Zdravý životní styl Zdraví Nemoci, které vás nejvíce ohrožují v létě

Během letních dnů se bakterie a infekce šíří o něco rychleji. A ani angína není výlučně zimním onemocněním. Rozpoznejte prvotní příznaky a užijte si prázdniny v plném zdraví.

Salmonelóza

Mezi nejčastější vyskytující se onemocnění v letních vedrech patří salmonelózy. Právě letní období je nejoptimálnější pro množení bakterií, způsobujících více průjmových onemocnění. Přijít k ní můžete při konzumaci špatně tepelně upravených, kontaminovaných a rozbitých potravin. Vyhýbejte se syrovým vejcím a výrobkům z nich, nepasterizovaným mléčným výrobkům, masu či zmrzlině.

Jak se projevuje salmonelóza?

Salmonelóza se projeví akutním a silným průjmem, bolestmi hlavy a břicha, zvracením, vysokou teplotou a dehydratací. Ohroženi jsou především lidé se sníženou imunitou a malé děti. Při podezření na nákazu vyhledejte lékaře, v lehčích případech pomůže dieta a dostatečný pitný režim. Těžší případy končí v nemocnici na infuzích.

Průjem

Představuje většinou běžné poruchy zažívání, v některých případech však může být jeho průběh o něco vážnější. V létě je potřeba dávat větší pozor na hygienu, nepít tekoucí pitnou vodu na ulici a vyhýbat se konzumaci potravin, které rychle podléhají zkáze, majonézovým, tepelně neupraveným jídlům či polotovarům. Infekční průjem vyvolává totiž zánět způsobený bakteriemi, viry nebo parazity.

Jak léčit průjem?

Součástí léčby by měly být probiotika, která upraví střevní flóru a pomohou tělu zbavit se choroboplodných mikroorganismů, dostatečný pitný režim a vhodně zvolená dieta. Doporučují se jídla, která stolici zahustí. Vařené brambory, rýže, mrkev, případně strouhaná jablka.

Angína

Letní angína začíná bolestmi v krku a častěji ji spustí bakterie a viry. Léčba antibiotiky je nutná v tom případě, že se v krku nacházejí streptokoky. Návštěvu lékaře však neodkládejte, pouze on dokáže posoudit, zda léčbu potřebujete nebo ne.

Angínu pořádně vyležte a kloktejte

Na přeléčení hrdla a hlasivek často zabere i šalvěj, máta a dobře známá sůl. Léčbu lze urychlit pitím čajů a kloktáním slané vody. Nezapomeňte na dostatečný pitný režim a krk si chraňte šátkem.

Borelióza

Projevit se může až po létě a první příznaky můžete klidně přehlédnout. Po návratu z přírody si důsledně prohlédněte tělo. Přisáté klíště je potřeba okamžitě po dezinfekci vyndat kývavým pohybem. Pokud místo, kde bylo klíště přisáté, zrudne, navštivte lékaře. Může jít o první příznak lymské boreliózy.

Jak se projevuje lymská borelióza?

Lymská borelióza se projevuje po týdnu až dvou podobně jako chřipka. Pokud se přehlédnou tyto příznaky, dostavit se mohou problémy nervového aparátu. Pacienta trápí nevolnosti, závratě, zvýšená teplota, únava či bušení srdce a problémy s koordinací. Léčba antibiotiky je většinou dlouhodobá.

Klíšťata přenášejí i encefalitidu. Přečtěte si, jak se před encefalitidou chránit

Zánět středního ucha

Koupali jste se v bazénu či moři, cítíte diskomfort a hůř slyšíte? Akutní zánět středního ucha začíná většinou náhlými bodavými bolestmi v jednom nebo v obou uších, bolestmi hlavy či horečkou. Způsobují ho především bakterie, vzácněji viry.

Léčba zánětu středního ucha

Už při podezření na bakteriální infekci je potřeba podat antibiotika. K provzdušnění ucha pomohou nosní kapky, ušní kapky nejsou účinné, protože nezasáhnou střední ucho. Obtíže zmírňují léky proti bolesti ale i teplé obklady.

Antibiotika nejsou všelék. O jejich nasazení rozhodne lékař a CRP test

Zdroje: blesk.cz, primar.sme.sk, livescience.comVytisknout stránku
Sdílet článek