Děti Novorozenec Prarodiče mohou nabídnout víc než jen hlídání

Vzhledem k nárůstu nákladů na péči o děti sahá řada rodičů po pomoci prarodičů. Babička a dědeček mají však víc benefitů než jen bezplatné pečovatelské služby – to vám může říct každé šťastné vnouče.

Dobří prarodiče také vnášejí moudrost, zkušenosti, trpělivost (kdo jiný je připravený na nekonečné „budeme si hrát na“?) a hromady lásky a objetí. Prarodiče za to také mnoho získávají, počínaje silným poutem s vnoučaty. Pokud tedy máte štěstí a máte aktivní prarodiče, zde je návod, jak zařídit, aby to fungovalo ke spokojenosti všech.

Tipy pro vás…

  • Buďte citliví k věku. Ne všichni prarodiče mohou pečovat o dítě na plný úvazek. Pokud je péče o děti pro vás vyčerpávající, představte si, jak se cítí oni!
  • Pamatujte, že péče o vaše děti stojí peníze. Ať už to jsou náklady na benzín nebo platba za lekci plavání batolat, nepředpokládejte, že prarodiče se mohou postarat o každý účet, zvláště pokud mají omezený příjem. Některé rodiny se dokonce rozhodnou prarodičům za jejich služby platit.
  • Nepoddávejte se tichému soptění. Pokud prarodiče vaše děťátko nekrmí, jak by se vám líbilo, nebo jsou příliš přísní u věcí, které byste nechali být, nestřádejte to v sobě, abyste pak nevybuchli. Problémy řešte včas a s citem. Můžete se dokonce dohodnout na seznamu, kde nastíníte základní pravidla, aby všichni věděli, na čem jsou.
  • Neřešte však drobnosti. Pokud babička není 100% „na stejné vlně“ ohledně brokolice nebo sladkostí, ale většinu věcí dělá skvěle, nechte to plavat. Vybírejte si, co opravdu chcete prosadit, a věřte prarodičům, že mají zdravý rozum.
  • Máma a táta vašeho partnera…Může to fungovat velice dobře, pokud tento vztah funguje, ale pro řadu maminek je jednání s rodiči jejich druhé polovičky obtížnější než s vlastními. Abyste se vyhnuli konfrontaci, vyjadřujte jasně svá očekávání (třeba sepište seznam) a nedívejte se na tchyni s tchánem tak přísně. Pamatujte: milují vaše děti tak jako vy, a tak i mylná rozhodnutí byla v jádru míněna v jejich nejlepším zájmu!

Tipy pro prarodiče…

  • Buďte pozitivní. Nekritizujte svá vnoučata a jejich vychování, i když to myslíte dobře – to by skutečně otřáslo jejich sebeúctou. Pamatujte, že rodičovské postupy přicházejí do módy a s léty z módy vycházejí, a tak neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak na to.
  • Konstruktivní rady jsou v pořádku, ale nabízejte je jemně a s podporou. Jen si předtím, než promluvíte, rozmyslete, kde je dělicí čára.
  • Pomáhejte v domácnosti. Bez ohledu na to, jestli jenom zapnete konvici, uvaříte večeři nebo se nabídnete, že nakoupíte a vyperete, praktická pomoc bude bezpochyby vysoce oceněna. Nebojte se, stále potom zbude spousta času na pomazlení s miminkem, ale pro vyčerpanou mámu a tátu znamená šálek čaje nebo o něco méně domácích prací na konci dne opravdu hodně.
  • Sledujte čas. Přestože můžete chtít zůstat a hrát si s vnoučaty napořád, pamatujte, jak se váš syn nebo dcera a jejich partner mohou cítit. Vždy můžete nabídnout, že se zdržíte a pomůžete – hlavně pokud je něco konkrétního na práci – ale pamatujte, že potřebují čas a prostor také na sebe.
  • Pokud pečujete o dítě, nebojte se nastavit některá základní pravidla, a pokud je to nezbytné, mírně zatlačit. Při pravidelné péči můžete také potřebovat požádat o pomoc s výdaji – všechny ty výlety a dobrůtky se můžou nasčítat. Vždy je lepší o tom mluvit a vyjádřit své obavy co nejdříve. Hodně štěstí!


Vytisknout stránku
Sdílet článek