Zdravý životní styl Relax Před odjezdem na dovolenou nezapomeňte na 9 věcí

Ještě než za vámi zaklapnou dveře bytu a vy se vydáte s kufry vstříc letním dobrodružství, ujistěte se, že jste udělali vše pro to, aby byl váš domov v pořádku a bezpečí. Pokud máte alarm, nezapomeňte ho zapnout. Co dalšího můžete pro svůj domov udělat? Nedejte šanci ani zlodějům a zařiďte to tak, aby si ani nevšimli, že jste na dovolené.

Co si sbalit na dovolenou? Zkontrolujte si obsah kufru podle našeho seznamu 

  1. Zrušte všechny pravidelné poštovní zásilky. Případně poproste sousedy, aby vám během vaší dovolené pravidelně vybírali schránku. Poštovní schránka, která bude přetékat novinami a letáky, je pro zloděje jasným signálem, že nejste doma.
  2. Na dovolenou se již těšíte a máte z ní radost, snažte se ale moc nechlubit v okolí. Minimálně pozor na to, aby se nerozneslo přesné datum, kdy nikdo nebude doma. Nikdy nevíte, ke komu se to může donést a kdo může této informace zneužít.
  3. Nechte roztažené závěsy a žaluzie. Jestliže jste se chystali nechat během vaší dovolené zatažená okna, vězte, že i to je neomylným signálem pro zloděje, že obyvatelé bytu nejsou doma.
  4. Cennosti jako například i šperky, notebooky, tablety apod. nenechávejte volně ležet v bytě a už rozhodně ne tak, aby byly vidět skrz okno. Vše, co je pro vás cenné a důležité, schovejte nejlépe do trezoru nebo alespoň na skryté místo, kde věci nikdo jen tak neobjeví.
  5. Máte-li zahradu, před odjezdem ji posekejte, upravte a zalejte veškerou zeleň. Po dobu vaší dovolené bude zahrada vypadat udržovaně, a tak opět budí dojem, že majitelé jsou přítomni a dům není prázdný.
  6. Rozsvícené světlo je znamením, že je někdo doma. Pomoci vám mohou elektronická spínací zařízení. Policie České republiky na svých stránkách radí: “Pokud je to ve Vašich možnostech, vytvořte zdání, že je v bytě přítomna nějaká osoba. K tomu se dá využít elektronické spínací zařízení, které lze nastavit tak, že se v určitém čase rozsvítí světla, zapne televize, apod.”
  7. Zkontrolujte všechna okna a dveře v domě. Jsou dobře zavřena? Přístupné skleněné výplně se ale samozřejmě dají jednoduše rozbít. Existují však ochranné fólie, které zabrání rozbití skla nebo alespoň zloděje zpomalí.
  8. Vyprázdněte lednici. Co se dá zmrazit, schovejte do mrazáku. Ostatní věci v ideálním případě spotřebujte ještě před dovolenou. Až se vrátíte z dovolené, nepřekvapí vás žádný podivný zápach linoucí se ze spíže a lednice. Stejně tak nenechávejte v kuchyni špinavé nádobí a ani plný odpadkový koš.
  9. Ve jménu šetření energií vypněte bojler, klimatizaci a odpojte většinu elektrických přístrojů ze zásuvky. „Doporučujeme důsledně vypnout spotřebiče a nenechávat je ve stand-by režimu, protože při něm nadále dochází ke spotřebě elektřiny. Tam, kde je to možné, je vytáhněte ze zásuvky,“ uvádí Alice Horáková, tisková mluvčí Skupiny ČEZ.

Zapněte alarm, zamkněte na několik západů a už můžete bez starostí nakládat zavazadla do letadla.

Ještě nevíte, kam jet na dovolenou s dětmi? 

Zdroj: housebeautiful.com, policie.cz, prozeny.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek