Zdravý životní styl Zdraví Migréna není výmluva, ale civilizační nemoc

Migrénu často zaměňujeme za obyčejnou bolest hlavy. Migréna je však závažné onemocnění, které se projevuje nejen bolestí hlavy, ale má vliv na celý náš organismus.

4 fáze migrény

Předtím, než udeří migréna, můžete sledovat na svém těle příznaky, které vás varují, co se chystá. Těmto příznakům se říká prodromy. Může jít o malátnost, depresi nebo naopak euforii, průjem, zácpu, chuť na sladké atp.

Pak následuje druhá fáze migrény zvaná aura. Někteří tuto fázi vnímají a jiní ji nezaznamenají. Během aury můžete vidět vizuální efekty (klikaté černé a bílé čáry nebo i barevné, mihotající se světlo) a rozmazané zorné bole. Auru můžete pocítit i v podobě mravenčení, které postupuje od vašich rukou až k nosu.

Když pak přijde bolestivá fáze, rozbolí vás hlava. Bolest se opakuje a je velmi silná. Tento stav může klidně trvat 2 hodiny, ale třeba také 3 dny. Můžete být v této fázi citliví na světlo, pachy a může se vám chtít zvracet.

Po odeznění předchozího stavu už vás může “jen” bolet hlava a můžete se cítit jako v kocovině. Je možné, že tato fáze (postdrom) přetrvá i několik dní.

Příčina neznámá

Proč trpíte migrénou není lékařům úplně jasné. Jedná se o poruchu prokrvení mozku, ale proč tomu tak je, to se přesně neví. Migrénu mohou spustit některé podněty jako je stres, blikající světlo, nedostatek spánku, některá jídla a pachy. Existují i rizikové faktory, které nemáte možnost ovlivnit. Tím je menstruace nebo třeba počasí.

Jak s bolestí bojovat?

Na čelo si můžete zkusit přikládat studené obklady. Ideálně byste se měli zavřít do tmavé místnosti a zásobit se dostatkem tekutin a prostě čekat, až bolest odezní.

Na migrénu není vhodné dlouhodobě užívat volně prodejná analgetika, která mají jen krátkodobý účinek.

Silnější migrény se mírní tzv. triptany, které brání rozšiřování cév v mozku a tím i vzniku migrény. Tuto léčbu nemohou podstupovat těhotné nebo kojící ženy.

Nedejte migréně šanci

Z dlouhodobého hlediska se dá migréně předcházet. Pravidlem je dostatek spánku a správná životospráva. Neměli byste konzumovat kofein, alkohol nebo kouřit. Doporučuje se pravidelně hýbat a vyvarovat se dlouhodobé nečinnosti.

Je to běh na dlouhou trať a nejdříve je důležité vysledovat, z jakých příčin zrovna u nás tato silná bolest hlavy vzniká. Potom můžete postupně pracovat na jejich odstranění.


Vytisknout stránku
Sdílet článek