Tipy a rady Nepodceňujte důležitost zdravé svačiny

Důležitost svačiny

Při stravování není podstatné jen to, co jíme, ale také kdy to jíme. Základem správné výživy je totiž optimální stravovací režim, pravidelná doba podávání jednotlivých chodů, ale také vzájemná proporcionalita jednotlivých porcí.

Nepravidelný příjem stravy brzdí činnost mozkové kůry, narušuje trávení a může se tak dostavit ztráta chuti k jídlu, deficit živin a v budoucnosti obezita.

Kromě snídaně je důležitá i zdravá svačina. Nejsytější by měla být snídaně, středně sytý oběd a večeře lehká. To, co jíme mezi jednotlivými chody a v jaké ve formě, je však také důležité. Právě svačiny často odbýváme rychlou náhradou, většinou kaloricky nadměrnou a nevyváženou. Je důležité umět si najít čas a připravit si zdravou snídani nebo svačinu pro sebe a celou rodinu. Recepty pro děti také nejsou k zahození. Vyzkoušejte tipy na zdravé a rychlé svačiny pro děti, které vám poslouží každé ráno.

Obzvlášť u dětí je třeba dávat pozor, aby se nestravovaly ve školních bufetech. Ty většinou nabízejí nevyvážené a tučné formy svačin.


Jak na zdravou svačinu?

Pokud chcete, aby vaše dítě jedlo zdravě, musíte mu jít příkladem. Myslete na to, že děti si utvářejí svoje zvyklosti podle toho, jak se chovají jejich rodiče. Začněte společnou zdravou snídaní a pokračujte přípravou svačiny pro sebe i děti. Upečte si doma chléb – tím připravíte nejen program pro děti, ale také vyrobíte zdravé domácí pečivo. Ať už to bude kváskový či irský chléb, netradiční raw slunečnicový chléb, nebo jakékoliv jiné oblíbené pečivo, budete mít důležitý základ pro zdravou svačinu. Nemusíte zůstat jen u chleba, děti milují chutné a hravé pomazánky. A co teprve když je naučíte, jak si je mohou udělat samy. Nezapomeňte přibalit také porci ovoce a zeleniny na chuť. Vyzkoušejte třeba wrap z domácích tortill.

Pitný režim – součást svačiny

Celých 60 % až 70 % lidského těla tvoří voda. Voda je naší neoddělitelnou součástí a hnacím motorem. Na to, kolik vody bychom měli denně přijmout, existuje velké množství odborných názorů a teorií. Záleží hned na několika faktorech: na podmínkách, ve kterých žijeme, na věku nebo zdravotním stavu, ale samozřejmě také na fyzické aktivitě a aktuálním výkonu. Podle odborníků je dobré vypít 1,5 až 3 litry vody podle hmotnosti. Samozřejmě hovoříme hlavně o čisté vodě, neperlivé a neslazené. Minerální vody obsahují vysoký podíl sodíku, proto s nimi musíte opatrně.

První dávku, přibližně půl litru, vypijte hned po probuzení. Je ideální pít před jídlem, protože tím doplníme tekutiny, o které přijdeme během spánku, a zároveň nastartujeme organismus. Většinu vody do sebe dostaňte během dopoledne. Čím blíže je k večeru, tím méně tekutin bychom měli pít, protože tekutiny před spánkem zbytečně zatěžují orgány. Součástí zdravé svačiny by tak měla být láhev čisté vody, klidně z vodovodu.

Nepodceňujte důležitost zdravé svačiny

Příklad zdravé a vyvážené svačiny 

  • Box 1: domácí žitný chléb s pomazánkou a čerstvými bylinkami
  • Box 2: sezónní ovoce
  • Box 3: okurka nebo paprika
  • Box 4: mix semínek a oříšků
  • Lahev: čistá voda nebo ovocný/bylinkový neslazený čaj

Zdroj: Ekonetka.sk, wikipedia.org, aktuality.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek