Zdravý životní styl Zdraví O antibioticích rozhoduje lékař a CRP test, ne vy

Antibiotika při léčbě nejsou vždy podmínkou. Proti virovým onemocněním jako jsou chřipka, nachlazení nebo zánět v krku skutečně nezabírají. Jde o poměrně agresivní léčivo, které je na jedné straně účinné, na straně druhé zatěžuje játra, žaludek, ledviny a zabrat dostávají i prospěšné bakterie ve střevech, které je potřeba doplňovat v podobě probiotik.

Nezapomínejte ani na to, že účinek antibiotik není okamžitý. Lék se musí vstřebat z trávicího ústrojí do krve a krví se dostává na místo, kde je potřebný. Na místě infekce působí antibiotikum na bakterie tak, že je buď zabíjí, nebo brání v jejich rozmnožování.

Virus nebo bakterie?

Zůstaly vám doma antibiotika z předcházející choroby? Neužívejte je svévolně. Pokud nejste vystudovaný lékař, je víc než pravděpodobné, že jejich vhodnost na aktuální problémy neumíte posoudit. Důležité totiž je, zda chorobu vyvolala bakteriální nebo virusová infekce, i když jsou příznaky velmi podobné. Rozhodnutí, zda nasadit nebo nenasadit antibiotika, rozhodně nechejte na lékaři.

CRP test

Pomůckou při určování bakteriální nebo virové infekce je pro lékaře test CRP. C - reaktivní protein je bílkovina, která se nachází v krvi a souvisí se zánětem. Hodnoty CRP v organismu stoupají do 6 hodin od vniknutí infekce do těla. Zjišťují se odběrem krve a platí, že čím je CRP vyšší, tím je problém závažnější.

Lékaři stačí na testování kapka krve z vašeho prstu a chvilka strpení. Žádejte kontrolní test vždy, když vám lékař bude chtít předepsat antibiotikum. Test vám lékař může stejně tak udělat při kontrole antibiotické léčby, aby zjistil, či tělo na léky reaguje.

Pozor na rezistenci

Pokud užíváte antibiotika pravidelně, časem mohou být neúčinná. Rezistentní nezůstává však vaše tělo, ale bakterie, které postupem času budou vůči látkám v lécích imunní. Navíc, antibiotika nezničí všechny bakterie, nejsilnější jedinci v těle dokážou přežít a při oslabení imunity na sebe opět upozornit. Nepomůže ani změna dávkování nebo životosprávy. Antibiotika je třeba vždy dobrat a neodkládat je na “horší časy”. Protože jde o zatěžující faktor pro váš organismus, měli byste nemoc, léčenou antibiotiky, poctivě vyležet.

Vytisknout stránku
Sdílet článek