Tipy a rady Nejlepší recepty: Džem a kompot z meruněk a broskví

Máte chuť na meruňky či třešně v době, kdy je jejich sezóna nenávratně pryč? Pokud máte zásoby, můžete se z chuti šťavnatého ovoce těšit celou zimu. Nejoblíbenějšími způsoby, jak zachovat neopakovatelnou chuť sladkých meruněk a šťavnatých broskví, je zavařování kompotů a vaření džemů. Kompoty se dnes zavařují nejen v klasických hrncích, ale také v troubě, mikrovlnce či dokonce v myčce nádobí. Přízni se těší také sušené meruňky.

Receptů na meruňkový a broskvový kompot a džem najdete nepřeberné množství. My jsme vybrali klasiku jako od babičky i něco exotické na osvěžení chutí.

Zavařování meruněk a broskví

Na zavařování vyberte zralé, ale stále tvrdé meruňky a broskve, bez poškození či začínajícího hnití. Ovoce omyjte, odstopkujte, rozpulte, pecky vyndejte. Broskve můžete zavařovat rozpůlené nebo rozdělené na čtvrtky. Podle chuti je nechte se slupkou nebo oloupejte jako rajčata - na chvíli vložte do vařící a hned do ledové vody. Slupka sklouzne velmi jednoduše. Ovoce natěsno napěchujte do dvou třetin sklenice řeznou stranou dolů, zalijte nálevem, okraj sklenice dobře otřete, zavíčkujte vysterilizovaným suchým víčkem a zavařujte.

Zavařování v hrnci

Sklenice s ovocem naskládejte do hrnce tak, aby se nedotýkaly, zalijte asi do poloviny vodou a sterilizujte při teplotě 95 °C asi 20 až 25 minut, podle tvrdosti ovoce.

Zavařování v troubě

Spolu se zavařováním v hrnci patří zavařování v troubě mezi klasické postupy zavařování. Na plech položte stejně velké a stejně naplněné sklenice, nechte mezi nimi rozestupy asi 3 cm. Nesmí se dotýkat, aby nepraskly. Nalijte do plechu asi litr vody (přibližně do výšky 2 - 3 cm) a dejte na spodní mřížku do trouby. Troubu zapněte na 170 °C, spodní ohřev. Když se v kompotu začnou tvořit bublinky, teplotu snižte na 100 °C a tvrdé ovoce sterilizujte ještě asi 10 minut. Poté nechte v troubě ještě asi 5 minut a vyndejte. Při zavařování v troubě se řiďte receptem a zejména pokyny výrobce trouby.

Zavařování v myčce

Zavařování v myčce je velmi netradiční, ale mnohými hospodyňkami opěvovaný způsob konzervace ovoce a zeleniny. Naplněné sklenice ukládejte do spodního koše. V horním Zavařujte malé sklenice nebo méně velkých, abyste ho nepřetěžovali a nepokazili si myčku. Sklenice s ovocem uspořádejte asi 3 cm od sebe a zapněte dlouhý program na hrnce. Můžete to udělat večer a ráno už jen vyberete hotové kompoty. Případně vyjměte sklenice hned po dokončení cyklu, otočte je dnem vzhůru a přikryjte dekou.

Zkuste naše recepty na meruňkový a broskvový kompot

Meruňkový kompot klasický

Očištěné a do sklenic naskládané meruňky zalijte cukrovým sirupem asi 3 cm od horního okraje. Ten si připravíte rozpuštěním 700 g cukru v litru horké vody. Okraje sklenic otřete dosucha, zavíčkujte a sterilizujte.

Rychlý meruňkový kompot

Na meruňky ve sklenici nasypte lžíci cukru, zalijte vodou 3 cm od horního okraje a sterilizujte.

Meruňkový kompot bez cukru (se solí)

Zní to neuvěřitelně, ale slaďoučký kompot budete mít i bez gramu cukru. Jednoduše na ovoce ve sklenicích nasypte za špičku nože soli a zalijte horkou převařenou vodou. Dopřejte ovoci pustit vlastní sladkou chuť, což trvá asi dva měsíce.

Zimní meruňkový kompot

Typickou vánoční chuť dodá meruňkám tyčinka skořice, dvě hvězdičky badyánu a tři hřebíčky, které povaříte ve vodě na sirup.

Broskvový kompot

Broskvový kompot připravíte stejně jako meruňkový, na nálev vám bude stačit 500 gramů cukru.

Broskvový kompot s limetou

Osvěžující chuť broskvím přidá šťáva a slupka z chemicky neošetřené limetky. Šťávu přidejte do cukrového sirupu, kousek slupky mezi broskve do poháru.

Broskvový kompot s rumem

Na dvě kila broskví budete potřebovat 220 g krystalového cukru. Nakrájené ovoce v míse promíchejte s cukrem, nasypte do sklenic a zalijte do dvou třetin rumem. Při teplotě 85 °C zavařujte 25 minut.

Nebo si z broskví a meruněk udělejte džem

Recept na výborný meruňkový džem jako od babičky

Receptů na meruňkový džem jsou desítky. Tento je klasický, proto možná trochu pracnější, ale o to lepší. Budete potřebovat kilo meruněk a 60 deka cukru a lžičku kyseliny citronové. Meruňky očistěte, nakrájejte, v kastrolu zasypte cukrem a promíchejte. Nechte odstát do druhého dne. Meruňky pustí šťávu. Rozmixujte je ručním mixérem na konzistenci podle chuti a za stálého míchání vařte. Jakmile meruňky zhoustnou, přidejte kyselinu citronovou, zamíchejte, odeberte pěnu a dejte lžíci džemu na malý talířek, abyste zjistili, zda houstne. Dostatečně hustý džem nalijte horký do pohárků, obraťte je dnem vzhůru, přikryjte dekou a nechte vychladnout.

Meruňkovým džemem ozdobte i jednohubky

Broskvový džem s Gelfixem

Broskve do džemu nejprve zbavte slupky - krátce spařte v horké vodě, přeložte do studené a takto je snadno oloupete. Na kilo broskví budete potřebovat kilo cukru, jeden balíček Gelfixu  a lžíci kyseliny citronové. Broskve nakrájejte na kousky, rozmixujte, smíchejte s cukrem a Gelfixem a vařte za stálého míchání, dokud nezhoustnou. Pěnu odebírejte. Horký džem nalijte do sklenic, postavte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Zkuste tento voňavý recept na zavařené broskve s vanilkou

Tip: Džem je hotový tehdy, když na talířek nalijete lžíci džemu a uděláte do ní cestičku. Pokud se nesleje, je hotový.

Vytisknout stránku
Sdílet článek