Tipy a rady Nejoblíbenější odrůdy brambor a jejich využití v kuchyni

Vařené, pečené, smažené či dušené, do salátů nebo na kaši – každý si určitě vybere to své. Jejich příprava je velmi jednoduchá, ale předtím je třeba překonat jednu malou překážku – vybrat si ten správný druh.

Brambory obsahují víc vitamínů a minerálů než rýže, a přitom si udržují nízkou kalorickou hodnotu i nízký glykemický index. Pokud jsou konzumovány se slupkou, tak navíc přidávají do jídla i značnou dávku vlákniny.

V kuchyni mají velmi pestré využití. Abyste z nich vytvořili to nejlepší jídlo nebo přílohu, měli byste se orientovat ve varných typech brambor. Jako základ vám poslouží informace, které varné typy použít na salát a které na hranolky. Varné typy však nejsou jediným dělením, jímž byste se měli řídit. Existují i různé odrůdy brambor.

Druhy a odrůdy brambor

Odrůdy brambor se dělí podle různých parametrů. Pěstitelé se řídí podle jejich vegetačního období (velmi rané, rané, polorané, polopozdní, pozdní), zatímco spotřebitele a kuchaře spíše zajímá využití jednotlivých odrůd.

Nejoblíbenější odrůdy brambor a jejich využití v kuchyni
Fialové brambory

Většina z nás konzumuje bílé nebo žluté brambory. Najdou se také milovníci sladkých oranžových brambor – batátů. Fialové brambory obsahují velké množství živin, přesto nejsou v kuchyni úplně populární. Mezi nejznámější odrůdy fialových brambor patří Purple Majesty, Purple Viking nebo Purple Peruvian. Svou chutí připomínají bílé brambory, jsou ale o něco málo krémovější. Nejlepší je vařit je ve slupce, protože si tak udrží vlhkost i živiny. Jejich slupka je navíc plná vitamínu C.

Fialové brambory jsou bohaté na silné antioxidanty, které posilují imunitní systém a pomáhají v boji s rakovinou. Taktéž snižují krevní tlak.

Růžové brambory

Brambory s růžovou slupkou jsou již dávno celkem běžnou a oblíbenou odrůdou. V Anglii byste je našli pod názvem Pink Fir Apple, což je označení pro starší lojovitou odrůdu se žlutou dužinou a růžovou slupkou. Ve Francii je růžovou barvou známá odrůda Roseval – oválné brambory s červenou slupkou, pod níž se nachází růžovožlutá dužina. Růžové brambory se během vaření nerozpadávají, takže je můžete používat do salátů, dušených jídel nebo třeba do guláše. Na pohled jsou kulatější a mají tenkou slupku zbarvenou do růžova.

Russety

Ve Spojených státech jsou známé pod názvem Idaho. Velké či středně velké brambory oválnějšího tvaru se slupkou zbarvenou dohněda jsou ideální na přípravu bramborové kaše a na pečení, protože nejsou tuhé.

Zajímavé je, že světoznámá síť rychlého občerstvení zvolila pro výrobu hranolků právě tuto odrůdu. Velké černohnědé brambory používají především kvůli jejich velikosti, když potřebují vyrobit větší kousky hranolků. Tento druh je dražší než jiné brambory, protože spotřebuje víc vody během dozrávání, a také dozrává delší dobu. Pozor však na to, že jejich pěstování vyžaduje velké množství pesticidů.

Žluté brambory

Jsou kulaté, velké, vhodné na grilování, přípravu kaše anebo vaření ve slupce. Během vaření tohoto typu brambor stačí používat méně oleje, mají pak krémovější chuť. Vyzkoušejte naše grilované brambory v alobalu.

Bílé brambory

Jsou taktéž vynikající na grilování a přípravu kaše a zároveň si zachovávají svůj tvar. Mají tenkou, jemnou slupku, díky níž se hodí do jídel, která nevyžadují oloupané brambory. Výborné jsou také v kombinaci s masem – zkuste naše kuřecí paličky pečené na bramborách a zelenině z jednoho plechu.

