Děti Školák Připravte děti na návrat do školy včas a bez stresu

Děti si přes prázdniny zvykly na “líný režim”. Mají hlavu plnou letních dobrodružství a většinou žádné povinnosti. Škola však pomalu ale jistě klepe na dveře a tak je potřeba děti přepnout zpátky do školního módu. Máme pro vás pár tipů jak na to, aby změna režimu pro ně nebyla tak drastická, ale naopak pozvolná a hladká.

Nařiďte budíka

Možná si vaše děti přes léto užívají pozdější večerku a vstávání bez budíku. Než zase nastoupí do školy, pomalu je zase zvykejte na budíkový režim. Minimálně týden před začátkem školy zaveďte dřívější ukládání ke spánku i vstávání. Každý den večerku i budíka posouvejte vždy o něco dřív.

Pokud vaše dítě chodí přes prázdniny spát ve 21 hodin a se začátkem školy potřebujete posunout večerku už na 20. hodinu, začněte dítě budit už v 7 ráno, místo abyste ho nechala spát do 8. Pak zkuste posunout čas spánku na 20:30 a druhý den ráno dítě vzbuďte už v 6:30. Takhle se postupně dopracujete k tomu, že dítě půjde spát ve 20:00.  Pokud k tomu přidáte něco, na co se bude ráno dítě těšit, vše půjde snáz. Může to být výlet, hra nebo jakákoliv jiná aktivita, která bude dítě bavit.

Co s dětmi o prázdninách? Užijte si je společně! 

Místa v Čechách, na která musíte vzít vaše děti! 

Vyberte školní batoh a připravte pracovní plochu

Ačkoliv jste před prázdninami měli plný dům propisek, pastelek, tužek, těsně před začátkem školy jako na potvoru nic z toho nemůžete najít. Vezměte děti na nákup školních potřeb! Tím jim i nenápadně připomenete, že škola se blíží. Nechte děti sepsat seznam školních potřeb, které budou potřebovat. Vybírat školní batoh pro ně bude také zábava!

Pokud se přes léto psací stůl ztratil pod kupou hraček, je nejvyšší čas ho zase oprášit a připravit na dávku domácích úkolů, která na školáky v dalším školním roce čeká. Nad zeď nad stůl pověste nástěnku, na kterou připíchnete všechny důležité úkoly, na stůl připravte dostatek pořadačů, do kterých si přehledně dítě uloží všechno učení, vykliďte šuplíky od zbytečností a stojánek na tužky doplňte o funkční propisky a ořezané tužky. Nechte dítě rozhodnout, jak si bude věci na a ve svém psacím stole organizovat.

Domácí úkoly a účení nejsou mučení 

Učit se přes prázdniny?

Možná si říkáte, že by vaše děti neměly přes léto zlenivět a připravovat se třeba na novou školní látku. Podle psychologa Jana Laška to ale není nutné: “ Prázdniny jsou od toho, aby děti odpočívaly. Na školu mají zapomenout, nic nedělat.”

Psycholožka Markéta Veselková dodává, že učení přes prázdniny má smysl pouze u dětí, které v nějakém předmětu minulý školní rok nějak zásadně zaostávaly. “Učení by nemělo zabrat každý den více než čtvrt hodiny.”

Spíše s dětmi hrajte hry, kterými nejlépe procvičí mozek. Jak říká psycholožka Zdeňka Sládečková: “Pomáhají rozvíjet fantazii, kreativní, analytické, strategické a logické myšlení, předvídavost, krátkodobou i dlouhodobou paměť, umění se soustředit.”

Pohyb je zdravý a i kopání do míče má své klady. Uspořádejte fotbalovou ligu na dvorku 

Dobrý nápadem je i zavedení prázdninového deníčku. Pořiďte dítěti pěkný sešit a barevné propisky a fixy a nechte ho, ať zaznamenává všechny letní zážitky na papír. Kreativitě se meze nekladou a dítě nemusí zůstat jen u psaného slova, deník může zpestřit nalepením květin, listů a jiných malých suvenýrů z prázdnin. Vyprávění může ozdobit malůvkami nebo samolepkami. Do psaní deníku však děti rozhodně nenutně, pokud nechtějí. Vysvětlete jim, že to bude moc hezká památka na léto a připomínka milých zážitků, které by dítě za pár měsíců zapomnělo.

Další články ze světa školáků najdete na Hello Tesco 

Vytisknout stránku
Sdílet článek

Příběhy psané s chutí, které budete milovat

A jéje! Žádné výsledky Prosím, změňte kategorii.
2 3 4