Děti Předškolák První den ve škole: stres pro rodiče a radost pro děti. Nebo naopak?

Naučí se přizpůsobit dennímu školnímu režimu, budou muset dělat pravidelné domácí úkoly a taky se o sebe budou muset částečně postarat. A co rodiče? Je to pro nich radost anebo spíše stres?

Rodiče, nestresujte

Pokud už vaše děti chodí do školy nebo školky, jistě si vzpomenete na jejich první den nástupu. Stres po celé ráno z toho, jak vše bude probíhat a děti nakonec vběhly do třídy, zatímco vám zůstaly oči pro pláč. Rodiče by se neměli speciálně připravovat jen na první slavnostní den ve škole, ale taky na další, které budou následovat, protože tehdy je budou jejich prvňáčkové potřebovat nejvíce. Důležitá je každodenní rekapitulace toho, co děti ve škole zažily, jak se cítily, čemu se věnovaly. Prvňáček potřebuje cítit, že rodiče o něho intenzivně zajímají. A nemáme na mysli jen kontrolní otázku „Máš hotové úkoly...?“, ale aktivní zájem o to, co povídala paní učitelka, jak se k dětem chovají spolužáci a jak se ve škole cítí. Rodiče by měli dětem projevovat důvěru a povzbuzovat je, že to zvládnou. Na začátku nejsou důležité dobré známky, ale pocity dítěte a jeho spokojenost. Za špatné známky podejte dětem pomocnou ruku. Nestrašte děti školou. Strach způsobuje stres a ten brzdí proces učení. Pokuste se nedělat ve výchově chyby, pomůžou vám k tomu i naše Tipy na chyby při výchově dětí, které je brzdí v úspěchu.

Seznamte je se školou

Ještě předtím, než společně překročíte práh školy naostro, zkuste dětem co nejvíc přiblížit, jak škola vypadá a jak to v ní chodí. Jaký má rytmus a v čem je rozdílná oproti školce. Děti potřebují povzbudit, že první dny ve škole zvládnou, co se tam budou učit a že vlastně budou navazovat na to, co se učily už ve školce. Vydejte se s nimi na procházku z domu do školy, aby se naučily trasu. Ukažte jim nástrahy, se kterými se mohou potkat, vysvětlete jim bezpečnost a pokud je to možné, ukažte dětem, kde žijí spolužáci. Na internetu se podívejte na fotografie školy, jak to vypadá ve třídách, jak vypadají učitelky a spolužáci. Děti tak budou mít větší jistotu a klid, že nové místo už trošku znají.

Upřímnost nadevše

Naučte děti, že jakkoliv to může být nepříjemné, upřímnost je nejdůležitější. Společně si sedněte a veďte dlouhé otevřené rozhovory o tom, co je trápí či zajímá. Mnoho dětí trápí smutek nad školkou a bývalými kamarády ze školky, nechte je o tom mluvit, ať se se změnou lépe a dříve smíří.

Jak připravit školáka do 1. ročníku?

 • před nástupem do školy a během období předškolní přípravy intenzivně rozšiřujte jeho slovní zásobu
 • obeznamte děti s tím, že příběh má části jako je děj, postavy a události, aby lépe porozuměly konceptu
 • vysvětlete dětem základní interpunkční znaménka (velká písmena, otazníky, vykřičníky, tečky...)
 • ukazujte jim nejen slova, ale taky celé věty v písemné formě
 •  naučte je rozlišit reálný příběh od příběhu fiktivního

První den ve škole: stres pro rodiče a radost pro děti. Nebo naopak?
Co děti čeká v první třídě?

První rok je zaměřený na rozvoj čtenářských a matematických zručností dětí, nechybí ani výtvarná výchova a tělesná výchova, takže rozvoj mentálních a fyzických zručností. Možná budete mít pocit, že mnoho z informací se vaše dítě naučilo už ve školce a že 1. třída je jen opakováním. Opakování je matkou moudrosti a v tomto věku děti potřebují jednotlivé činnosti trénovat a opakovat pravidelně. Pokud vaše děti nastupují do Montessori školy, už určitě víte, že vzdělávání, svoboda a motivace jsou základním principem tohoto modelu.

Co by měly děti ovládat?

