Zdravý životní styl Moderní a fit strava Na příznaky jarní alergie vyzrajte 7 bylinkami

Nejčastějším spouštěčem alergie jsou pyly z kvetoucích rostlin. Váš organismus a jeho imunitní systém přehnaně reaguje na látku - alergen, která by mu jinak neměla vůbec škodit. Alergen ve vašem těle spustí alergickou reakci, která se projevuje jako je vodnatá rýma, opuchnuté oči, kýchání a svědění v nose. Může se objevit i svědivá vyrážka. Často jsou tyto příznaky zaměňovány s nachlazením.

Alergie nebo nachlazení?

Nejste si jisti, jestli máte alergii nebo jste nachlazení?

Nachlazení:

  • nastupuje postupně a v průběhu několika dnů se zhoršuje,
  • doprovází ho zbarvené hleny z nosu,
  • oči nesvědí,
  • na vyléčení nachlazení potřebujete v průměru 7 - 10 dní

Alergie:

  • přepadne vás náhle,
  • z nosu vám poteče pouze čirý vodnatý výtok,
  • oči svědí,
  • zbavíte se jí velmi rychle, pokud odhalíte spouštěcí alergen.

Přírodní cesta

Pro utlumení příznaků můžete sáhnout po bylinkách v různých podobách - sirupy, tinktury nebo čaje. „Existuje několik bylin, které prokazatelně potlačují alergické reakce jak na sliznicích nosohltanu a očí, tak v dýchacích cestách a zmírňují rovněž projevy na pokožce. Používají se buď samostatně, nebo kvůli komplexnímu účinku v kombinacích s dalšími bylinami. Výrazné účinky mají výtažky z pupenů divizny, kaliny, měsíčku, černého rybízu, habru a dalších,“ říká Darina Datlová, specialistka na alternativní medicínu.

Kopřiva

Jestliže vás zasáhne senná rýmy, nateče vám nosní sliznice, budete kýchat a těžko se vám bude dýchat. S tím vám může pomoci kopřiva díky své schopnosti blokovat produkci histaminu. Tento hormon vaše tělo právě při alergii produkuje ve větším množství a způsobuje rozšíření cév, následkem je nepříjemný otok sliznic. Udělejte si kopřivový čaj ze sušených listů. Na jeden šálek dejte jednu polévkovou lžíci listů a zalijte horkou vodou. Nechte 5 minut vylouhovat. Kopřivový čaj si dopřejte klidně 2x - 3x denně do té doby, než příznaky alergie nezmizí.

Měsíček lékařský

Pokud vám na těle vyskáče nepříjemná vyrážka, pomoc hledejte v různých formách měsíčku lékařského. Tato bylinka zklidňuje podrážděnou pokožku a má detoxikační účinky. Můžete si udělat měsíčkový čaj, protože i pitný režim hraje důležitou roli při kožních problémech. Při alergiích se mohou v ústech také objevit afty, popíjením měsíčkového čaje pomůžete rychlejšímu zhojení. Vyrážku na kůži namažte také měsíčkovou mastí. Mělo by se vám brzy ulevit.

Kalina tušalaj

Bylinka s tímto zvláštním názvem vám pomůže při astmatických projevech, zúžení průdušek a dušnosti. Jedná se o keř s malými bílými květy, hustě uspořádanými do kulovitého tvaru. Léčivé jsou jeho pupeny, ze kterých se dělá tinktura. Tu seženete za pár korun v lékárně. Doporučuje se dávkování 1 kapka na 1 kg vaší hmotnosti a rozdělit do 3 dávek za den. Takže pokud vážíte 90 kg, počet kapek bude 3 denně 30 kapek.

Chrpa polní

Zarudnuté oči, svědění očí nebo i otoky. Pokud vás při alergii trápí takové příznaky, zkuste si ulevit obkladem z chrpy polní. Pro přípravu obkladu potřebujete 4 lžičky květů chrpy polní, ty zalijete do hrníčku horkou vodou, přikryjete  a necháte louhovat 15 minut. Poté už jen namáčíte vatové tamponky do této tekutiny a přikládáte na oči.

Ostropestřec

Léčivou látkou v této bylince je silymarin, který zabraňuje toxickým látkám proniknout do jater a posiluje imunitní systém. Pokud se na vaší pokožce objeví ekzém, ostropestřec pomůže odstranit škodliviny z těla a to je prvním krokem k zahojení kůže. Udělat si můžete čaj - jednu lžičku drcených semen této rostliny zalijete vařící vodou a 20 minut louhujete. Scezený čaj pijte ráno, před obědem a před spaním po dobu několika týdnů. Další možností je tinktura, která se užívá 3x denně po 15- 30 kapkách.

Černý rybíz

Možná jste to ani netušili, ale černý rybíz je přírodním kortikoidem a antialergikem. Díky obsahu flavonoidů a vitamínu C vás zbaví příznaků alergie. 3 lžičky sušených listů zalijte vroucí vodou, přikryjte a nechte louhovat 10 - 15 minut. Čaj pijte klidně 3x denně. Ke kloktání si zase můžete připravit odvar - 1 polévkovou lžíci zalijte hrnkem studené vody a povařte 3 minuty. Pak odvar přeceďte, nechte trochu vychladnout a kloktejte nebo pijte.

Divizna

Tuto vysokou rostlinu se sytě žlutými květy v přírodě jen těžko přehlédnete. Dá se dokonce pěstovat i na zahradě. Léčivou částí této rostliny jsou její květy. Divizna uvolňuje hleny, léčí sliznice a zmírňuje podráždění horních cest dýchacích. Obsahuje kromě flavonoidů a tříslovin i sliz. Ten vytvoří na vašich sliznicích povlak, který je ochrání proti vysušení. Užívejte diviznu ve formě čaje nebo sirupu.

Na příznaky jarní alergie vyzrajte 7 bylinkami

Pokud vás tedy trápí jarní alergie, poraďte se především se svým doktorem a konzultujte s ním i vhodnou přírodní léčbu, se kterou můžete nepříjemné příznaky alespoň mírnit.


Zdroj: vitalia.cz, zahradaapriroda.cz, zdravi-nemoc.cz, bylik.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek