Tipy a rady Nejlepší silvestrovská párty u vás doma

Silvestr po svém

Oslavte silvestra podle svých představ. Nemá smysl se trápit na otázkou, kam jít a kde si ho pořádně užít. To můžete v pohodlí svého domova s rodinou i přáteli. Jaké výhody vám přinese domácí silvestr?

1.   Sníte, co si navaříte

Ne všechny hotely nabízí silvestrovskou večeři podle vašeho gusta, doma si ale můžete navařit a upéct, co chcete a kolik chcete.

2.   Ušetříte na večerní róbě

Silvestr v teplákách nebo pyžamu? Klidně. Ušetříte za drahé oblečení. Navíc když vám kápne omáčka na tepláky, nic se neděje, akorát si vezmete náhradní.

3.   Časový harmonogram podle sebe

Máte v rodině malé děti a potřebujete začít s večeří jednoduše dříve nebo později, než je běžné? Doma to přece není žádný problém. A pokud začnete zívat už před půlnocí, nemusíte mít výčitky. Prostě si dejte špunty do uší a ohňostroj zaspěte.

Zapomenuté silvestrovské zvyky

Ti, kteří nemusí být poslední den v roce v práci, mohou začít oslavovat silvestra už od rána. Ale večer teprve začíná ta pravá veselice a rozlučka se starým rokem. Pojí se s tím i zajímavé zvyky a obyčeje, na které se v dnešní době zapomíná.

Proč se slaví silvestr?

Podle historických pramenů se oslavuje nový rok, ale vzhledem k tomu, že v jednotlivých dějinných epochách nebyl stanoven jednotně, oslavoval se 31. prosinec, tedy konec gregoriánského kalendáře. Ve starém Řecku byl jako začátek nového roku stanoven den zimního slunovratu, v Mezopotámii to bylo zase při příležitosti jarní rovnodennosti.

Současné oslavy silvestra mají svoje kořeny v křesťanství, konkrétně se v tento den připomíná papež Silvestr I. Ten byl hlavou církve v době, kdy skončilo pronásledování křesťanů.

Historie silvestra je bohatá, existuje velmi mnoho pověstí, pověr a tradic, které se s tímto dnem pojí. Na vesnici se vždy jednalo o velkou událost a dodnes se leckde snaží tyto zvyky zachovat. O co se jedná?

  • Pár dní před silvestrem by se měly udělat přípravy na další rok: převléct a vyprat peřiny. Říká se, že na Nový rok nesmí mít hospodyňka na šňůře pověšené žádné prádlo. Podle pověr by to přivolalo smrt někoho blízkého. Věšení prádla symbolizovalo oběšení.
  • Silvestr se též označoval jako „babí den“, protože na vesnici chodily babky ometačky, které ometaly pece, aby na ně nesedalo neštěstí a aby dobře hořely. Za to dostávaly almužnu nebo jídlo – chléb se slaninou.
  • Tradice silvestrovských oslav začala až po 2. světové válce. Do té doby byly oslavy zakázané.
  • Poslední noc v roce má magickou moc. Říká se, že to, o čem v tuto dobu sníte, se vám splní.

V současnosti je Nový rok dnem, kdy se sejde celá rodina u bohatého stolu – a tak by to mělo zůstat po celý rok. Oslavy příchodu nového roku jsou v každé zemi jiné. Pokud nevíte, kam na silvestra, a nechcete ho trávit doma, vycestujte do zahraničí a užijte si tamní zvyky. V Rakousku je zvykem darovat v tento den talisman, ve Španělsku se o půlnoci jí 12 kuliček hroznového vína, na Filipínách se skáče z výšky do vody a v Rumunsku se tancuje ve strašidelných kostýmech, které mají vyhánět zlé duchy.

Silvestrovské pověry

V Čechách se udržuje stará pověra, že štěstí přináší prasátko, a proto se na novoročním stole nesmí objevit husa, bažant ani jakákoli drůbež, která umí lítat, protože v novém roce by se mohl rozletět celý majetek. Zato nesmí chybět vepřové maso či rovnou pečené prasátko.

Co nesmí chybět na silvestrovském stole

Nejlepší silvestrovská párty u vás doma
Silvestrovské jednohubky

Kdy jindy připravit jednohubky než na silvestra? Rychlé a vděčné jídlo, které lze vytvořit v různých variantách. Prasátko sice nepatří mezi silvestrovské jednohubky, ale můžete z něj připravit pomazánku nebo různé masové kuličky, které se k silvestru hodí.

1.    Masové kuličky

Tento pokrm potěší hlavně pány. Můžete je skladovat v lednici po celý rok. Pokud se mezi vašimi hosty nachází vegetariáni nebo vegani, neméně chutné jsou jejich vegetariánské a veganské verze.

2.    Jednohubky s pomazánkou

Jedná se o klasické jídlo na silvestrovskou oslavu, které nevyžaduje žádnou extra kulinářskou zručnost. Kromě toho je můžete udělat ze zbytků z lednice za pár minut.

3.    Hranolky

Bramborové, celerové, batátové, mrkvové. Hovoří se tady o hranolcích v různých podobách. Ano, i ty lze zařadit mezi jednohubky. Pokud chcete zvolit zdravější formu, klidně je pečte se slupkou na kapce olivového oleje. Nemusí se vždy smažit.

4.    Zeleninové, ovocné a masové špízy

Tohle zvládnou i vaše děti. Stačí nakoupit špejle a nechat prostor fantazii. Ovocné špízy namáčené v čokoládě si oblíbí i ti nejmenší. Milovníci exotiky si mohou vychutnat krevetové špízy a vegetariáni naopak zvolí špízy se zeleninou a tofu. Do ovocných špízů se hodí máta, k masovým se doporučuje bazalka.

Z jednoho hrnce

Tento den se vám určitě hodí jídla z jednoho hrnce, která obslouží naráz velký počet hostů. O co se jedná?

  • Upečte si s přáteli domácí tortilly a připravte různé druhy omáček. Tortilly nakrájejte na menší kousky, nasypte je do velké mísy a začněte mlsat. Pokud je nestíháte upéct, obstarejte si třeba nachos.
  • V Maroku se celoročně připravuje oblíbený tajine (tažín) na různé způsoby. Jídlo se dlouho vaří ve velké keramické nádobě, po dovaření si všichni společně sednou do kruhu a jedí z jednoho hrnce. Vyzkoušejte něco exotického.
  • Dalším vděčným jídlem, které se dobře připravuje ve velkém objemu, je chilli con carne. Klidně ho můžete připravit bez masa na vegetariánský způsob, kdy stačí vyměnit maso za tofu nebo cizrnu.

Originální silvestrovské chuťovky

Vynikající jsou silvestrovské muffiny s tmavou čokoládou, které se hodí jako sladká tečka na závěr nebo k ranní kávě druhý den po oslavách.

Zdroj: tesco.sk, info.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek