Zdravý životní styl Fitness Připravte kolo na sezónu podle rad odborníka

Teplota vzduchu stoupá, slunce se na nás usmívá stále více a naše tělo se probouzí po zimním spánku. Ideální čas vytáhnout ze sklepa kolo, které tam na vás čekalo několik měsíců. Ale pokud si myslíte, že na něj rovnou nasednete a hrdinsky odšlapete prvních sto kilometrů, zadržte! Váš parťák se dvěma koly totiž před zahájením nové sezóny potřebuje alespoň základní servis.

"Pokud vaše kolo stálo celou zimu v garáži nebo ve sklepě, měli byste se soustředit na tlak v pneumatikách a určitě byste neměli vyrážet na cesty bez promazaného řetězu. Potřebuje tedy dofouknout pneumatiky a zkontrolovat řetěz. V případě, že budou potřeba složitější opravy, raději ho přineste do servisu, "radí mechanik Argent Ajredini z bratislavské prodejny Green Bike.

Dofouknout pneumatiky a promazat řetěz zvládnete pravděpodobně i svépomocí. Pokud jste kolo neměli před uložením k zimnímu spánku už rozbité, stačí skutečně jen tyto základní úpravy. Ale pokud jste odkládali opravu povoleného kola či nefunkční přehazovačky, běžte do kvalitního servisu, určitě vám ho tam dají do pořádku.

"Servis navštivte co nejdříve, ideálně hned na jaře, když mechanici nemají tak nabitý program a mají čas vám vše důkladně zkontrolovat. V létě chce mít člověk kolo již připravené a doba servisování se výrazně prodlužuje, nechcete přece zůstat bez kola několik dní. Myslete na to v předstihu," radí zasvěceně Argent, podle kterého mají lidé ve zvyku podceňovat různé signály toho, že jejich kolo není v pořádku. "Mluvím o amatérských cyklistech, kteří nevidí rozdíl mezi tím, jak se jim jelo na kole, když bylo v pořádku a jak těžko jim to jde teď, když je rozbité - například s povoleným kolem. Nebo o takových, kteří se vydají na výlet s pneumatikou, která má pouze polovinu tlaku a pak se trápí a ničí sebe i kolo."

Povinná výbava každého cyklisty

Ještě předtím, než se vrhnete na první cyklovýlet, zkontrolujte, zda máte u sebe několik nezbytných předmětů, které vytáhnete pouze v případě nepříjemností. "Neměla by vám chybět kapsička se základním nářadím a multiklíč, který vám pomůže při drobných opravách. Kdybyste dostali defekt, potřebujete mít u sebe sadu na opravu defektu, novou duši i páčky, které vám pomohou při její výměně. Vášnivější cyklisté s sebou vozí i náhradní lanko, kdyby se v terénu roztrhl to původní a další vychytávky podle typu bicyklu, který používají," dodává šikovný mechanik.


Minimální příprava kola po zimě:

  • dofouknout pneumatiky
  • namazat řetěz
  • zkontrolovat převody

Kapsička s nářadím má obsahovat:

  • multiklíč
  • sadu na opravu defektu
  • páčky na výměnu duše
  • novou duši
  • náhradní lanko

Ukažte kouzlo cyklistiky i nejmenším. Poradíme vám, jak vybrat první dětské kolo.

Vytisknout stránku
Sdílet článek