Tipy a rady Návod, jak jemně odstranit spáleniny jídla z hrnců a pánviček

Na některé spáleniny obyčejné čistící prostředky prostě nestačí. Pak je tady zbraň největšího kalibru – drátěnka, která si poradí úplně se vším. Bohužel ale nebere ohledy ani na povrchovou vrstvu hrnce. Myčka si s navařenými spáleninami také neporadí. Ale existují méně agresivní čistící prostředky, které máte doma. Zkuste je!

Ocet a zubní pasta

K boji proti spáleninám použijte lžíci octa a lžíci zubní pasty. Naneste je na skvrny, nechte dvě hodiny působit a smyjte. Podobně by měla skvrny vyčistit také jedlá soda, kterou jednoduše nasypete na postižené místo.

Jedlá soda a Coca-Cola

Potřete spálené místo pastou z jedlé sody a octa nebo Coca-Coly. Nechte 6 hodin působit a poté umyjte. Pokud spálenina stále drží, posypejte místo jedlou sodou, nalijte vodu a 20 minut zahřívejte. Nechte vychladnout a umyjte.

Citrusová kůra a brambory

Skvrny po spáleninách, a stejně tak vodní kámen na stěnách hrnce odstraní kůra z pomeranče a citrónu, kterou zalijeme vodou a necháme 15–20 minut vařit. Podobný účinek byl také potvrzen u jedlé sody bikarbony a citrónové šťávy, které umí vyčistit postižené místo. Zkuste také uvařit bramborové slupky v hrnci s vodou, nechte odstát během noci a ráno umyjte hrnec běžným způsobem. 

Na některé materiály si budete muset přizvat pomoc specialistů. Například brambory.

Měď

Pokud chcete vyčistit měděné hrnce, smíchejte pastu ze stejného množství mouky, soli a citrónové šťávy. Spáleniny opatrně odstraňte jemnými krouživými pohyby.

Litinové nádobí

Na spálenou litinovou pánvičku nalijte vodu s trochou čistícího prostředku a přiveďte k varu. Nechte vychladnout a umyjte. Litinové nádobí může mít také rez. Abyste odstranili rez z litinových hrnců a hrnců obecně, použijte brambory s trochou běžného čistícího prostředku na nádobí. Takto ošetřený hrnec vypláchněte, osušte a natřete na povrch tenkou vrstvu oleje.

Plech na pečení

Čištění spáleného plechu je výzvou pro každou hospodyni. Můžete si s tím poradit bez zbytečných nervů tak, že dno plechu posypete pískem na nádobí, zalijete vodou a necháte přes noc působit. Ráno plech umyjete běžným způsobem. Pořádně ho opláchněte!

Stejně vyčistíte také plech na muffiny. Nepoužívejte tuto metodu na teflonové nádobí!

Hliník

Na vyčištění hliníkového nádobí použijte tři lžíce zubní pasty, kterou rozpustíte v litru teplé vody. Nechte působit 15 minut.

Smalt

Smaltované hrnce zbavíte zbytků spáleného jídla pomocí tří lžic jedlé sody, které zalijete litrem vody. Přiveďte roztok k varu, vařte 15–20 minut a nechte vychladnout.

Vytisknout stránku
Sdílet článek