 • umět rozlišit číslice do 100
 • ovládat analogové hodiny
 • poznat všechny tvary
 • poznat jednoduché matematické tvary jako + - =
 • změřit teplotu teploměrem a míru pravítkem
 • umět najít na mapě svoji krajinu
 • rozumět svátkům a tradicím jako jsou Vánoce a Velikonoce
 • pochopit a poznat minulost, současnost a budoucnost
 • poznat správné hodnoty
 • znát základní smysly jako zrak a chuť a k čemu slouží
 • znát základní životní cyklus

Jde se na nákup

K prvnímu školnímu dni patří i tak důležitá událost, jako je nákup školní tašky. Děti určitě budou trvat na svojí představě, nezapomeňte myslet také na to, že důležitá je bezpečnost, pevnost a zdravý krk. Školní taška by měla být ergonomická a vybavená bezpečnostními prvky. Je výborné, pokud se vám podaří nákup zrealizovat společně s prvňáčkem a najít vzájemně kompromis. Kromě školní tašky nezapomeňte na kvalitní přezůvky a protismykovou podrážku a ostatní pomůcky. Pokud má váš prvňáček ze školy strach, potěšte ho zakoupením nějaké hračky, talismany nebo nového oblečení na první školní den.

Školní svačina

Už přes prázdniny začněte trénovat společnou přípravu svačin do školy. Připravte si seznam oblíbených jídel a naučte tyto svačiny připravovat děti také samostatně. Tipy na zdravé a rychlé svačiny najdete na našem blogu. Vysvětlete dětem, že svačina by měla být nejen chutná, ale taky zdravá. Důležité je jim také říct, že je fajn se se spolužáky podělit a rozhodně se jim za jejich svačinu nikdy nesmát.

Ať už se připravujete na první školní den jakkoliv, myslete na to, že to může dopadnout úplně jinak. Nemějte negativní ani pozitivní očekávání, spíš se snažte uvolnit atmosféru, aby bylo vám i dětem příjemně a přirozeně.

Stravování školáků

Při stravování školáků je důležité nejen to, co jedí, ale taky kdy to jedí. Základem správné výživy je optimální stravovací režim, pravidelná doba podání jídla a vzájemná proporcionalita.

Optimální rozdělení stravy v průběhu dne je:

 • snídaně 20%
 • svačina 10%
 • oběd 35%
 • druhá svačina 10%
 • večeře 25%

Nedostatečný a nepravidelný příjem stravy brzdí činnost mozkové kůry, narušuje činnost trávících žláz, které sníží vyloučení šťáv potřebných na trávení a dostaví se nechutenství. Při delším nepravidelném stravovacím režimu se mohou dostavit zdravotní následky, deficit různých živin a nastupující obezita.

Dávejte pozor na to, aby vaše dítě snídalo. Chybějící snídaně snižují schopnost vnímat nové informace a školák není moc produktivní. Rodiče často suplují deficit snídaní až příliš vydatnými svačinami, které jsou často složené z uzenin. Ty jsou kaloricky nadměrné a biologicky nevyvážené. Víme, že zvládnout to je někdy časově náročné. Jako inspiraci si můžete vzít náš článek 12 nápadů na zdravé snídaně a svačiny pro celou rodinu. Dalším nedostatkem je, že dítě je po vydatné svačině moc nasycené a odmítá oběd.

Nedovolte dětem, aby se stravovaly samy. Předejděte tomu, aby jejich denní stravou byly bagety, různé sladkosti a pochutiny z bufetu. Připravte jim radši k svačině třeba celozrnné pečivo s domácí pomazánkou na bázi tvarohu, obohacenou o zeleninové natě, pažitku, ředkvičku. Děti milují chutné a hravé pomazánky. Nezapomeňte přibalit taky porci zeleniny na přikusování, případně ovoce. Občas zvolte sladkou variantu jako je chleba s medem apod. Důležitou složkou jsou mléčné výrobky, proto nezapomeňte na jogurt, kvalitní sýry, tvaroh či čerstvé mléko. Po obědě jim připravte svěží přesnídávku plnou vitamínů. V neposlední řadě je důležitý dostatek tekutin. Vyhněte se slazeným nápojům a přibalte dětem ke svačině neslazený čaj nebo lahev vody. Sladkosti nahraďte müsli nebo sušeným ovocem.

Zdroj: scholastic.com, eduword.sk, vyzivadeti.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek