Zdravý životní styl Fitness MS ve fotbale: Pravidla fotbalu (nejen) pro ženy

Mistrovství světa ve fotbale startuje v Rusku už 14. června a bude trvat celý měsíc, což je mnohem déle než olympiáda, která trvá jen dva týdny. Možná se i váš partner chystá na dlouhé týdny usednout před televizor s pivečkem a kamarády, vášnivě komentovat každý zápas, i ten nejnepodstatnější. Neberte mu jeho radost, je jasné, že kvůli tomu, zda zvítězí Španělé nebo Argentina, chléb levnější nebude. Ale zjevně je před telkou spokojený a vy se před ním můžete s naší pomocí nečekaně blýsknout.

"Fotbal je nejrozšířenější, nejpopulárnější, nejsledovanější sport na světě, protože ho hraje 250 milionů hráčů z více než 200 zemí, přičemž na světě existuje aktuálně 206 zemí. Vznikl v Anglii a jeho pravidla byla stanovena v roce 1863. Ale je pravda, že v Číně se podobná hra objevila už ve 3. století našeho letopočtu! Mistrovství světa ve fotbale jsou sledovanější akcí než olympijské hry a od roku 1930 se hraje každé čtyři roky," uvádí nás do problematiky Martin Rybár, jehož články můžete číst ve slovenském deníku Šport.

Fotbalisté jsou sexy!

Když už by vás nebavilo sledovat míč létající po hřišti, můžete se soustředit alespoň na hráče. Vždy se je totiž na co dívat, na rozdíl od takového hokeje, kde je hráč zachumlaný do výstroje a na hlavě má ​​přilbu. Některé reprezentace občas vytáhnou obtažené dresy, při kterých jsou vidět vyrýsované postavy hráčů. "Pamatuji si, že na mistrovství světa v takových hráli Italové nebo Kamerunci, kteří byli opravdu svalnatí. Fotbal vyžaduje výbornou kondici, fotbalisté jsou výborně trénovaní. Vydržet běhat devadesát minut na nejvyšší úrovni je opravdu náročné," poznamenává uznale Martin, který rozhodně nehází všechny dámy do jednoho pytle s nálepkou sportovní ignorantky. "Fotbalistky a rozhodčí ženského pohlaví to mají povinné, o nich nelze pochybovat. V září 2017 například v německé lize poprvé rozhodovala žena, Bibiana Steinhausová a zvládla to výborně. Mnohé přítelkyně či manželky hráčů se zřejmě také vyznají. I když jsem slyšel jednu historku, že hráč dal dva góly a jeho přítelkyně mu po zápase řekla, že neviděla ani jeden ... Tak nevím, kam se dívala. "

Pravidla fotbalu

Zorientovat se ve fotbalových pravidlech není složité. Fotbal hrají proti sobě dva týmy, každý nastupuje s 11 hráči - jedním brankářem a deseti hráči v poli. Ti nemohou hrát rukama a rameny, zatímco brankář může chytat míč do rukou nebo ho vyrážet. Nemůže ho však chytit do rukou ani vyrazit mimo jeho pokutového území, protože jinak dostane červenou kartu a musí odejít z hřiště. Hřiště má rozměry 105 x 68 metrů.

Účelem hry je vstřelit gól (z anglického slova goal), čili dostat míč do branky soupeře, povolené je to samozřejmě pouze nohama nebo jinou částí těla kromě rukou.

Fotbal se hraje 90 minut na dva poločasy 2 x 45 minut s 15 minutovou přestávkou. Čas stále běží, nezastavuje se při přerušeních hry jako v hokeji. Rozhodčí dohlíží na to, aby týmy nezdržovaly, za zdržování by měl potrestat hráče žlutou kartou.

Každý tým může vystřídat tři fotbalisty, ale ten hráč, který odejde ze hřiště, se již nemůže vrátit a nemůže jít ani na střídačku.

V ligové soutěži (mistrovství státu nebo země) může zápas skončit remízou (0: 0, 1: 1, 2: 2), ale na mistrovství světa nebo na turnajích různých kategorií po nerozhodném výsledku následuje buď prodloužení 2 x 30 minut nebo rozstřel ze značky bílého bodu, lidově "jedenáctka".

Základní fotbalové pojmy

Martin Rybář se ujal heroického úkolu - jasně a stručně vysvětlit základní pojmy, abychom věděly, co se děje na hřišti, když někdo dostane žlutou kartu a pochopily význam slova ofsajd ve fotbale.

Ofsajd - zřejmě nejtěžší pravidlo na pochopení. V posledních letech došlo k několika úpravám a troufám si říct, že momentálně všechny zákonitosti tohoto pravidla neznají ani muži. Při sledování zápasu a určování postavení mimo hru však těží z dlouhodobých zkušeností, po letech sledování fotbalu už to mají zažité.

Ofsajd pochází z anglického offside a znamená postavení mimo hru. Pravidlo vzniklo na ochranu brankáře a bránícího týmu. Hráč prostě nemůže dostat přihrávku za obrannou linií soupeře. Pokud by mohl, jeden (nebo i více) by se postavili k brankáři soupeře a stále při něm stáli. Tak by se zcela změnila fotbalová taktika. Vytratily by se přihrávky uprostřed, stačilo by kopnout míč kopem  dopředu. Jednoduše, mezi útočícím hráčem a brankářem soupeře musí být v době přihrávky ještě minimálně jeden obránce, aby útočník nestál v ofsajdu a hra mohla pokračovat. Ofsajd posuzuje asistent rozhodčího, lidově čárový rozhodčí, který běhá po čáře pouze po jedné straně hřiště a měl by se stále dívat na obrannou linii týmu, který brání na jeho polovině hřiště.

