Zdravý životní styl Relax Pravidelné zalévání zahrady nestačí

Kvalitní kompost je zárukou ekologického pěstování

Lidé od nepaměti využívali přírodní hnojiva na zvýšení úrodnosti svých zahrad a polí. Nejčastěji používali zvířecí trus nebo shnilé listy. Pokud máte možnost vyčlenit v zahradě prostor na kompost, založte ho v závětrném rohu. Kompost můžete ukládat přímo na zem nebo do nádoby. Přírodní a ekologický kompost má na rostliny blahodárné účinky. Vytvořte si kompost z vrstev posečené trávy, listů, plevele, bioodpadu z kuchyně apod. Nedávejte ho do půdy však příliš často, maximálně jednou za dva týdny.

Umělá hnojiva nejsou určena pouze pro pěstování rostlin na balkoně

V současnosti máme k dispozici i umělá hnojiva. Oblibě se těší zejména ve městech, kde lidé nemají možnost vyrobit si vlastní přírodní kompost, ale využívají je i majitelé větších zahrad.

Několik faktů o umělých hnojivech

Existuje mnoho typů umělých hnojiv, přičemž jednotlivá hnojiva se používají v závislosti na způsobu pěstování nebo rostlinných druhů. Před koupí hnojiva si vždy pozorně přečtěte složení a doporučení na obalu.

K nejčastěji používaným umělým hnojivům patří vícesložková granulovaná hnojiva. Obsahují základní živiny a několik přídavných látek podle účelu použití. Každá složka má svou důležitou a nenahraditelnou roli. Granulovaná hnojiva nejsou určena pro sluneční stanoviště ani velmi suchou půdu. Nesprávné hnojení může rostliny dokonce poškodit. Nejlepší čas na hnojení je hned po dešti, kdy je půda ještě vlhká.

Oblíbené jsou také hnojivé tyčinky na balkónové a truhlíkové rostliny. Stačí je jednoduše zastrčit do vlhké půdy a všechny důležité minerální látky se z nich budou uvolňovat postupně.

Hnojivo si můžete zakoupit i v tekuté formě. Dávejte pozor na přehnojení rostlin. Při nadměrném hnojení může dojít ke žloutnutí, dokonce i k úplnému vysušení listů.

Naše rada

Nemáte vlastní kompost? Nevadí! Umělá hnojiva máte k dispozici kdykoliv. Pomohou vám v případech, kdy budou rostliny potřebovat zvýšený přísun výživných látek, např. v době kvetení.

Vytisknout stránku
Sdílet článek