Zdravý životní styl Zdraví Nachlazení, chřipka, alergie? Rozpoznejte jejich příznaky!

Blížící se nemoc poznáte spolehlivě. Provází ji škrábání v krku, ucpaný nos či bolest hlavy. Až sem je všechno jasné – cosi na nás leze, je třeba uvařit čaj, zalehnout do postele a poctivě se léčit. Anebo ne? Je to jen nachlazení, nebo už chřipka, či dokonce alergie? Jejich příznaky jsou si totiž podobné a bývá těžké je spolehlivě rozlišit a vybrat nejvhodnější léčbu. Když totiž víte, co přesně se ve vašem těle děje, nebudete se dopovat léky, které nepotřebujete – nejsou účinné, nebo by vám mohly dokonce přitížit.

Nachlazení, chřipka a alergie útočí na dýchací cesty, takže ve všech třech případech se vám bude hůře dýchat. Každá diagnóza má ale symptomy, které ji odlišují. Nachlazení a chřipku způsobují rozdílné viry. Všeobecně jsou příznaky spojené s chřipkou vážnější. Při obou je přítomná rýma, ucpaný nos, kašel a bolest v krku.

Chřipku ještě k tomu mohou provázet vysoké horečky v průběhu 3 až 4 dní, bolesti hlavy, únava a totální vyčerpání. Právě poslední jmenované příznaky nejsou při obyčejném nachlazení běžné.

„Alergie je trochu odlišná, protože ji nezpůsobuje virus. Místo toho imunitní systém reaguje na spouštěcí faktor nebo alergen, na který je člověk alergický. Pokud se nadýcháte pylu či chlupů, imunologické buňky v nose a dýchacích cestách mohou zareagovat přehnaně. Jemná tkaniva mohou opuchnout a z nosu začne téct nebo se ucpe. Alergie taktéž mohou způsobit svědění a slzení očí, což při chřipce nebo nachlazení není zvykem, “ vysvětluje pro portál Salud doktorka Teresa Hauguel.

Manuál na rozeznání příznaků

Příznaky alergie ve všeobecnosti trvají, dokud jste vystavení alergenu, což je asi 6 týdnů na jaře nebo na podzim. Chřipka a nachlazení trvají maximálně dva týdny a většina lidí se z nich dostane svépomocí bez asistence lékaře. Pokud však příznaky přetrvávají více jak deset dní, nebo pokud neustoupí po požití volně prodejných léků, je potřeba navštívit doktora. Jestli si nejste jistí, co vás má právě ve své moci, podívejte se na základní příznaky a doporučenou léčbu.


Nachlazení

Stav bez teploty, bolest hlavy se objevuje výjimečně, lehké bolesti, ucpaný nos a rýma, běžné kýchání, časté bolesti v krku, častý kašel, lehké bolesti na hrudi.
Léčba: odpočívejte co nejvíce, pijte hodně tekutin, z léků volte léky proti bolesti

Chřipka

Vysoké teploty v průběhu 3 až 4 dní, časté bolesti hlavy, intenzivní bolest celého těla, slabost a vyčerpání mohou trvat až 3 týdny, občasné kýchaní, rýma, bolest v krku. Kašel, který se může intenzivně stupňovat, časté bolesti na hrudi.

Léčba: odpočívejte co nejvíce, pijte hodně tekutin, užívejte léky proti bolesti a teplotě - když se váš stav ani po třech dnech nezačne zlepšovat, zajděte k lékaři

Alergie

Bez teploty, bez vážnějších bolestí hlavy a jiných celkových bolestí, často ucpaný nos, kýchání, občas bolesti v krku a kašel, mírná bolest hlavy. S výjimkou astmatiků bez bolesti na hrudi.
Léčba: vyhněte se alergenům a užívejte léky předepsané lékařem

Vytisknout stránku
Sdílet článek