Bonus – „nebrambory“ batáty

Známe je pod označením sladký brambor. Je to jeden z nejvýživnějších druhů zeleniny. Dostupné jsou v různých barvách, velikostech a tvarech. Nejedná se však o klasické brambory. Běžné brambory patří do čeledi lilkovitých a sladké brambory do čeledi svlačcovitých. Rozlišujeme dvě odrůdy sladkých brambor: červené a žluté. Oproti klasickým bramborům obsahují víc cukru a škrobu a mají o polovinu vyšší energetickou hodnotu. Nejvíc se doporučuje konzumovat právě červené batáty, protože obsahují větší množství betakarotenu než žluté. Dají se vařit i zapékat, žluté jsou určené na hranolky, placky nebo do těsta.

Bramborová hitparáda

Francouzské brambory

Dovolujeme si tvrdit, že jedním z nejoblíbenějších českých jídel jsou francouzské brambory. Populární se stala nejen masová verze s párkem, špekáčkem nebo domácí klobásou, ale také vegetariánská verze s cuketou, tofu či jinou zeleninou.

Každému je asi jasné, že francouzské brambory nejsou speciální odrůdou brambor pěstovanou ve Francii, ale jedná se o oblíbené jídlo u dětí i dospělých. Recept na pravé francouzské brambory nesmí chybět v žádné domácnosti. Je to na přípravu velmi nenáročné jídlo, které zvládne i začátečník, navíc vyjde velmi levně.

Francouzské brambory jsou pokrm, který si můžete upravit podle svých představ – třeba si do něj přidat i vlastní „tajnou“ ingredienci. Pokud nevíte, jakou si zvolit, rádi vám poradíme. Zkuste třeba klasické brambory nahradit těmi sladkými a zapečte je s mletým masem a smetanou.

Gratinované brambory

Maso nemusí být na talíři každý den. Existuje spousta chutných bezmasých jídel, která vás dokážou zasytit na delší dobu. Patří k nim třeba lahodné gratinované brambory se sýrem. Jsou velmi chutné, syté a jednoduché na přípravu. Můžete do nich přidat různé čerstvé bylinky, česnek a cibuli. Oblíbené jsou s kozím sýrem a se smetanou.

Gratinování (původem z Francie) je rozšířená kulinářská technika založená na použití zapékací misky, která je odolná vůči vysoké teplotě. Původně byly ve Francii základem plátky vařených brambor, které se pekly s máslem a následně se posypaly sýrem.

TIP: Vyzkoušejte běžné brambory v receptu vyměnit za fialové. Získáte tak gratinované brambory netradiční barvy.

Brambory nakyselo

Dříve než francouzské či gratinované brambory však vznikla naše tradiční česká jídla z brambor.

Jídlo se v minulosti připravovalo z domácích produktů vypěstovaných na poli a zahradě. V zimě se jedlo zelí, pečená dýně, občas kus uzeného masa. Z brambor se nejčastěji vařily sladké a kyselé polévky nebo halušky se zelím, brynzou a se škvarky. Pekly se bramboráky a o zabijačce se vyráběly jitrnice, klobásy, slanina, šunka a další uzené pokrmy.

Brambory nakyselo jsou velmi jednoduché na přípravu. Brambory očistíme, nakrájíme na kostky a dáme vařit do osolené vody. Přidáme bobkový list a černé koření v celku. Uvaříme doměkka. Mouku smícháme se smetanou a přilijeme k bramborám. Povaříme, ochutíme octem a podáváme s opečenou klobásou, vařeným vejcem anebo volským okem.

TIP: Pokud máte raději brambory nakyselo v měkčí podobě, doporučujeme vám do receptu použít russety.

Zdroj: wiki.org, nazdravie.sk, unlockfood.ca

Vytisknout stránku
Sdílet článek