Děti Batole První slůvka vašeho batolete

První slovo je krásná událost – rozhodně stojí za zaznamenání v deníku miminka! Obvykle se objeví kolem prvních narozenin dítěte, ale nepanikařte, pokud se vaše batole nevyjadřuje verbálně hned v den narozenin.

Do 18 měsíců by batole mělo dokázat říct několik slov a porozumět stovkám dalších. Existuje jedno slovo, které u něj většinou vyvolává negativní reakci – když řeknete „ne“.

Fáze řečového vývoje

V 12–15 měsících vaše dítě:

  • říká první slovo, často „máma“ nebo „táta“,
  • rozpoznává své jméno, ale neumí je říct,
  • „křičí“ na vás, když se zlobí,
  • vydává melodické zvuky, když slyší důvěrně známou hudbu,
  • snaží se zpívat s vámi.

V 16-18 měsících vaše dítě:

  • hodně používá kolem šesti nebo sedmi „klíčových“ slov,
  • může poslouchat vaše pokyny a potom udělat, co jste žádali (pokud má náladu spolupracovat),
  • kombinuje jazyk a gesta k vyjadřování svých potřeb,
  • začíná se učit názvy částí těla,
  • miluje písničky a říkanky.

Mateřské žvatlání

Většina maminek instinktivně „žvatlá“, když komunikuje se svým maličkým – používá měkčí, melodičtější a výše posazený tón hlasu – jaký by vás nikdy nenapadlo použít při komunikaci s dospělým – a používá zvláštní dětská slůvka imitující zvuky, třeba „haf“ pro psa. Tento jazyk může být u malých tětí užitečný ke stimulaci jejich raných jazykových schopností.

Před dosažením batolecího období ve věku 12 až 18 měsíců má smysl začít používat v komunikaci s maličkým běžná slova, protože mu tím dáte lepší základ pro tyto rychle se rozvíjející jazykové schopnosti.

Čas na pohádku

Čtení s vaší ratolestí je důležité, protože jí to ukazuje, že se slovy je skutečně zábava. Zatímco čtete, dítě bude radostně sledovat vaši tvář a poslouchat váš hlas, proto pohádky vyprávějte hodně výrazně. Pravděpodobně se pokusí při čtení pohádky „přidat“. Společné čtení knížky také pomůže udržet pozornost dítěte (aspoň několik minut!), což přispívá k posílení jeho schopnosti koncentrace.

Je dobré se příležitostně zastavit a probrat příběh a obrázky, protože tím mu pomůžete pochopit, co potom přečtete. Čtení pohádek je také skvělou výmluvou, jak si udělat skutečně příjemnou chvilku a trošku se pomazlit.

Nejlepší tipy na podporu řečového vývoje

Povídejte. Váš capart se naučí jazyk přirozeně tím, že vás každý den slyší mluvit, a tak mluvte – hlavně na něj!
Zpívejte. Povzbuďte prcka, aby s vámi zpíval písničky a pohybové říkanky – dítě bude milovat učení pohybů, třeba k říkance „Byl jednou jeden domeček“.
Překládejte. Když batole ukáže na ledničku a chce se napít, převeďte jeho žádost do slov a řekněte: „Myslím, že chceš trochu šťávičky.“
Čtěte. Přitulte se a udělejte si čas na pohádku – pokud můžete, tak každý den.
Hrajte hry. Zlepšujte poslechové dovednosti svého prcka tím, že pojmenujete jednoduchý předmět a požádáte dítě, aby ukázalo, kde je. Připravte se, abyste mu mohli dát nějakou nápovědu!

Vytisknout stránku
Sdílet článek