Děti Dětské zdraví Nemoci z pískoviště: Dětem hrozí průjmy i paraziti

Na první pohled nevinná dětská zábava může totiž skončit zdravotními obtížemi, po kterých netouží ani jeden rodič. Víte, čeho si všímat a na co si dát pozor?

To, zda pískoviště splňuje hygienická kritéria na sto procent, asi nezjistíte. Volný čas prožijte především na těch dětských hřištích, která jsou ohrazená a nejlépe i krytá. V sezóně od března do listopadu, kdy je využití hřišť nejintenzivnější, se nákazy šíří nejrychleji. Úkolem správce by mělo být alespoň jednou za dva týdny pískoviště vyčistit, prohrábnout, překopat a polít pitnou vodou či vodou, která splňuje stejné podmínky, jako ta na koupání.

Jak děti chránit?

Dbejte na to, aby děti v pískovišti nic neolizovaly, láhev s vodou či oblíbené sušenky jim během hraní raději nedávejte. Alfou a omegou by mělo být důkladné umytí rukou po hře na písku. Jaké nemoci ohrožují děti na pískovišti?

Toxoplazmóza

Hlavním zdrojem nákazy je trus koček, které pískoviště rády využívají jako svůj "záchůdek". Výkaly infikovaných koček obsahují hodně odolných vajíček, která ve venkovním prostředí přežívají dlouhou dobu. Ohroženy jsou děti s oslabenou imunitou ale i těhotné ženy.

Příznaky: Nemoc se projevuje únavou, bolestmi hlavy, teplotou, rozmazaným viděním či zduření uzlinami.

Léčba: V rámci léčby se posiluje imunita, v těžších případech se podávají speciální léky a antibiotika.

Toxokaróza

Původcem tohoto onemocnění je škrkavka psí a kočičí. Parazitní onemocnění je za určitých podmínek přenosné i na člověka, nejčastěji postihuje děti do 4 let. Vaše dítě se může nakazit pokud sní znečištěný písek, nebo si špinavýma rukama utře ústa.

Příznaky: Toxokaróza se odhaluje poměrně těžko. Dítě většinou bolí bříško a má průjem, kašel. Při infekci větších rozměrů se přidruží celková únava, slabost, horečky. Škrkavka může poškodit vnitřní orgány, i oči.

Léčba: Probíhá za pomocí antihelmintik, případně kortikoidů.

Hlístice

Na pískoviště se škrkavka dětská dostane ze zvířat, vajíčka parazitů se ve střevech vyvinou na dospělé hlístice. Dítě se nakazí, pokud znečištěný písek sní.

Příznaky: Nákaza se projevuje teplotami, zvětšením jater, vyrážkami, kašlem, při infekci větších rozměrů se objevují bolesti břicha, svědění v oblasti konečníku a průjmy s krví a hlenem.

Léčba: Dítěti se podávají léky.

Salmonelóza

Bakterií tohoto druhu se vaše dítě může nakazit skutečně i na pískovišti. Pozor na znečištěné ruce, které děti olizují a vkládají do úst. Tímto způsobem se nechtěná bakterie dostane do trávicího traktu.

Příznaky: Úporný průjem, bolesti hlavy, teplota až horečka.

Léčba: Je třeba zajistit převoz do nemocnice a dostatek tekutin, protože hrozí dehydratace.

Giardióza

Parazitní onemocnění infekčního charakteru přenáší opět kočka. Další z důvodů, proč je třeba i během hraní dbát na hygienu a na to, aby si dítě neolizovalo ruce.

Příznaky: Infikované děti trápí nevolnost, nechutná jim jíst, hubnou. Přidávají se průjmy a zvýšená plynatost.

Léčba: Někdy je potřeba vyšetření vícekrát opakovat, než se giardióza potvrdí. Pak se léčí medikamentózně.

Zdroj: zdravie.sk, cyh.com, health24.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek