Oblíbená jídla T.G.Masaryka: Jak prezident stoloval a jaké pokrmy měl nejraději?

O našem prvním prezidentovi Tomášovi Garrigue Masarykovi je známo, že byl velmi skromným strávníkem. Byl toho názoru, že člověk má o jídle přemýšlet a nechat žaludek odpočívat. Jaké pokrmy měl v oblibě a co naopak rád oželel?

Žaludek musí regenerovat

Tatíček Masaryk byl vzdělaným člověkem a zajímal se i o pravidla zdravého stravování. Říkal, že lidé často nechávají své trávicí ústrojí dřít až do úmoru a nedají mu chvilku na oddych. Sám jedl třikrát denně a mezi hlavními jídly si dal maximálně kávu či čaj.

Prezident své blízké varoval před tloušťkou, která podle něj není pěkná na pohled. „To se rozumí, i to patří k programu humanitnímu, aby lidé byli krásní,“ nechal se slyšet už v době, kdy bývala kyprá postava známkou blahobytu.

Elegantní stolování

Masaryk si potrpěl na pěkně prostřenou tabuli a vkusně upravené a servírované jídlo. Nerad u stolu sedával sám. Hostům nechával připravit vlastní jídelní lístek natištěný na kvalitním papíře, který si mnozí odnášeli domů jako památku.

Masarykův jídelníček

K snídani si dával ovocnou šťávu, ovoce, zavařeninu na topince či vejce naměkko, ale to nepovažoval za příliš zdravé. K tomu popíjel neslazený černý čaj.

V době polední si rád pochutnal na menší porci polévky a na jeho stole se často objevovaly i ryby - převážně lovené z našich vod, tedy kapr, štika, pstruh nebo candát.

K večeři si obvykle dával kousek buchty a mléko s kapkou kávy. Kávu měl obecně velmi rád, nejvíce silnou a černou. Z Ameriky také přivezl jeden z trendů, který se drží dodnes – ovesnou kaši. Ta byla mnohdy jeho posledním jídlem dne.

Prezident si tu a tam kousl do masa, ale nevadila mu ani vegetariánská strava. Je známo, že občas zašel do vegetariánské kuchyně v Brně, kde si objednával zeleninovou polévku, zeleninové řízky a ovocnou šťávu.

Mezi jeho nejoblíbenější pokrmy patřila česká jídla jako škubánky, makovec, bramborová polévka, topinky s česnekem a také zelenina. Na prvním místě ale stály švestkové knedlíky. „Kdykoliv jsem po hlavním jídle přišel s moučníkem, nechal si dát vždy jen jednou. Jakmile však byly švestkové knedlíky, vzal si nejprve tři a potom ještě tři,“ prozradil jednou stolník Alois Kadlec, který hlavu státu obsluhoval.

Švestkové knedlíky s mákem pro T.G.M.

Jak se připravoval prezidentův nejoblíbenější pokrm? Recept z dobové kuchařky praví: 10 dkg másla se utře na misce, přidá se 20 vařených, osolených a nastrouhaných brambor. Dále 5 celých vajec, 3 žloutky a malounko smetany, po čemž se vše s moukou vypracuje, na vále rozválí a na malé čtverečky nakrájí. Na tyto čtverečky se pokládají švestky, uzavřou se, zakulatí a nechají se ve slané vodě vařit. Vařené knedlíčky do síta se vyndají a přelejí studenou vodou, dají se do kastrolu, ve kterém je strouhaná smažená houska a nechají se v troubě osmahnouti. Při podávání mastí se knedlíky máslem a sypou mákem.

Prezident a alkohol

Alkoholu příliš neholdoval. Pivo mu nechutnalo a když poznal, že k životu nepotřebuje ani víno, pil jej jen zřídkakdy. Tvrdil, že není abstinentem, ale rád své spoluobčany upozorňoval na to, že přílišné pití je hloupé.

K Masarykově vitalitě přispívala jeho dobrá životospráva. Když se probudil, omyl se studenou vodou a poté šel cvičit. Snažil se každý den hodně chodit, střídmě jíst a střídmě pít. A hlavně neztratit živý zájem, protože jak rád říkával, živý zájem, to je právě život sám, bez zájmu a bez lásky není života.

Oblíbená jídla T.G.Masaryka: Jak prezident stoloval a jaké pokrmy měl nejraději?

Tomáš Garrigue Masaryk byl v jídle velmi skromný, ale potrpěl si na upravené tabuli. (Profimedia.cz)


Tento článek z naší historie je součástí akce 100leté recepty, se kterou můžete oslavit společně s Tesco výročí vzniku Československa. Soutěžte se svými tradičními rodinnými recepty a vyhrajte každý týden poukázky ma nákup v obchodech Tesco. Více o soutěži naleznete na https://itesco.cz/hello/100-lete-recepty/.

Vytisknout stránku
Sdílet článek