Zdravý životní styl Moderní a fit strava Povzbuzující čaje odplaví únavu lépe než káva

K vašemu tělu je čaj šetrnější, navodí vyšší soustředěnost a otevře mysl. O povzbuzujících účincích čajů věděli již staří Japonci a Číňané. Který vyzkoušíte jako první?

Čaj maté

Paraguayští Indiáni považují tuto rostlinu za posvátnou. Maté obsahuje 1,5x víc mateinu než káva kofeinu. Jeho silné a dlouhotrvající povzbudivé účinky jsou nezpochybnitelné. I díky jeho účinkům byli Indiáni aktivní a nepotřebovali tolik jíst. Životabudič, který je dnes nejpopulárnějším nápojem v Jižní Americe, přivezl do Evropy Kryštof Kolumbus.

Zajímavostí je, že lístky maté nepocházejí z čajovníku, ale ze stromu. Listy cesmíny paraguayské se sbírají, suší a následně drtí do podoby čaje. Kromě toho, že je vynikající náhradou kávy, obsahuje velké množství antioxidantů a vitamínů A, B1, B2 nebo vitamínu C. Stejně tak je zdrojem vlákniny, minerálů, živin a aminokyselin. Maté je typické svou nahořklou chutí a ani pravidelným pitím si nevybudujete závislost.

Ginkgo

K čínskému národnímu stromu mají místní lidé velkou úctu. A není se čemu divit. Jde o jednu z nejstarších léčivých rostlin na světě a jeho účinky na zdraví jsou skutečně výjimečné.

Čaj z jeho listů má stimulující účinky, posiluje paměť, zlepšuje prokrvení mozku a léčí i závažná onemocnění. Listy ginkga se využívají i v tradiční čínské medicíně. Listy, které tvarem připomínají srdce, obsahují až 60 biologicky aktivních látek jako flavonoidy, terpentýn, karbonové kyseliny a vitamíny.

Čaj z listů tohoto vzácného stromu odstraní pocit únavy a zažene každou depresi nebo úzkost.

Guarana

Znáte její účinky? Guarana na rozdíl od kávy povzbuzuje tělo postupně během celého dne. Červené bobule rostou na keřících v džungli amazonského pralesa, převážně v Brazílii. Výtažek z nich slouží domácím jako perfektní zdroj energie a lék na mnohé choroby. Účinná látka guarin sice působí velmi podobně jako kofein, v porovnání s černým mokem nemá žádné negativní vedlejší účinky.

Plody guarany obsahují hodně vitamínu C a B, odstraňují ospalost, únavu, tělu dodávají energii, vitalitu a organismus celkově regeneruje. Pokud máte problém s koncentrací a dlouhodobou pamětí, guarana by měla být pro vás jasnou volbou.

Zelený čaj

Střídáte pití kávy se šálkem lahodného zeleného čaje? Lístky tohoto zázraku pocházejí z rostliny Camellia sinessis a zpracovávají se parou. Kvalitní zelený čaj je bohatý na flavonoidy nebo antioxidanty a kofein obsažený v teinu. Kromě toho obsahuje látku katechín. Ta je silnější než vitamíny C a E. Dále obsahuje minokyselinu L-theanin, která má skvělé relaxační účinky. Pravidelným pitím zeleného čaje osvěžíte, posilníte a povzbudíte svou mysl, zabojuje s únavou a podpoříte činnost mnoha orgánů v těle. Nezapomeňte na to, že čaj se nedoporučuje zalévat vroucí vodou. Louhujte homaximálně 30 sekund a píjte teplý, jinak ztratí účinky.

Vytisknout stránku
Sdílet článek