Zdravý životní styl Relax Odkládáte i prokrastinaci? 8 tipů, jak jí odolat

Je pátek odpoledne a my zuřivě ťukáme do klávesnice, abychom stihli dokončit úkol, který máme odevzdat do konce pracovní doby. Tiše se proklínáme, proč jsme proboha nezačali dřív. Poznáváte se?

Jak se prokrastinaci bránit?

Prvním krokem je uvědomění. Uvědomme si, že prokrastinace není to samé jako lenost. Líný člověk nikdy nic neudělá, protože se nebojí následků. Člověk - prokrastinátor - ano, ale vždy na poslední chvíli a se strachem, že výsledek nebude dokonalý. Věci, které odkládáme jsou častokrát ty, které chceme splnit perfektně.

  1. Ke splnění našeho cíle/úkolu pomůže, když budeme postupovat po malých krůčcích. Velké cíle nás mohou spíše vyděsit a odrazovat. Budou nám připadat nesplnitelné. Když si ale jeden velký úkol rozkrájíme na dílčí cíle, půjde nám to rychleji a snáz. Nechce se nám do úklidu celého bytu? Můžeme se nastavit tak, že půjdeme jen  uklidit rozházené oblečení. Pak se pustíme do vysávání. Postupně se tak dopracujeme k celému uklizenému bytu.
  2. Slibme si odměnu za splněný úkol. Naše vnitřní motivace je jedním z klíčů ke splnění úkolu. Po splnění úkolu si můžeme zajít do kina, dát si dort, koupit si knihu. Odměňme se tím, co nás opravdu potěší.
  3. Domluvme se s kamarádem nebo kolegou, aby nás při plnění úkolů zkontroloval. Když už někomu slíbíme, že něco slíbíme, požene nás naše svědomí a nebudeme se chtít před kolegou ztrapnit.
  4. Jak budou během dne úkoly přicházet, plňme je rovnou a v pořadí, jak budou přicházet. Nechceme přece, aby se nám nahromadily.
  5. Ke každému úkolu si přidělme vlastní termín, do kdy máme úkol splnit. To nám pomůže si úkoly také lépe a přehledně uspořádat.
  6. Všemu, co by nás mohlo vyrušovat od plnění úkolu, se snažme vyhnout. Nepracujme u televize nebo můžeme vypnout zvuky na počítači či mobilu, abychom neslyšeli, jak nám pořád pípá facebook a email.
  7. Ráno se pusťme do nejtěžšího úkolu, který nás ten den čeká. Budeme ho mít co nejdřív za sebou a pak bude prostor pro příjemnější úkoly.
  8. Zamysleme se nad tím, co všechno může nesplnění úkolu způsobit. Jak to ovlivní nás? Jaký to může mít efekt na kolegy v práci? Jak to může zkomplikovat rodinné plány? Když si uvědomíme všechny neblahé důsledky, zodpovědnost nás donutí se úkolem zabývat a co nejdříve ho splnit. Paradoxně si tak plnění úkolu i více užijeme.

Pomodoro technika

Čas na splnění úkolu si rozdělíme do časových intervalů po 25 minutách a po každém intervalu si dáme 5 minutovou pauzu. Když takto naplníme 4 půlhodiny našeho času, dopřejeme si delší pauzu třeba na kávu. Tato metoda nám pomáhá plně se soustředit na zadaný úkol.

Na každého může zabírat trochu něco jiného. Důležité je si vyzkoušet, co na nás platí a sestavit si vlastní systém pro organizaci práce.

Vytisknout stránku
Sdílet článek