Tipy a rady Proč jsou superpotraviny jako chia, chlorella nebo spirulina super?

Za superpotraviny jsou považovány ty, které obsahují vysoký podíl potřebných vitamínů a minerálů. Označení superpotraviny se používá u ovoce a zeleniny, které mají díky svému vysokému obsahu živin větší přínos pro zdraví než jiné potraviny. Co dělat v zimě, kdy ovoce a zelenina nejsou plné živin a letního slunce?

Chia, chlorella, zelený ječmen nebo spirulina znějí sice exoticky, ale jsou celoročně dostupné i u nás. Jsou napěchované vitamíny a minerály a ty zejména v zimě potřebujeme.


Chia semínka

Jsou podobná máku nebo lnu a právem jsou označována za superpotravinu. Pokud nemáte po ruce kávu a potřebujete se nabít energií, pochutnejte si na chia semínkách. Jsou výborná po fyzickém výkonu, ale také při psychické nepohodě.

Pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. Mají neutrální chuť a vysokou nutriční hodnotu. Pěstování je celkem náročné, nepoužívají se žádné pesticidy ani urychlovače.

Chia semínka jsou zdrojem vlákniny, bílkovin, minerálů a obsahují velké množství důležitých omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Doporučené dávkování je 15 gramů denně, tj. 2 polévkové lžíce. Pokud se chcete vyspat, určitě chia semínka nejezte před spaním. Stimulanty, které obsahují, jsou vhodné právě po probuzení. Chia semínka jsou dost kalorická, proto to s jejich konzumací nepřehánějte. Jejich nadměrný příjem může způsobit trávicí problémy a nepříjemný pokles krevního tlaku.


Jak používat chia semínka v kuchyni?

Chia semínka můžete použít spolu s ostatními semínky nebo ořechy jako součást zeleninových salátů nebo je přidat do smoothie. Vynikající je banánové smoothie s chia semínky a jogurtem nebo domácí čokoládový chia puding.


Věděli jste o chia…?

Vápník z chia semínek se vstřebává lépe než z mléka, a tak pomocí semínek bojujete také proti osteoporóze.


Chlorella

Zima je obdobím nachlazení a viróz. A nejen to, na konci roku na nás přichází únava, která vzniká v důsledku hromadění odpadů metabolismu v krvi a ve svalech. Způsobuje ji soustavná psychická nebo fyzická zátěž. Po odeznění únavy a načerpání nové energie je nevyhnutelná regenerace a nastává obnova buněk.

Chlorella je nejbohatším zdrojem chlorofylu na zemi. Zlepšuje krevní obraz, urychluje hojení ran a brání zánětům. Zlepšuje okysličení organismu, čímž zamezuje vzniku infekčního prostředí. Jedná se o sladkovodní řasu s nejvyšším obsahem chlorofylu, díky čemuž získala také své pojmenování. Diabetikům stabilizuje cukr v krvi, pomáhá při krvácení dásní a brání tvorbě zubního kazu. Funguje jako katalyzátor nejrůznějších procesů v těle a je výjimečná v tom, že pomáhá účinně obnovovat buňky a vyplavovat z těla toxiny. Podporuje metabolismus a pomáhá při hubnutí.


Jak používat chlorellu v kuchyni?

Chlorellu můžete konzumovat ve formě tablet nebo prášku. Z prášku, tedy ze sušené chlorelly, lze připravit lahodné zelené smoothie. Konzumace zelených potravin navíc pomáhá zlepšovat imunitu a v zimním období dodává tělu potřebné látky.


Proč jsou superpotraviny jako chia, chlorella nebo spirulina super?

Zelený ječmen

Mladý zelený ječmen se pěstuje ve specifických podmínkách na nejčistějších místech naší planety. Jedním z těchto míst je plocha bývalého sladkovodního jezera v americkém státě Utah. Zelený ječmen se žne a suší tak, aby v něm bylo zachováno maximální množství tělu prospěšných látek.

Rostlina se sklízí v období, kdy dosáhne přibližně 20 až 25 cm, tedy ještě ve vegetativní fázi. Suší se při teplotě ne vyšší než 31 stupňů, proto si zachovává významné množství vitamínů, aminokyselin a minerálů v nejvyšší kvalitě.

Zelený ječmen zásobuje organismus všemi potřebnými živinami. Je velkým pomocníkem v léčbě cukrovky a vysokého tlaku. Známý je svým preventivním působením proti rakovině. Je bohatým zdrojem chlorofylu, betakarotenu, vápníku, železa, vitamínu C a B. Obsahuje osm esenciálních aminokyselin, které si lidské tělo neumí samo vyprodukovat, a proto je odkázáno na jejich příjem z potravin. Chlorofyl v zeleném ječmeni na sebe dokáže navázat různé cizorodé látky, čímž sníží jejich vstřebání do krevního oběhu. Vláknina stimuluje činnost střev a snižuje možnost vstřebání toxinů do krve. Pomáhá pacientům s cukrovkou druhého typu a udržuje stabilní hladinu cukru v krvi.

Zelený ječmen neslouží jako náhrada pestré stravy, ale dodává tělu značnou část látek, které potřebujeme pro bezprostřední fungování. Pravidelná a dlouhodobá konzumace zeleného ječmene dokáže rozpohybovat trávicí trakt, pomáhá při chudokrevnosti, snižuje hladinu cholesterolu a zpomaluje stárnutí buněk. Zlepšuje spánek a paměť a pomáhá nám se lépe koncentrovat.


Jak používat zelený ječmen v kuchyni?

Zelený ječmen se užívá v podobě tablet nebo v sušené formě jako základ smoothie. Doporučuje se konzumovat ho každý den rozmíchaný ve vodě s citronovou šťávou a olivovým olejem.


Spirulina

Spirulina je sladkovodní řasa mikroskopické velikosti bohatá na minerální látky a vitamíny, hořčík, vápník a fosfor. Obsahuje mimořádně velké množství vitamínů A, D, K a B.

Prášek ze spiruliny obnovuje střevní mikroflóru, je bohatý na vlákninu, díky čemuž zlepšuje trávení. Zvyšuje množství dobrého cholesterolu v krvi, snižuje hladinu špatného cholesterolu, posiluje imunitní systém a má charakter silného zabijáka virů a kvasinek. Přispívá k detoxikaci jater a pro svůj vysoký obsah chlorofylu a karotenu je spirulina také účinným antioxidantem.


Jak používat spirulinu v kuchyni?

Stačí ji smíchat s vodou, s živočišným či rostlinným mlékem, případně ovocnou nebo zeleninovou šťávou. Přidat se může do müsli, dezertů či do polévek.


Ovocné a zeleninové šťávy

Šťávy z ovoce a zeleniny jsou chutným způsobem, jak bojovat proti únavě, nervozitě a zdravotním problémům. Zkuste si do svých oblíbených smoothie a nápojů přidat lžíci chlorelly nebo zeleného ječmene. Tělo vám určitě poděkuje.

Zdroj: mediteka.sk, gw-int.net, supergreens.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek