Zdravý životní styl Moderní a fit strava Rajče. Ovoce, nebo zelenina?

Takže botanicky ano, jde o ovoce, protože obsahuje semínka a plody. Pod názvem „ovoce“ si většinou představíme sladké botanické druhy ovoce a pod „zeleninou“ širokou škálu druhů. V mnoha kulturách je zelenina důležitou součástí hlavního chodu, zatímco ovoce je bráno jako malá svačina nebo dezert.

Na hraně

Neexistuje pravidlo, které by nařizovalo nazývat toto botanické ovoce zeleninou. Jenže rajčata běžně nepoužíváme jako dezert, spíš mají podobné využití jako papriky nebo lilek. Proto je sem řadíme.

Nenajdeme jiné jídlo, které by tak balancovalo na hraně mezi ovocem a zeleninou. Rajčata plněná mletým masem nebo rajčatový koláč s kozím sýrem, to zrovna nepřipomíná ovocné chutě, že?

Ovoce? Zelenina? Obojí!

Jsou dva způsoby, jak definujeme rajčata. Vědci tvrdí, že jde o ovoce. Ovoce je „jedlá reprodukční část plodu“ a dále se ve slovníku dočteme, že „vše, co roste na rostlině a je její součástí, která dostává semínka do světa, je ovoce“.

Zmatek nastává proto, že „zelenina“ není botanická klasifikace, ale kulinářská.

Rajče. Ovoce, nebo zelenina?

Víte, že…

V roce 1893 Nejvyšší soud Spojených států amerických musel rozhodnout, jestli na importovaná rajčata platí clo, které platilo jenom na zeleninu, nikoliv na ovoce.

Hlavním argumentem tohoto případu bylo, že „z botanického hlediska rajčata jsou ovoce stejně jako okurky, dýně, fazole, ale realita je taková, že lidé je používají jako zeleninu, vařenou stejně jako mrkev, petržel, červenou řepu atd.“.

Tento konflikt byl vyřešen až 100 let poté a novinář Miles Knight se k němu vyjádřil takto: „Vědomosti nám říkají, že rajče je ovoce, ale do ovocného salátu ho nikdy nepřidáme.“

Rajče – milovaná pochoutka!

Kdo zažil vůni zralých rajčat ve skleníku, ten si ji zvládne ihned vybavit. Dětství, krásné počasí a plný skleník. Občas se v něm urodilo tolik, že jsme skoro nevěděli, jak s přebytky naložit. Na to máme hned pár tipů.

Mražená, sušená nebo naložená v oleji – rajčata můžeme využít v kuchyni na mnoho způsobů.

Pokud jste nikdy nezkusili vyrobit rajčatový olej, můžete se o to pokusit s naším jednoduchým receptem na domácí sušená rajčata.

Zdroj: wikipedia.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek