Zdravý životní styl Zdraví Modřiny: Jak se jich zbavíte co nejrychleji?

Co je modřina?
Modřina je podkožní krevní výron. Vznikne, když se při silném nárazu poškodí céva, krev se vylije pod kůži a prosvítá přes ni. Jak se postupně vstřebává, mění barvu z modré, modročervená až černé přes všechny odstíny a kombinace hnědé, zelené, žluté. Čím tmavší byla modřina, tím déle se bude vstřebávat. Obvykle se při modřinách do podkoží dostane jen pár kapek krve, ale v těžších případech to může být i několik decilitrů nebo litrů. Tyto případy se však nestávají běžně, vznikají při závažnějších úrazech vrcholových sportovců nebo při nehodách. Starším lidem se tvoří modřiny rychle a vypadají opravdu nepěkně a bolestivě. Je to proto, že jejich cévy jsou křehké a kůže velmi tenká.

Časté tvoření modřin
Tvorbu modřin výrazně ovlivňuje to, v jaké kondici jsou vaše cévy a jaký je váš celkový zdravotní stav. Mohou upozorňovat na nedostatek vitaminu B, D, C, K, ale také na poruchu krvetvorby, onemocnění jater, leukémii nebo hemofilii. Za vznikem modřin mohou být i dlouhodobě užívané léky. Pokud se vám tvoří modřiny bez zjevné příčiny, zajděte raději k doktorovi.

Jak rychle zmizí modřina?
Rychlost, s jakou se modřiny zbavíte, závisí na několika faktorech. Modřina na svalu se vstřebá rychleji než na šlaše nebo kosti, také se rychleji vstřebávají z horní části těla a odhalených končetin. Je logické, že malé modřiny se vstřebají rychleji než velké a stejně tak, čím je modřina světlejší na začátku, tím rychleji vybledne.

Jak urychlit hojení modřin?
Zázračný zmizík na modřiny neexistuje, každý výron se vstřebává vlastním tempem. Celému procesu však můžete trochu pomoci.

- Co nejdříve po úderu přiložte na místo studený obklad nebo studený předmět. Pozor! Pokud použijete mraženou zeleninu nebo led, zabalte je do utěrky, aby nedošlo k poškození kůže chladem.

- Zvedněte končetinu nad úroveň srdce.

- Starší modřiny mají rády teplo. Použijte teplý obklad, rozklad modřiny urychlí i sluneční paprsky. Jen to s nimi nepřehánějte, abyste namísto modřiny neměli spáleninu.

- Hojení modřiny podpoří i jemná masáž.

Zdravý tip: Posilujte cévy jídly z pohanky, obsahuje rutin, který zpevňuje cévní stěnu. Podobně působí i hroznový olej a vitamin B12 a C.

Babské recepty na hojení modřin
Mastičky na hojení modřin jsou volně dostupné, dostanete je v každé lékárně. Zbavit se modřiny můžete také pomocí osvědčených receptů babiček. Ani ty ale nejsou zázračné, hojení modřiny pouze podpoří. Aplikujte je jen na nepoškozenou pokožku.

- Octový obklad - ocet zřeďte vodou v poměru 1:1. Použijte chladný nebo teplý.

- Petrželová nať - nadrobno nasekejte nebo rozmixujte petrželku, zabalte do gázy, přiložte na ránu a omotejte. Měňte 2 - 3krát za den.

- Podobně jako octový obklad můžete použít obklady z jírovce maďalu, mateřídoušky, jitrocele, slézu i šťávu z kořene čekanky.

- Vstřebávání modřin podpoří i med. Pokud na něj nemáte alergii, potírejte modřinu tenkou vrstvou několik dní za sebou.

Věděli jste, že ...?
Modřiny umí "chodit". Může se vám stát, že se praštíte na stehně a modřina se vám udělá na lýtku. Způsobuje to gravitace, kdy krevní výron steče do nižší polohy.

Zdroje: Wikipedie.cz, hojeni-ran.cz, stefajir.cz, hemofilie.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek