke hře. Skvělým řešením jsou různé vzdělávací soupravy, které maličkým pomáhají rozvíjet jejich dovednosti.

Začlenění matematiky do každodenních činností
Základním krokem, od něhož můžeme směle začít s procvičováním praktického využití matematiky pro ty nejmenší, je zahrnout ji do každodenních činností. Najdeme pro ni místo na nákupu (požádáte dítě, aby vám podalo určitý počet výrobků, nebo mu dáte jednoduché matematické hádanky, třeba čeho je více v košíku?) nebo při zábavě (jestli do garáže vjedou ještě dvě autíčka, kolik jich tam bude dohromady?). Tento druh cvičení nám pomůže rozvinout u dítěte schopnost praktického využití dovedností z oblasti numerické gramotnosti, a to nejen suchého odpočítávání po sobě jdoucích číslic.

Matematické hádanky
Internet je plný různých matematických hádanek pro nejmenší. Vše, co potřebujete, je list papíru, tužka a chvíle věnovaná výběru hádanek. Můžeme je spojit s atraktivní odměnou pro mladého výzkumníka. Pro začátek uvádíme níže příklad:
Autobusem jedou 2 holčičky. Každá z nich má 2 koše. V každém koši jsou 2 kočičky. Každá kočička má 2 koťátka. Kolik nohou je v autobusu?“
Jak můžete vidět, matematika nemusí být vůbec nudná a nemusí se rovnat jen aritmetickým operacím na abstraktní úrovni. Vliv takové zábavy na vývoj dítěte potvrzuje výzkum a jasně naznačuje potřebu domácího vzdělávání v této oblasti.

Vytisknout stránku
Sdílet článek