Play off nebo baráž - jde o nadstavbovou soutěž, ve které týmy bojují o postup nebo o místa na mistrovství světa, Evropy či jiných kontinentů. Výraz play off se však více používá v hokeji. Jinak baráž si nepleťte s blamáží, neboť i to jsem už slyšel ze ženských úst.

Přesilovka - je tehdy, když má jeden tým na hřišti více hráčů než ten druhý, protože mu rozhodčí vyloučil hráče. Jenže mnohem více se tento výraz používá v hokeji. Ve fotbale většinou nemluvíme o tom, že tým hraje přesilovku, i když po vyloučení hráče to je v podstatě pravda.

Faul - z anglického slova foul, znamená nedovolený zákrok na soupeřova hráče. Potrestán je buď pouze přímým kopem nebo pokutovým kopem, lidově jedenáctkou nebo penaltou (ze značky bílého bodu z 11 metrů, ale to pouze v případě, pokud k faulu došlo v pokutovém území, lidově v šestnáctce, protože její hranice je vyznačena a končí v poli 16 metrů rovnoběžně od brankové čáry).

Pokud šlo o tvrdý nebo bezohledný faul, pak rozhodčí trestá provinilce i žlutou nebo červenou kartou. Pokud hráč nasbírá v zápase dvě žluté karty, automaticky následuje červená. Za obzvlášť hrubý faul (kopnutí nebo udeření soupeře v přerušené hře), bitvu s protihráčem nebo dokonce inzultace rozhodčího by měla být ihned červená.

Červená karta -  je nejvyšší trest, jaký hráč v zápase může dostat. Po ní automaticky musí opustit hrací plochu a jeho mužstvo hraje v oslabení. Ale pozor, pokud rozhodčí vyloučí z jednoho týmu více než čtyři hráče, zápas končí, fotbal nemohou hrát v šesti v jednom týmu.

Center - přihrávka, která směřuje do pokutového území zkraje hřiště.

Hetrik - výraz pochází z anglického slova hattrick, znamená tři góly jednoho fotbalisty v utkání. Hattrick je považován za výborný výkon fotbalisty.

Standardní situace - lidově standardky, do této kategorie patří všechny kopy, když je přerušena hra a míč se kope z místa přestupku. Jde o přímý kop, nepřímý kop, pokutový kop nebo rohový kop.

Přímý kop - následuje většinou po faulu.

Nepřímý kop - následuje většinou po nedovolené hře rukou. Brankář se míče nemůže dotknout pouze v jednom případě, a to, když mu obránce úmyslně přihraje míč. Tehdy ho nemůže chytit do rukou, protože se tomu lidově říká malá domů. Pokud se ho dotkne, následuje nepřímý kop z toho místa. Při přímém a nepřímém kopu si bránící mužstvo může postavit "zeď".

Pokutový kop - následuje po faulu nebo nedovolené hře rukou v pokutovém území. Je to standardka, ze které je nejsnazší dát gól, protože zahrávající hráč ji kope pouze z 11 metrů od branky. V té chvíli proti sobě stojí pouze střelec a brankář.

Rohový kop - je asi nejjednodušší ze všech, kope se od rohového praporku a pouze tehdy, pokud se míč odrazí za brankovou čáru mimo branku od bránícího hráče.

Vhazování - lidově aut, jediná standardka, při níž hráč hází míč, provádí se zpoza postranní čáry, pokud míč opustí hřiště na kraji.

Pokud vás fotbal ani tak nezaujal, připravte svému fanouškovi něco dobrého na zub LINK nA cranberries canapesa a užijte si volný čas pro sebe.

Videorozhodčí ve fotbale

Mezinárodní fotbalová federace na letošním MS ve fotbale schválila Video Assistant Referee system, tedy videorozhodčího. VAR, videorozhodčí či videoasistent se na fotbalovém mistrovství světa používá poprvé. Předtím však už byl videorozhodčí "přizván" v německé a italské lize, stejně jako i na loňském Konfederačním poháru.
Využití videorozhodčího ve fotbale přijala FIFA na ochranu fotbalu jako takového a přerušení hry pro potřeby videoasistenta je jen malou daní za zachování fotbalové férovosti.

Kdy se videorozhodčí použije? Videoasistent vstupuje do hry ve čtyřech případech:

  • Sporný gól - pokud není zřejmé, zda při vstřelení branky nedošlo k porušení pravidel
  • Penalty - videoasistent posoudí porušení pravidel, z nichž vyplynul penaltový verdikt
  • Vyloučení po přímé červené kartě - může ji udělit i VAR
  • Chyba při identifikaci hráče - když rozhodčí sporně udělí sankci hráči
Jak funguje videorozhodčí ve fotbale?
Každý zápas monitoruje na 15 obrazovkách čtyřčlenná skupina složená z jednoho hlavního a tří pomocných videoasistentů z 33 úhlů pohledu. Jsou ve spojení s hlavním arbitrem, který má v rozhodování právo veta. Pokud jsou pochybnosti, arbitr přeruší hru a na monitoru si prohlédne videoanalýzu sporné situace.


Vytisknout stránku
Sdílet článek