Zdravý životní styl Relax První práce na zahradě začínají v únoru

Jestli se budete na zahradě otáčet již od února, závisí od zeměpisné polohy a od počasí. Na jihu začněte myslet na to, že víkendy vám zabere první práce na zahradě. Práci však budete mít také v případě, kdy zem a stromy ještě pokrývá sníh. Právě ze stromů je potřeba průběžně ho střásat, aby se pod jeho váhou nepolámali větve. Těžký sníh může poškodit i skleník. Na druhé straně vám právě sníh pomůže zavlažit záhony, pokud ho po nich rovnoměrně porozhazujete a on se na jaro rozpustí.

V zeleninové zahradě sejte odolnější rostliny

První zeleninu můžete do záhonů vysévat již koncem února. Když březnové deště rozbahní půdu, vy už budete mít zasazeno a úroda tak přijde dříve. Počítejte ale s rizikem, že rašící rostlinky může zničit pozdní sníh nebo přízemní mrazy.

Nejdříve rozbijte hroudy, povrch urovnejte, vyznačte záhony.

Koncem února sejte a vysázejte:

Na pařeniště a do skleníku nebo fóliovníku vysázejte:

Pokud hrozí mrazy, nezapomeňte rostlinky přikrýt netkanou textilii nebo větvemi z jehličnanů.

Ovocné stromy v únoru řežte, ošetřujte, zalívejte

V únorové zahradě se budou mít co obracet ovocnáři. Nové ovocné stromečky začněte sázet, když se půda roztopí. Ovocným stromům, keřům a révě uřežte odumřelé a napadnuté větve, dokud ještě nemají puky a teploty již neklesají pod mínus 10 °C. Řez peckovin si však nechte na později. Štěpte ovocné dřeviny, révu zřežte na dva tažné výhonky. Oškrabávejte starší kůru, prosvětlujte koruny a když nemrzne, stromy a keře zalévejte. Broskvoním prospěje postřik proti kadeřavosti.

Okrasná zahrada si také žádá vaši pozornost

V únoru myslete na krásu vaší zahrádky a pečujte také o květinové záhony a skalky. Pokud se sníh roztopil, nemrzne a svíti sluníčko, vysévejte, saďte a polévejte:

 • Vysévejte:
  • Petúnie
  • Muškáty
  • Begonie
 • Saďte:
  • Trvalky
 • Zalévejte:
  • zimostráz
  • rododendron
  • cypřiše
  • vždyzelené stromy a keře

Trvalkám, které přečkali zimu na záhoně, ořežte staré stonky a listy. Okrasné keře a trávy ořežte také.

Růže řežte až poté, co rozkvete zlatý déšť.
První práce na zahradě začínají v únoru

Vysaďte zahradu tak, aby vám přinášela radost po celý rok

Trávníku prospěje vápnění

O první péči se v únoru hlásí i trávník. Vápněním zvýšíte pH půdy a tím ulehčíte trávě čerpání živin z půdy. Po vápnění trávník měsíc nehnojte. První kosení si nechejte na čas, kdy začne kvést zlatý déšť.

Dodejte půdě živiny z kompostu

Pokud jste kompost nestihli zapracovat do země před zimou, udělejte to teď. Zralý kompost přihrňte ke kořenům stromů a keřů a rozhoďte ho na záhony. Také ho můžete použít na přípravu substrátů na vysévání.

Skleník a pařeniště si budou vyžadovat více energie

Aby skleník a pařeniště plnili svou funkci, musí dobře propouštět světlo. Dostatek světla také zaručí, že rostliny nebudou „vytáhnuté“ a nestanou se zásobárnou nežádoucích dusičnanů. Ty se ukládají v rostlinách, které nemají vytvořené vhodné světelné podmínky. Proto tabule skleníků a pařenišť poumývejte a odstraňte vrstvy nečistot, machu či řas z oken. Nové pařeniště založte z hrubé vrstvy humusu a asi 25 cm půdy.

Do připraveného skleníku či pařeniště poté můžete zasévat špenát, salát, ředkev, pór, do vytápěného také celer, papriku či brokolici. Nezapomínejte na pravidelné větrání, aby se mezi rostlinami nezačali množit houby, plísně a bakterie.

Pokud pěstujete rostliny ve fóliovníku, zkontrolujte, či zima nepoškodila fólii a případně ji vyměňte. Patříte k zahrádkářům, kteří fólii na zimu skládají? V únoru je čas natáhnout novou.

Zkontrolujte zazimované rostliny a úrodu, nakličujte brambory

Zimující rostlinky jako muškáty, fuchsie či oleandry si budou také vyžadovat vaši pozornost. Odstraňte odumřelé a poškozené části, radikálně ořežte staré výhonky a přeneste polité rostliny na světlé místo.

Vyvětrejte místnost, ve které skladujete loňskou úrodu a zkontrolujte ji. Vyhoďte shnilé ovoce a zeleninu a pokud skladovaná úroda vysychá, jemně ji pokropte vodou.

V bedýnce zasypte zeminou brambory na nakličování.

Práce vás čeká také na balkóně

Pokud se vaše zahrádka omezila na prostor balkónu, připravujte ji na jarní sezonu tak, že vyčistíte a vydezinfikujete květináče. Do truhlíků vysejte výše zmiňované druhy zeleniny a předpěstujte ji za oknem. Můžete si nakoupit zásoby substrátu, zkontrolovat zahradní nářadí, vymést zimním větrem naváté listí, vyčistit police a regály.

Zdroj: Urobsisam.sk, izahradkar.sk, lepsiebyvanie.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek