Zdravý životní styl Zdraví Rádce pro zalepené oči u miminek

Slzné kanálky v koutcích očí u nosu jsou u novorozenců obvykle užší. Můžou se snadno zablokovat, což způsobí nahromadění slz v koutcích očí, které pak působí vodnatě. Po uschnutí slz budou oči působit lepivě. Tento stav je normální, pokud je v přiměřené míře.

Zalepené oči nejsou samy o sobě problém. Avšak rodiče se mohou obávat, jestli nemá miminko zánět očí.

Jak miminku vyčistím zalepené oko?

Pokud má vaše miminko zalepené oko, můžete ho velmi jemně vyčistit vatou a sterilizovanou vodou – tedy vodou, kterou jste převařili a nechali vychladnout.

Nejdříve si musíte umýt ruce, připravit si čistou vatu a nechat vychladit převařenou vodu. Namočte kousek vaty do vychladlé převařené vody a jemně očistěte oko miminka, od vnitřního koutku oka u nosu směrem k vnějšímu koutku oka.

Pro každé čištění použijte novou vatu a opakujte postup, dokud nebudou oči čisté.

Při čištění očí nakloňte hlavu miminka směrem k oku, které čistíte. Díky tomu voda nepokape přes nos do druhého oka a zabráníte tak kontaminaci v případě, že jde o zánět.

Pokud vypadá i pokožka kolem oka, oční víčko nebo oči samotné červeně nebo podrážděně, bude lepší, když navštívíte dětského lékaře a necháte miminko vyšetřit.

Kdy vzít miminko k dětskému lékaři?

  • Pokud se výtok z oka výrazně zhorší.
  • Pokud je výtok žlutý nebo zelený.
  • Pokud celé oko miminka vypadá červeně nebo podrážděně.
  • Pokud je oko oteklé.

Kterýkoli z těchto příznaků může znamenat, že se jedná o infekci. V takovém případě vezměte miminko k lékaři co nejdříve.

Kolem šestého měsíce života u většiny miminek tyto potíže ustanou. Pokud se stav bude objevovat i poté, požádejte lékaře o doporučení na očního lékaře.


Vytisknout stránku
Sdílet článek