Děti Školák Někoho povzbuzuje, jiného brzdí: Stres ve škole

První kontakt se školou, odloučení od mámy, ale i změna ve srovnání s hravou školkou může v dětech vyvolávat stres. Buďte jim oporou a připravte si správné reakce. Vaše dítě je rozhodně bude potřebovat.

 Písemky

 Zejména u menších školáků přikládají rodiče písemkám velký význam. Celkem slušně se jim tak daří přenášet na malého žáka stres. Děti, které jsou vychovávány tak, že každý neúspěch je pro ně prohrou a zklamáním pro jejich rodiče, se pak přirozeně obávají selhání. Co s tím?Pozitivní vnímání školy a školních povinností je pro vývoj dítěte důležitější než známky. Špatná známka se dá opravit, a když to vašemu školákovi v některém předmětu nejde, zmírněte tlak a věnujte mu společně více času. 

Důležitá je komunikace 

Nejdůležitější roli ve škole hrají samozřejmě učitelé. Na každé dítě platí něco jiného, ​​proto je nezbytný osobní přístup. Dítě potřebuje zažít ve škole pocit úspěchu a pochvaly, v opačném případě je ve stresu z pocitu, že není dost dobré a v kolektivu se ztrácí. Chválit je potřeba stejně tak šikovnější jako ty méně šikovné děti. Potřebují cítit podporující a bezpečné prostředí. Že něco není v pořádku, zjistíte například tehdy, když dítě často bolí hlava nebo bříško, tedy když si hledá způsoby, jak se vyhnout škole. Co s tím?Poslouchejte, co vám dítě sděluje mezi řádky. Jak mluví o učiteli? Pokud máte pochybnosti, zajděte přímo za pedagogem a na své dítě se poptejte. Jeho slova vám hodně napoví o vztahu mezi žákem a učitelem. 

Pozitivní nastavení 

Vštěpujte svému dítěti pozitivní myšlení, pomozte mu budovat přirozené sebevědomí. Jeho rozpoložení může rozhodovat o úspěchu či neúspěchu ve školních předmětech. A neúspěch jde ruku v ruce se stresem. Pokud se dítě pozitivně nastaví a odbourá svůj strach a úzkost, úspěch je zaručen.

 Stres se dá vypozorovat 

Rozpoznat příznaky stresu u dětí nebývá vždycky jednoduché. Ukazateli psychického napětí bývají krátkodobé změny v chování.

Zpozorněte, pokud zaznamenáte

• náhlé výbuchy hněvu,

• časté změny nálad,

• houpání se ze strany na stranu nebo dopředu a dozadu,

• nespavost,

• okusování nehtů,

• ranní bolesti břicha, hlavy,

• noční pomočování se. Může se jednat o příznaky pocitu méněcennosti, nepochopení, ale i nespokojenosti se školním prostředím, či dokonce šikany. 

Jak dítěti pomoci zvládat stres? 

Důležitá je opět komunikace. Promluvte si a naslouchejte dítěti. Dejte mu prostor, aby pojmenovalo své pocity a situace, které ho stresují. Poslouchejte ho s klidem, trpělivostí a se zájmem. Hledejte spolu řešení, která jsou vhodná, uklidní ho a zbaví ho stresu. Vyhněte se hodnocení, obviňování a zpochybňování pocitů dítěte. 

Oslovte odborníka 

Zkusili jste už všechno, ale stres ze školy je pro dítě stále nezvladatelný? Obraťte se na pedagogicko-psychologickou poradnu. Kontakt na ni najdete na internetu, ale poradí vám i ve škole. Tým odborníků si promluví s vámi, s vaším dítětem a nastaví malému nešťastníkovi individuální program na zvládání zátěžových situací. Tyto dovednosti mu poslouží po celý život.

Vytisknout stránku
Sdílet článek