Děti Těhotenství Ranní nevolnosti mohou trvat celý den

Ranní nevolnosti a zvracení zná asi každá těhotná žena. Zvracení po ránu vás také může na těhotenství upozornit. Ranní nevolnosti ale nejsou u každého stejné a lze je rozlišit do několika typů podle počtu a závažnosti zvracení.

Od mírné po nejtěžší formu
Jako těhotnou vás může postihnout zvracení, které se objevuje pouze ráno a na lačno. V takovém případě jde o ranní zvracení (vomitus matutinis).  Další formou je těhotenské zvracení (emesis gravidarum), které se dostaví většinou po jídle. Nejzávažnějším typem je zhoubné zvracení (hyperemesis maligna), které neustává, provází ho silné křeče a je nutná hospitalizace. Čtvrtým typem je nadměrné zvracení, latinsky hyperemesis gravidarum.

Důvod není jasný
Nadměrné zvracení provází budoucí maminku po celý den, během kterého může zvracet třeba 50krát. Nezáleží, jestli žena jedla nebo ne. Protože spolu se zvratky vylučují z těla i žaludeční šťávy, hrozí poškození jícnu a zubní skloviny. Co nadměrné zvracení způsobuje, to není lékařům zcela jasné. Na vině je zřejmě hormon hCG a jeho zvýšená hladina v těle ženy, která je těhotná. Nejvyšší hodnoty vykazuje tento hormon do 4. měsíce těhotenství, potom klesá. A právě tehdy by žena trpící nadměrným zvracením měla pocítit úlevu.

Nebezpečí dehydratace
Během nadměrného zvracení se tělo ženy rychle dehydratuje. Budoucí maminky jsou vyčerpané a mají žízeň. Často však s každým douškem vody přichází další zvracení. Dalšími komplikacemi, které dehydratace způsobuje, jsou suché rozpraskané rty, pocit suchosti v puse a jazyk pokrytý bílým povlakem. Z úst je cítit acetonový zápach. Nemocná žena je apatická a vyčerpaná. Má snížený tlak a zvýšenou teplotu.

Maminka, která trpí nadměrným zvracením velmi rychle hubne a její tělo postrádá potřebné živiny. To má samozřejmě i negativní vliv na vyvíjející se miminko v její děloze.

Existuje pomoc?
Řešením je vyhledat lékařskou pomoc. Potřebná výživa s vitaminy a tekutiny se ženě podávají infuzí a musí mít klid na lůžku alespoň 3 dny. Spolu s infuzí se podávají i léky, které mají za úkol utlumit zvracení. Čím dříve se začnou problémy s ranními nevolnostmi řešit, tím účinnější je léčba.

Zdroje: nhs.uk, zdravi.euro.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek