Zdravý životní styl Relax Pěstujeme rajčata na balkóně: Chce to teplo a vodu

Pěstování rajčat na balkoně není napohled náročné. Stačí je zasadit, pěstovat na správné straně a pravidelně zalévat. Jenže sázení, pěstování i polévání rajčat má svá pravidla. Když je budete dodržovat, odmění se vám voňavou úrodou.

Způsobů, jak pěstovat rajčata na balkoně či terase, je několik. Jako základ potřebujete vhodnou nádobu na pěstování rajčat a dostatečně silnou, zdravou rostlinu rajčete. Nejlépe uděláte, když si pořídíte balkónovou odrůdu, například Aztek, Balkon Star, Tiny Tin či Bajaja. Odrůd je velmi mnoho, záleží na vás, jestli od rajčat očekáváte více šťávy, vůně, nebo je chcete sušit či jinak zpracovat.

Pěstování rajčat v květináči - na které straně?

Rajčata mají ráda slunce, teplo a čerstvý vzduch. Proto je ven dejte až v polovině května. Bude se jim líbit tam, kde se mohou vyhřívat alespoň 6 - 8 hodin. Příliš dlouhé přímé slunce jim však může způsobit popáleniny a silný vítr zlámat stonky, proto je nedávejte na severní stranu a ani tam, kde na ně bude dlouho svítit přímé slunce.

V čem pěstovat balkónová rajčata?

Vhodnou nádobou na pěstování rajčat jsou nejen velké květináče a bedničky k tomu určené, ale recyklovat můžete velké nádoby, vědra i starší květináče. Rajčata můžete na balkoně dokonce pěstovat i v tlustém igelitovém pytli. V případě, že recyklujete starší nádobu nebo použijete igelit, udělejte dospod dírky, aby měla přebytečná voda kudy odtékat. Z igelitového pytle odstřihněte i rohy, přebytečná voda v nich by mohla způsobit odehnívání kořenů.

Půda na pěstování rajčat v květináčích a nádobách

Věřte či ne, vaše úspěšnost závisí také na tom, do jaké půdy sazenice zasadíte. Určitě nepoužijte zeminu z květináčů, ve kterých jste pěstovali květiny. Zajistěte si substrát na pěstování rajčat, který svým optimálním složením dobře drží vodu a obsahuje startovací dávku živin, které rajčatům postupně uvolňuje.

Víte, proč je rajská polévka zdravá?

Sázení rajčat do květináče

Je to docela jednoduché. Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem. Zem udusejte a k rostlince zároveň "zasaďte" kolík, ke kterému ji později přivážete. Zasazené rajče polijte.

Tip: Vysejte k rajčeti i bazalku. Bylinka zvýrazní vůni i chuť rajčat.

Zalévání rajčat v květináči

Rajčata jsou na polévání velmi citlivá. Půda nesmí být ani příliš mokrá a už vůbec ne bahnitá, ani příliš přesušená. Rajčata zalévejte odstátou vodou ke kořenům a nejlépe ráno. Zavlažujte opatrně, abyste zbytečně nepolili i listy či plody, které by se pak mohly stát snadným cílem houbovitých onemocnění. Půdu pravidelně kypřete a zbavujte případné plevele.

Sklizeň

Rajčata jsou dozrálá, když jdou snadno odtrhnout. Při optimálních podmínkách se vám rajčata za péči odvděčí úrodou od léta až do prvních mrazů a na zasklených balkónech ještě déle. A když už plody přestanou dozrávat, oberte je a nechte dozrát na okenním parapetu.

Zdroj: balconygardenweb.com, thespruce.com, hobbyportal.sk, izahradkar.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek