Zdravý životní styl Moderní a fit strava Odlehčete se! Potraviny na pohodové pročistění těla

Cítíte, že potřebujete trochu oddechu od jídla a to nejenom proto, že jsou vám věci o něco těsnější? Jste unavení, máte problém usnout i spát, býváte nervózni? Nemusíte se hned pouštět do velké detoxikační kúry, pokud se na to necítíte. Začněte přemýšlet nad tím, co jíte a do jídelníčku zařaďte přirozeně pročisťující potraviny.

Citrusy vás nabijí vitamíny a energii

Grapefruit

Jeho horká chuť není to jediné, co ho dělá výjimečným. Grapefruit dokáže zvyšovat hladinu enzymů v játrech, které jsou klíčové pro přirozenou detoxikaci organismu. Jedna porce grapefruitu, třeba jako dopolední svačinka, se stane vstupenkou ke zdravějším játrům a trávícímu traktu. Kromě toho grapefruit:

  • Snižuje hladinu cukru v krvi
  • Upokojuje žaludek
  • Povzbuzuje unavenou psychiku
  • Pomáhá při problémech s aftami a zapálenými dásněmi
  • Dobře působí při nemocech kloubů a revmatických problémech

Tip: Přes den se osvěžujte detoxikační vodou.  Do 1,5 litru vody přidáme nakrájený grapefruit, citron, mátu a okurky.

Růžičková kapusta

Nejenom plná vlákniny, ale také lahodná růžičková kapusta v sobě ukrývá vysoký obsah vitamínů C a K, vitaminy skupiny B a množství minerálů.

Látky v růžičkové kapustě jsou prevencí před rakovinou hrubého střeva a zlatým stafylokokem v žaludku. Odvodňuje, psychiku udržuje odolnou vůči stresu. Nevařte ho však příliš dlouho, stačí 5–8 minut dle velikosti hlaviček. Ty nejmenší stačí spařit vřící vodou.

Tip: Čerstvá růžičková kapusta krásně doplní každou salátovou mísu, ale vychutnáte si ji i jemně restovanou na olivovém oleji s přidáním několika stroužků prolisovaného česneku, špetky soli a černého koření.  

Zázvor

Tím, že zázvor stimuluje cirkulaci krve, napomáhá z těla účinněji odbourat škodlivé toxiny a podporuje tak detoxikační procesy. Působí antibakteriálně, protizánětlivě, účinně bojuje proti plísním a navíc chrání játra i nervové buňky. Určitě jste už slyšeli, že je dobrým „lékem“ při chřipce a nachlazení. Se zázvorem však opatrně, pokud máte problémy se žaludkem. V případě dokázaných onemocnění žaludku či dvanácterníka radši zázvor vynechejte.

Červená řepa

Červená řepa organizmus omlazuje a povzbuzuje. Výrazně napomáhá zpomalit stárnutí buněk, proto si vysloužila přezdívku „nejlevnější omlazující kůra“. Až 90 % červené řepy je voda, zbytek vláknina, Obsahuje vitamín E, C, zinek, vápník a železo, draslík, křemík, hořčík, jód, betakarotén, díky čemu se toxiny rychleji odplavují z organismu a vidět to i na pružné pokožce, lepší činnosti žlučníku, jater, cév, imunitního systému.

I když je řepa mimořádně zdravá, denně byste jí měli sníst nejvíc 200 gramů, nebo z ní vypít deci šťávy. Jinak vám hrozí nevolnost a závratě. Pokud máte močové kameny nebo diabetes, řepě se raději vyhněte.

Odlehčete se! Potraviny na pohodové pročistění těla

Pečená červená řepa s tymiánem

Borůvky

Tyto modro-fialové superpotraviny jsou bohatým zdrojem vlákniny a antioxidantů, nevyhnutných pro správný detox těla. Borůvky patří mezi nejzdravější ovoce, snižuji cholesterol, čistí krev, dodávají energii. Vláknina pomáhá k pravidelnému a efektivnímu vyprazdňování, antioxidanty zachovávají normální funkci imunitních buněk.

Během detoxikace se vyhýbejte zejména:

  • Cukru
  • Polotovarům
  • Jídlům z bílé mouky
  • Umělým sladidlům
  • Smaženým pokrmům

Na kterou detoxikační vzpruhu jste dostali chuť právě teď? Objednejte si ji přes Tesco!

Zdroje: rd.com, draxe.com, wikipedia.org, celostnimedicina.cz, zuzanasafarova.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek