Děti Batole Proč mají batolata noční můry

Když začne mít batole noční můry, je to pro rodiče velmi zneklidňující, ale všechny malé děti si tím jednou projdou. Batolata začínají mít noční můry od dvou let a nejběžnější jsou kolem čtvrtého roku života.

Obvykle se jim noční můry zdají, když přechází z hlubokého spánku uprostřed noci do lehčího spánku v ranních hodinách. Proto vás může najednou ve čtyři ráno probudit pronikavý křik.

Co u batolat způsobuje noční můry?

Malé děti ve svém životě zažívají stejný stres a nápor jako dospělí, bez ohledu na to, jak moc se je snažíte ochránit. Stačí, když uvidí něco znepokojujícího v televizi nebo se přihodí něco nového ve školce, a i tomu nejšťastnějšímu batoleti se začnou zdát noční můry. Svůj každodenní život zpracovávají během spánku stejně jako dospělí a noční můry se občas zdají i těm nejvyrovnanějším dospělákům.

Možná jste měli další dítě, nedávno jste se stěhovali nebo jste vymalovali dům. Prakticky cokoli nového, co se může zdát dvouletému podivné nebo neobvyklé, může vyvolat období špatných snů. Malé děti mají obrovskou představivost a pořád se snaží rozlišovat skutečnost od fantazie. Někdy je může rozrušit malá a zdánlivě nevýznamná událost.

Jak se nejlépe s nočními můrami vypořádat?

Nejprve si uvědomte, že to není vaše chyba. Neudělali jste nic, kvůli čemu by vaše dítě mělo mít noční můry. Batolata zpracovávají tolik nových informací, že se není čemu divit, když je pro ně obtížné v tom všem najít smysl. Takže jak se s tím můžete nejlépe vypořádat? Především zůstaňte v klidu. Jakkoli je vaše batole rozrušené (může být opravu vyděšené), vy se neznepokojujte. Když budete klidní, uklidní se i vaše dítě. Určitě je dobré se s ním pomazlit a jemně ho hladit.

Potřebuje se však dospat až do rána, takže se ho snažte znovu uspat. Zeptejte se ho na ten sen, a pokud je to potřeba, ukažte mu, že pod postelí ani ve skříni žádná příšera není. Příliš to však nerozebírejte. Vysvětlete mu, že je to jen sen, i když to pro batole v tomto věku nemusí tolik znamenat.

Jak nočním můrám zabránit?

Nejlepším způsobem je vytvořit pravidelnou rutinu před spaním. Unavená batolata jsou náchylnější ke stresu a nočním můrám, takže nejlepší je klidný odpočinek před spaním, čtení oblíbené knížky nebo přehrání uklidňující hudby.

Noční můry může také způsobovat něco, co dítě snědlo, takže se ujistěte, že se mu noční můry nezdají po konkrétním jídle. Pokud se bojí strašidel pod postelí nebo ve skříni, naplňte rozprašovač vodou a vystříkejte místnost, abyste se jich zbavili, vymeťte je koštětem nebo vyberte speciální plyšovou hračku, která je v noci vyžene.

Pokud špatné sny pokračují a mají pořád stejné téma, může vaše batole rozrušovat něco, o čem si potřebuje promluvit. Pokud máte obavy, navštivte lékaře nebo požádejte o radu ošetřovatelku.

Vytisknout stránku
Sdílet článek