Děti Batole Místo televize svému batoleti přečtěte knihu

Výhody čtení svému batoleti

Pohádky jsou skvělým nástrojem, který zlepšuje paměť dítěte a pomáhá mu přiřazovat jména k obrázkům. Když vás batole uslyší číst, bude navíc vstřebávat správnou větnou stavbu a výslovnost. Pokud s vámi bude chtít číst stejnou knihu pořád dokola, nemějte obavy – opakování mu pomáhá porozumět příběhu a lépe se zapojit.

Studie prokázaly, že děti, kterým se předčítá od raného věku, mají lépe vyvinuté jazykové schopnosti a je u nich větší pravděpodobnost, že budou mít knihy rády i v pozdějším věku, protože mají čtení spojené s báječnými vzpomínkami na rodiče.

Získejte ze čtení pohádek maximum

Předčítejte dětem pravidelně a pro zábavu. Vyčleňte si každý den konkrétní čas na čtení pohádek – nejběžnější jsou pohádky na dobrou noc. Pochvalte své dítě, kdykoliv se snaží zapojit – například za opakování slov nebo popisování obrázku. Čtení by vždy měla být zábava, takže pokud je unavené nebo nemá zájem, nenuťte ho do toho.

Zapojte své batole do čtení

Ukažte mu obal a přečtěte mu název knihy. Batole brzy pochopí, že pohádky začínají na čelní straně a že příběh pokračuje, když se otáčí stránky. Pomáhejte si při čtení prstem, aby si dítě uvědomilo, že ty černé klikyháky jsou slova, která tvoří příběh.

Ukazujte na obrázky a snažte se je přirovnávat k něčemu známému: „Tady je černá kočka, jako má babička.“ Díky tomu si spojí známá slova s obrázky. Ukazujte také na barvy a počítejte na prstech ruky.

Přidejte špetku dramatu

Čtěte přátelským hlasem a používejte u různých postav různé přízvuky. Možná se budete při čtení nahlas cítit hloupě, ale vaše dítě to bude zbožňovat.

Navštivte knihovnu

Vaše batole bude mít příležitost si vybrat ze široké škály knih. Mnoho knihoven také pro malé děti pořádá vyprávění pohádek, a navíc jsou jejich služby a výpůjčky knih bezplatné. Dbejte na to, aby vaše dítě mělo i doma vždy přístup k nějakému výběru knih.

Pohádku si vychutnejte

Promluvte si se svým dítětem o knížce, kterou čtete. Povídejte si o postavách a o jeho oblíbené části pohádky. Donutíte ho tak zamyslet se nad tím, co poslouchá.

Vytisknout stránku
Sdílet článek