Zdravý životní styl Relax Poznejte 5 osvědčených způsobů, jak se uvolnit

Podle některých vědeckých teorií stres vůbec neexistuje a tento pojem je pouze souhrnným popisem různých pocitů, které zažíváme, když reagujeme na zpravidla znervózňující situace. Není tato informace sama o sobě antistresová?

Pamatujte si také, že duševní svět je opačným pólem tělesného.  Proto je třeba si při práci, která vyžaduje fyzickou námahu, udělat přestávku spojenou například s uvolněnou a relaxační polohou; ale po každé hodině intelektuálního úsilí ve stacionární pozici je vhodné si udělat několik tělesných cvičení. Zde je 5 způsobů, které můžete využít, abyste doplnili síly a regenerovali ducha:

1. Psaní

Pište cokoliv. Položte prsty na klávesnici nebo vytáhněte pero a napište cokoli na list papíru. Můžete popsat své pocity, vytvořit si poznámku do deníku, zapsat sen z poslední noci nebo fragment příběhu… Jde o to, že nikdo nebude soudit vaše slova, ani vy. Je to jen způsob, jak své pocity převést na papír. Nemusí být nutně uspořádané, hluboce promyšlené a mohou být matné a nejasné, dejte jim volnost.

2. Odpočinek podle vašich preferencí

Nemusíte podlehnout přesvědčování, abyste se vypravili na párty, ani věřit všude omílaným tezím, že vás vysvobodí jen kniha a horké kakao. Víte dobře sami, která z těchto forem relaxace vám nejlépe vyhovuje. Obě jsou stejně účinné, slouží pouze různým typům osobnosti. Obě také spojuje jedno – pobyt offline. Vypněte obrazovky, nechte se unášet fantazií a atmosférou.

3. Změna místa

Vyhlédněte z okna. Svačinu v práci snězte mimo pracovní stůl. Přestávka je vaše svaté právo, které musíte respektovat i vy. Pokud máte příležitost, využijte osamocené místo, a jestli jíte v kavárně, nebraňte se krátkému nezávaznému hovoru. Když uslyšíte pár milých slov, může to ovlivnit váš pocit pohody na celý den.

4. V průběhu dne vyzkoušejte několik lehkých cvičení.

Po práci nebo o přestávce si ve vhodném prostoru lehněte pohodlně na záda, zvedněte nohy a opřete si je o stěnu. Krev odtékající do srdce zabrání vzniku křečových žil, pokud hodně pracujete ve stoje. Jestliže sedíte u stolu, můžete si pod chodidla položit malý míček o velikosti tenisového nebo golfového míčku – je to vynikající forma reflexologie a masáže chodidel. Také můžete uniknout nervozitě, když zmíněný míček budete tisknout v dlaních.

5. Žvýkejte žvýkačku!

Jedna z vědeckých teorií tvrdí, že žvýkačka posiluje tok krve do mozku, jiná říká, že vyvolává tok mozkových vln odpovídající uvolněné mysli, tedy že mozek takto oklamete a vyvoláte u něj dojem, že jste ve svobodné situaci a takové signály bude mozek vysílat do zbytku těla.

Také je třeba pamatovat, že ve válce se stresem nemusíte vlastně dělat … nic. Pokud je plán vašeho dne standardní, to znamená, že jste spali asi 8 hodin, jedli klidně alespoň tři plnohodnotná jídla denně a měli čas na jakoukoli fyzickou aktivitu, dokonce i na procházku, pak se naše tělo přirozeně uklidní po každém z těchto pevných bodů každodenního života.

Zdroj: Forbiddenpsychology.wordpress.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek