Děti Těhotenství Nevhodné potraviny při kojení: Mátu a ryby vyřaďte

Obecně byste se měly vyvarovat toho, co vám dělalo špatně už během těhotenství - mastná, pikantní, příliš kořeněná či smažená jídla nebudou nyní pro vás dva tou správnou volbou. A které jsou ty další?

Kofein

Že bez vašeho pravidelného přísunu kávy nejste schopná ráno ani vstát z postele? Musíte ale vědět, že kofein si svou cestu do vašeho mateřské mléka najde. A křehký organismus miminka prostě není připraven ho zpracovat tak rychle jako ten váš.

Tip: Když nedokážete žít bez chutě kávy, udělejte si bezkofeinovou.

Ryby

Nemusíte se rybám zcela vyhýbat, jen si pozorně vybírejte. Tuňák, makrela, mečoun, pangasius či žralok mohou obsahovat látky, které vývoji miminka neprospívají. Dopřejte si tresku, platýse či hejka.

Čokoláda

Amen, i milovaná čokoláda je zdrojem kofeinu. Některé kojící maminky zjistily, že tento náš oblíbený antistres má pro miminko projímavé účinky. Sledujte jeho chování a pleny - pokud je úzkostlivé a má řídkou stolici po tom, co jste si dala čokoládu, znamená to, že je čas ji omezit nebo úplně vynechat.

Petržel a máta

Petržel je vítanou ozdobou chutného menu a mátový čaj zas osvěží. Problém s těmito bylinkami však je, že obě v sobě nesou určité riziko snížení produkce mateřského mléka. Při jejich časté konzumaci počítejte s tím, že mléka bude méně, obzvlášť pokud dítě přichází do období růstového spurtu a bude hladovější než obvykle.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky jsou pro kojená miminka jedny z nejproblematičtějších. Když je vaše dítě po krmení obzvláště podrážděné, má ekzém nebo jiné kožní problémy, jakož i problémy se spánkem, tehdy je vylučovací dieta vhodnou možností. Abyste mohli vyloučit alergii na mléko, potřebujete se ho zcela vzdát na několika týdnů. Pokud po takovém testu uvidíte zlepšení, možná je to právě alergie na mléko, která miminku kradla spánek.

Alkohol

Alkohol by měl být na seznamu zakázaných položek zcela automaticky, ale pro jistotu se o něm zmíníme i my. Alkohol se totiž dostane do mateřského mléka a může negativně ovlivnit vývoj vašeho miminka. Neriskujte a vzdejte se ho úplně.

Citrusy

Trávicí trakt vašeho miminka je stále nezralý a některé složky citrusů ho mohou obzvláště dráždit. Citrusové plody mohou způsobovat podrážděnost, vyrážky. Namísto exotického ovoce si dejte takové, které roste v našich končinách. Pozor však na hrozny, mohou způsobovat nadýmání.

Luštěniny, kukuřice

Snad nemusíme popisovat důvody, kvůli kterým se během kojení máte vyhýbat hrášku, fazolím, čočce, sóji, ale i kukuřici. Nadýmání, které je pro vás nepříjemné, může být pro miminko až bolestivé.

Arašídy

Pokud máte ve vaší rodině někoho s alergií na arašídy, nejezte je během kojení ani vy. Alergické složky v arašídech a jiných ořeších se mlékem dostanou k miminku a výsledkem mohou být vyrážky, bolest bříška či dokonce až anafylaktický šok.

Česnek

Česnek se do našeho seznamu nedostal pro své účinky, ale pro svůj charakteristický zápach. Cítit bude  i v mateřském mléce. Pokud jste jedla česnek a vaše dítě se při kojení odtahuje a předvádí divné grimasy, nyní už víte, proč to dělá. Dětské chuťové pohárky prostě zatím nejsou vyvinuty natolik, aby chuť česneku náležitě ocenily.

První tři měsíce v roli čerstvé maminky jsou náročné. Sesbírali jsme pro vás tipy, jak to zvládnout s přehledem

Vytisknout stránku
Sdílet článek