Děti Batole Metoda krmení BLW: Místo příkrmů čerstvé jídlo do ruky

Nechutenství a nevůle přijímat potravu je problémem mnoha rodičů s dětmi, které se právě začínají dokrmovat. Je běžnou praxí, že miminka se kolem šestého měsíce mají začít přikrmovat příkrmy – uvařenou a rozmixovanou kaší bez specifické barvy a chutě. Položme si však ruku na srdce: opravdu se svému dítěti tolik divíte, že nechce papat tak, jak by podle všech tabulek mělo? Pokud máte problémy s odmítáním příkrmů, zkuste zcela nový přístup. Dnes vám představíme metodu BLW, na základě, které vaše miminko samo objeví chutě a vůně ukrývající se v tajemném světě zvaném jídlo.

Jak by mělo dítě jíst v prvním roce života?


Dítě už dokáže rozhodnout, kolik toho sní

Metoda BLW, z anglického Baby-led Weaning, ve volném překladu odkazuje na první dokrmování vedeno samotným dítětem. Její princip spočívá v tom, že dáme dítěti příležitost k tomu, aby si po dovršení 6 měsíců začalo samo vybírat druh a množství potravin, které sní v čase, kdy má na něj zrovna chuť. Nejedná se samozřejmě o všechny druhy potravy, pouze o vhodné ovoce a zeleninu, polévky, celozrnné obiloviny a podobně.  

Metoda BLW může omezit výskyt potravinových alergií

Díky tomu, že se dítě seznámí ne s vlažnou kaší nejasné barvy a chuti, ale s opravdovou barvou, konzistencí a chutí zeleniny, ovoce a dalších složek jídelníčku, se jeho tělo dokáže lépe připravit na tyto potraviny a správně na ně zareagovat. Při prvních pokusech se totiž do těla dostanou jen menší porce potravy, které dokáže tělo efektivně zpracovat. Přirozeně vypadající a chutnající potraviny se totiž diametrálně odlišují od kašovitých příkrmů, které nedovolují dítěti natolik poznávat jednotlivá jídla a tím nedostávat o jídle tolik informací, kolik je pro ně potřeba.  

Naučte se, jak miminko odnaučit házet jídlo na zem a jíst se zájmem a v klidu.

Metoda BLW ve vaší domácnosti

Zavedení metody BLW do vaší domácnosti bude jednodušší, než se na první pohled může zdát. Na začátku však musíte zcela zapomenout na to, že dítě musí za den sníst určité množství potravy nebo ho učit stolovat. BLW metoda se váže na skutečnost, že je dítě ještě kojeno a že z mateřského mléka získává všechny potřebné živiny. Začněte tedy s tím, že budete svému miminku krájet různé druhy ovoce a zeleniny na malé podlouhlé kousky tak, aby se daly dobře uchopit. Začněte s jablíčkem či mrkví, poté přidávejte broskev, banán, nektarinky, batáty, ředkvičky, kedlubnu, cuketu, okurek a další druhy ovoce a zeleniny. Ty tvrdší před nabídnutím dítěti krátce blanšírujte. Potraviny můžete ukládat na barevné talířky tak, aby byly pro dětská očka a bříška dostatečně lákavé.

Krmit můžete i bez speciálních receptů a plánů

Pokud vyznáváte racionální stravování a nepřeháníte to v kuchyni s dochucováním, můžete nechat své starší dítě ochutnat i ze svého talíře, když právě budete jíst. O takové zkoušení mají děti zpravidla největší zájem, a tak si dávejte pozor na to, abyste vařili jednoduchá jídla z kvalitních ingrediencí.

Metoda krmení BLW: Místo příkrmů čerstvé jídlo do ruky Čerstvé ovoce a zeleninu vám Tesco přiveze až domů!

Opravdu by při metodě BLW mělo jít jen objevování přirozených chutí, takže nic nezkazíte přípravou klasické dušené mrkve nebo fresh ovocného salátku. Prospěje to nejenom vašemu dítku, ale i zdraví vás samotných.   

Nebude se moje dítě stravou dusit?

K tomu by rozhodně dojít nemělo. Dítě musí být při jezení vždy pod dohledem a jídlo byste mu neměli vkládat do úst, ale pouze do ručičky. Bude tak schopné potravu samo zpracovat podle své motoriky a možností. Pokud je miminko menší, bude zkoušet zeleninu a ovoce pouze olizovat a obrušovat, až později si dokáže malými kousky odkousnout. Každopádně mějte dítě neustále pod kontrolou.

Hledáte recepty pro děti? Klikejte na Hello Tesco!

Zdroj: www.parents.com, www.babyledweaning.com  

Vytisknout stránku
Sdílet článek